Nauka w klasie vs. Nauka online – podstawowe różnice

Nauka przez Internet jest znana ze swej elastyczności i wygody. Kiedy myślimy o kursach online pierwsze, co przychodzi nam na myśl to asynchroniczne zadania, jak rozwiązywanie quizów czy nauka z prezentacji. Jest jednak jeden istotny czynnik, który wpływa na naukę przez Internet i sprawia, że staje się ona bardziej zsynchronizowana. Czynnik ludzki.

Kursy online z nauczycielem podnoszą  poziom zaangażowania ucznia. Ten sposób nauki skierowany jest szczególnie do osób, które są przyzwyczajone do tradycyjnego modelu nauki i obecności nauczyciela w klasie. Nauka online z nauczycielem jest istotna na każdym kursie, ponieważ uczeń może otrzymać pomocne sugestie, co nie jest możliwe w nauce przez quizy czy prezentacje.

Zdarza się, że lekcje przez Internet są podobne do tradycyjnych zajęć “twarzą w twarz”. Nauczyciel prowadzi wówczas lekcje w czasie rzeczywistym, niejako „na żywo”. Jednak ten model nie jest zbyt często stosowany. Przeważnie zajęcia online różnią się znacznie od tych konwencjonalnych. Spójrzmy na podstawowe różnice.

Pierwsza istotna różnica to organizacja przestrzeni, w której odbywają się zajęcia. Kiedy mamy do czynienia z realnym pomieszczeniem, nauczyciel może krążyć między uczniami, dzielić ich na grupy i prowadzić lekcję w taki sposób, by zajęcia nie sprawiały większych organizacyjnych problemów. Większość zajęć przez Internet odbywa się za pomocą platform konferencyjnych, które mogą tworzyć różne rodzaje grup, w zależności od potrzeb, podobnie jak na tradycyjnych lekcjach. W rzeczywistości najbardziej efektywnym sposobem na prowadzenie zajęć przez Internet jest uczenie całej grupy. Z tego powodu lekcje online są skierowane dla niewielkich grup. Dla kursów, które nie przewidują interakcji uczeń-nauczyciel, np. MOOCS (Massive Open Online Courses), nie ma limitu uczestników.

Kolejna różnica to możliwość wymiany informacji za pomocą sieci. Ten sposób komunikacji jest szczególnie popularny na wykładach, kiedy studenci siedzą w ławce i słuchają przez określoną ilość czasu wykładowcy. W przeszłości zabronione było nawet używanie telefonów komórkowych, obecnie postępowi profesorowie wykorzystują hashtagi na twitterze w celu przekazywania informacji. Lekcje online zazwyczaj posiadają funkcje pisania wiadomości tekstowych jako kanał zwrotny sprawdzający czy uczniowie są zaangażowani w naukę.

Lekcje prowadzone przez Internet cechuje brak wizualnej informacji zwrotnej, co jest częstym problemem i wyzwaniem dla nauczycieli. Kiedy prezentujemy materiał bezpośrednio kursantom, którzy są z nami w tej samej sali, jesteśmy w stanie modyfikować nasz przekaz w zależności od tego, jak odbierają nas słuchacze. Sala pełna znudzonych twarzy jest jasnym sygnałem, że nauczyciel musi zmienić styl prowadzenia zajęć na ciekawszy tak, by zainteresować obecnych przygotowanym materiałem. Podczas kursu prowadzonego online bystry nauczyciel wykorzystuje wszystkie dostępne narzędzia, by otrzymać podobny feedback od uczniów. Proste pytania zadawane regularnie przez nauczyciela, na które kursanci mogą odpowiedzieć używając podstawowych dostępnych narzędzi, są dobrym sposobem na sprawdzenie czy uczestnicy są zainteresowani materiałem.

Anonimowość powodowana brakiem fizycznej obecności podczas zajęć może przynosić korzyść uczestnikom kursów online. Uczniowie, którzy boją się zabierać głos publicznie lub napotykają innego rodzaju problemy w typowej klasie, nabierają odwagi wiedząc, że nie są obserwowani przez innych ludzi. Podobnie jak niepełnosprawność, która ogranicza uczestnictwo uczniów w tradycyjnych lekcjach, podczas kursów online nie ma  znaczenia, wszyscy mają te same szanse.

Podsumowując, pomimo że są znaczące różnice pomiędzy lekcją tradycyjną a prowadzoną przez Internet, dobrze wyszkolony nauczyciel ma w rękach szereg możliwości, dzięki którym materiał może zostać skutecznie przekazany uczniom. Który sposób nauki wybierzesz, zależy tylko od ciebie. Jednakże, w bardziej zglobalizowanym świecie, kursy online stają się oczywistym wyborem dla profesjonalnego rozwoju.

Ucz się online - rozpocznij BEZPŁATNY test językowy Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł