GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Który egzamin językowy wybrać

Który egzamin językowy wybrać

Chcesz zrobić certyfikat z języka angielskiego, ale nie masz pojęcia, do którego egzaminu powinieneś podejść? IELTS (International Language Testing System), TOEFL (Test Of English as a Foreign Language) czy egzaminu Cambridge (m.in. FCE, CAE, CPE)? Czym się one różnią, i jakie koszty należy ponieść? I czy jest jakiś sposób, by sprawdzić swój poziom, zanim zdecyduje się na zdawanie egzaminu?

Napisaliśmy krótki przewodnik, by pomóc Ci odnaleźć się w zalewie informacji, i szybciej podjąć decyzję.

Jak wybrać odpowiedni egzamin?

Jedną z największych różnic między certyfikatami jest ich termin ważności. Certyfikaty Cambridge są ważne do końca życia, podczas gdy IELTS i TOEFL sprawdzają Twoją znajomość angielskiego w danym momencie, a wyniki są ważne jedynie przez dwa lata. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na egzamin Cambridge, możliwe jest, że nie zdasz, a co za tym idzie: nie otrzymasz dyplomu. Przystępując do IELTS i TOEFL otrzymasz dyplom ze swoim wynikiem, bez znaczenia dobrym czy słabym.

Jeśli chcesz zrobić certyfikat, by potwierdzić swój poziom angielskiego i wpisać go w CV, zdecyduj się na egzamin Cambridge. IELTS i TOEFL przydadzą się bardziej jeśli starasz się o wizę, pracę lub składasz podanie na uczelnie wyższą, gdzie wymagany jest odpowiedni poziom angielskiego. IELTS jest bardziej rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii, a TOEFL w Stanach Zjednoczonych (z pewnym wyjątkami, wiele instytucji akceptuje oba certyfikaty).

Jak przebiega egzamin?

Osoby, które decydują się podejść do TOEFL zazwyczaj wybierają egzamin zdawany online (TOEFL iBT). Egzamin trwa od trzech do czterech i pół godziny (wraz z dziesięciominutową przerwą). Zostaną sprawdzone Twoje umiejętności w mówieniu, słuchaniu, pisaniu i czytaniu. Maksymalnie możesz zdobyć sto dwadzieścia punktów, trzydzieści za każdą część. Na certyfikacie będziesz miał wpisany swój wynik: od zera do stu dwudziestu punktów, będzie on ważny przez dwa lata.

IELTS także ma cztery części: pisemną, w tym: słuchanie, pisanie i czytanie oraz ustną. Test pisemny trwa sto sześćdziesiąt minut bez przerwy. Część ustna trwa piętnaście minut i odbywa się tego samego dnia (dziesięć minut po część pisemnej), albo  w wyznaczonym przez ośrodek egzaminacyjny innym dniu. Otrzymasz wynik w skali od jeden do dziewięciu, i, podobnie jak TOEFL, certyfikat IELTS jest ważny dwa lata.

Przebieg egzaminów Cambridge zależy od tego, na który się zdecydujesz. Test zazwyczaj przeprowadzany jest w ciągu dwóch dni. Najpierw zostaną sprawdzone Twoje umiejętności w czytaniu, pisaniu i słuchaniu. Każda część trwa od godziny do dwóch, zależnie od Twojego poziomu językowego. Część ustna odbywa się innego dnia i trwa około piętnaście minut, zazwyczaj zdaje się ją z drugą egzaminowaną osobą. Egzaminy Cambridge można zdawać w formie papierowej lub elektronicznej, zależnie od centrum egzaminacyjnego. Poziom biegłości językowej ustalany jest przez CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), od A1 do C2, jeśli nie zdasz, Twój poziom będzie oceniony o jeden niżej w skali CEFR.

Kto wydaje certyfikaty?

Certyfikat TOEFL wydawany jest przez amerykańską organizację non-profit Educational Testing Service (ETS), IELTS wspólnie przez British CouncilIDP Education i Cambridge English Language Assessment. Certyfikat Cambridge wydaje Cambridge English Language Assessment, funkcjonujący przy Uniwersytecie Cambridge w Anglii.

Gdzie i kiedy mogę podejść do egzaminu?

Możesz podejść do wszystkich trzech egzaminów (niemal) wszędzie na świecie. Na stronach internetowych różnych organizacji znajdziesz najbliższy ośrodek egzaminacyjny, możesz też zapisać się przez Internet. TOEFL i IELTS organizowane są niemal co tydzień, podczas gdy egzaminy Cambridge możesz zdawać tylko kilka razy do roku, więc musisz wszystko wcześniej zaplanować. Pamiętaj, że jeśli weźmiesz udział w kursie przygotowawczym organizowanym przez m.in. EF, pomożemy Ci zapisać się na egzamin i zdać go ze świetnym wynikiem.

Jaki jest koszt egzaminu?

TOEFL kosztuje ok. dwieście czterdzieści pięć dolarów, IELTS ok. dwieście euro. Koszt egzaminu Cambridge waha się od stu sześćdziesięciu pięciu do dwustu pięćdziesięciu pięciu euro (zależnie od poziomu). Ceny mogą się zmienić i różnić w zależności od kraju.

Jak mam się przygotować?

Przygotowania są kluczem do sukcesu. Potraktuj egzamin poważnie i nie przekładaj nauki na później. Przygotować możesz się samodzielnie lub za pomocą kursu online, a jeśli chcesz podciągnąć swój angielski i osiągnąć najlepszy możliwy wynik, najlepszym rozwiązaniem jest kurs językowy. Organizacje językowe, takiej jak EF oferują kursy dopasowane do wymagań egzaminu, do którego chcesz podejść. W programie znajdziesz ćwiczenia i egzaminy praktyczne. Jeśli jesteś na kursie językowym za granicą (np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie), posługując się angielskim na co dzień, na długo przed podejściem do testu, zwiększysz szansę zdania części ustnej.

Zanim się zdecydujesz

Sprawdź swój poziom i zobacz jaki kurs językowy jest odpowiedni dla Ciebie wypełniając internetowy test EFSET EF, Standardowy Test Języka Angielskiego. Jeśli chcesz dokładniej sprawdzić swoje umiejętności, wypełnij wersję EFSET PLUS.

Kursy egzaminacyjne EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj