GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

12 ciekawych tradycji świątecznych na całym świecie

12 ciekawych tradycji świątecznych na całym świecie

Jest wiele rzeczy, za które lubimy święta: jedzenie, rodzina, znajomi i całe bogactwo innych dobroci. Coś, co sprawia, że ten czas staje się jeszcze bardziej ciekawy, jest fakt, że kraje na całym świecie stworzyły własne bożonarodzeniowe tradycje. Wybraliśmy kilka szczególnie intrygujących i uroczych, które jeśli chcesz możesz przyjąć za swoje.

1. ŚWIĄTECZNY KURCZAK

Podczas Świąt jedzenie jest jedną z ważniejszych tradycji. W Japonii powiązane jest z trzema literami: KFC. Ludzie pędzą do amerykańskiego fast-foodu, by… uwaga, uwaga! “Kurisumasu ni wa kentakkii!” alias “Kentucky For Christmas!”. Tradycja jedzenia (smażonego!) świątecznego kurczaka ma swoje początki w kampanii reklamowej z 1974 r., kiedy to KFC zanotowało największą sprzedaż w Wigilię Bożego Narodzenia.

2. SZCZĘŚLIWY NUMER

Od końca XIX, Hiszpańska Loteria Narodowa sponsoruje największą wygraną w roku, zwaną “El Gordo” (“Grubasek”). Jest to wielkie wydarzenie, zazwyczaj 22 grudnia ludzie gromadzą się z kilkudziesięcioma kuponami w ręku, z nadzieją na wygraną. Wylosowane numery są tradycyjnie wyśpiewywane przez chór 22 uczniów i wręcz cały kraj oczekuje największego prezentu świątecznego w swoim życiu.

3. ŚWIĄTECZNE POLANO

Jeżeli nie jesteś fanem choinki, może zainteresuje Cię świąteczne polano? W wielu częściach Hiszpanii prezenty są przynoszone przez Tió de Nadal lub Świąteczne Polano, kawałek drewna, któremu dorabia się buzię i nóżki. Jednakże polano nie tylko przynosi prezenty: Tió de Nadal jest dokarmiany w nocy i, by nie było mu zimno przykrywa się go małym kocykiem. Urocze, prawda? Cóż, to wszystko się kiedyś kończy: w Wigilię Bożego Narodzenia polano wrzuci  się do kominka, okłada się biedny kawałek drewna kijami, dopóki dopóty…hm….nie wyrzuci z siebie prezentów i słodyczy. Dobrze byłoby wspomnieć, że Tió de Nadal ma swój przezwisko: Caga Tió, alias: “s*****ce polano”.

4. MIOTŁY I MOPY

W Norwegii Święta oznaczają chowania mopów i mioteł, nie dlatego, że ludzie nie chcą sprzątać, ale dlatego że Norwegowie są nieco przesądni i chcą powstrzymać złe duchy, które powracają na ziemię tej nocy, przed kradzieżą mioteł, by nie urządzano sobie podniebnych przejażdżek.

5. ŚWIĄTECZNE PAJĄKI

Możesz wierzyć lub nie, istnieje coś takiego jak świąteczny pająk. Na Ukrainie, choinki są dekorowane pajęczyną. Nie przerażaj się tylko, dekoracje tylko wyglądają jak pajęczyna i mają symbolizować szczęście. Zwyczaj wywodzi się od historii o biednej kobiecie, której nie było stać na choinkowe dekoracje. Następnego dnia, kiedy się obudziła zobaczyła drzewko pokryte pajęczyną, która skrzyła się w świetle słonecznym. Inne kraje, jak Polska czy Niemcy poczytają za dobry znak znalezienie pajęczyny w choince.

6. LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Założę się, że każdy z nas kiedyś pisał list do świętego Mikołaja, a czy znasz jego adres? Jego poczta znajduje się w Kanadzie, jeśli zdążysz do niego napisać przed 16 grudnia, w jednym z 30 języków, w tym w Braile’u, odpisze do Ciebie. Po prostu wyślij list do: Santa Claus, North Pole H0H 0H0, Canada. Nie musisz płacić, nie potrzebny jest żaden znaczek, a to dlatego, że Mikołaj jest niesamowity, tak jak i kod pocztowy Bieguna Północnego.

7. ŚWIĄTECZNY KORNISZON

Korniszony powinny być Twoją ulubioną świąteczną dekoracją, a to dlatego, że oznaczają, że dostaniesz dodatkowy prezent. W wielu krajach ornament w kształcie korniszonka jest ukryty gdzieś na choince, a osoba, która go odnajdzie otrzyma dodatkowy prezent lub będzie miała szczęście. Nie jest dokładnie znane, skąd pochodzi tradycja, ale nie musi nas to specjalnie ciekawić, jeśli tylko dostaniemy prezent.

8. ZAPISANE W GWIAZDACH

W niektórych częściach świata, np. w Polsce czy na Ukrainie, odpowiedni czas na rozpoczęcie Wigilii jest zapisany w gwiazdach: najmłodsze z dzieci ma obserwować niebo i czekać na pojawienie się pierwszej gwiazdki, jest to sygnał na kolację (w razie pochmurnego nieba ktoś po prostu decyduje kiedy jest na to odpowiedni czas).

9. ŚWIĄTECZNY PUDDING

Pudding – o wszystkich smakach i konsystencji to popularny świąteczny przysmak. Na Słowacji i w części Ukrainy, pudding nie tylko rozgrzewa serca, ale i także przepowiada przyszłość. Najstarszy członek rodziny bierze pełną łyżkę puddingu i rzuca na sufit. Im więcej masy się przyklei, tym więcej będziesz miał szczęścia. Tak po prostu.

10. KACZOR DONALD

Ważną świąteczną tradycją w Szwecji jest “Kaczor Donald Special”. Godzinne TV show, które jest transmitowane w Wigilię Bożego Narodzenia o 15:00. Wszystkie przygotowania świąteczne uwzględniają show, tak by wszyscy mogli je obejrzeć.

11. ŚWIĄTECZNE POTWORY

Święta, w całej swej krasie i radości świętowania jest również czasem dla potworów, które przypominają dzieciom, by się dobrze zachowywać przynajmniej jeden miesiąc w roku. Jednym z najciekawszych członków “Świątecznej Policji” jest Jólakötturinn, islandzki kot świąteczny. Brzmi uroczo, ale jak to w życiu, lepiej brzmi, niż jest w rzeczywistości, Jólakötturinn pożera dzieci, a konkretnie te, które nie wywiązały się z obowiązków domowych, a co za tym idzie: nie dostaną nowych ubrań na Święta. Wesoły Świąt!

12. ROLKI

Nagroda za Najciekawszy Środek Świątecznego Transportu wędruje do stolicy Wenezueli – Caracas. Tam ludzie nie idą na Pasterkę, a jadą na rolkach. Część miasta jest z tego powodu zamknięta, tak aby każdy bezpiecznie dojechał do kościoła.

Świętuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj