GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 powodów, dla których warto pojechać do Lizbony

10 powodów, dla których warto pojechać do Lizbony

Położona na siedmiu wzgórzach z rzeką Tag przepływającą przez jej serce, rozpostarta na przepięknym portugalskim wybrzeżu, Lizbona jest bezsprzecznie przepięknym miastem. I zachwyca wielością przymiotów, oto 10, dla których powinieneś kupić bilet do Lizbony:

1. Podziwiaj azulejos

Miasto jest znane z przepięknych azulejos – tradycyjnej portugalskiej mozaiki. Układanie kafelek jest sztuką i każda dzielnica ma kilka budynków, muzeum, fontannę (lub dwie) udekorowaną misternymi kafelkami, od antycznych mozaik, które ukazują różne momenty z historii Lizbony, po sztukę nowoczesną.

2. Historia i kultura na każdym roku

Zamki, pałace i zabytkowe kamieniczki, stoją ramię w ramię ze współczesnymi muzeami i galeriami sztuki. Mieszanka stylów architektonicznych sprawia, że duch historii unosi się nad miastem, który inspiruje fotografów i turystów. Lizbona urzeka barokiem, neoklasycyzmem i gotykiem. Zamek Sao Jorge spogląda na miasto ze szczytu wzgórza, a most 25 de Abril – portugalska odpowiedź na most Golden Gate w San Francisco, łączy dwa brzegi rzeki. Nawet krótki spacer po mieście zamieni się w lekcję historii.

3. Wskocz na pokład tramwaju

Lubisz zwiedzanie w starym stylu? Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie miasta to wskoczenie na pokład kolorowego tramwaju w stylu retro. Jeśli jest to Twój pierwszy pobyt w Lizbonie koniecznie przejedź się tramwajem numer 28. Przejedziesz tym samym przez najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym Katedra Se i dzielnicę Sao Bento, a międzyczasie doświadczysz czaru lizbońskiej historii. Tramwaje Remodelado zostały wprowadzone do użytku w latach 30-stych XX wieku i są jednym z lepszych sposobów na zwiedzanie miasta.

4. Miasto jest po prostu przepiękne

W Lizbonie brukowane uliczki łączą dzielnice urokliwych zabytkowych budynków z łodziami rybackimi i jachtami zacumowanymi w zatoce, Niemal stuletnie tramwaje mkną przez miasto, a targi uginają się pod ciężarem świeżych owoców morza. Mieszkańcy i turyści wystawiają się na promienie słoneczne, ciesząc się widokiem przepięknych zamków i pałaców. Bez dwóch zdań, stolica Portugalii jest doprawdy bonita.

5. Plaże

A jeśli chodzi o linię brzegową masz bogactwo wyboru. Lizbona i region ją okalający ma plaże spoglądające na zachód i południe. Co więcej, w centrum miasta nad brzegiem rzeki jest też sztuczna plaża Ribeira das Naus.

6. BARDZO dużo wind

Elevadors są znanymi w mieście środkami transportu, które zabiorą Cię do dzielnic położonych na wzgórzach ze wspaniałymi punktami widokowymi. To, że są czymś ciekawym i niecodziennym to jedno, ale przede wszystkim są niezwykle użyteczne kiedy zwiedzasz “miasto siedmiu wzgórz”.

7. Raj dla surferów

Jeśli jesteś zapalonym surferem, Lizbona jest idealnym przykładem miejskiego życia, pełnego wyzwań na wysokich falach. Popołudniowy wypad na plażę w celu poszukiwaniu dobrego miejsca do surfowania nie jest najmniejszym problemem. To też idealne miejsce do nauki, szkoły surferskie czekają na chętnych początkujących.

8. …choć to nie jedyny sport wodny

Niezależnie od tego czy czy chcesz wypożyczyć łódkę z pobliskiej mariny, popływać na kajaku na rzece czy morzu, czy po prostu pójść popływać, Lizbona utrzymuje doskonałe relacje z wodą.

9. Stolica biznesu

Lizbona przyciąga początkujące biznesy, za którymi podążają inwestorzy. Portugalia przeżywa prawdziwy boom pod tym względem, jako że biznesmeni chętnie zostawiają drogi Londyn czy Berlin dla słonecznej Lizbony. Dzięki międzynarodowemu lotnisku reszta Europy jest na wyciągnięcie ręki. A w mieście znajdziesz niezliczone ilości eleganckie miejsca na spotkania biznesowe. Poważnie myślisz, by wstąpić na ścieżkę kariery? Lizbona jest zdecydowanie dla Ciebie.

10. Urokliwy język

Jakie jest lepsze miejsce do nauki muzykalnego portugalskiego niż stolica? Nawet jeśli nie będziesz się specjalnie starał, by się go nauczyć, łatwo wpadnie Ci w ucho.  Portugalskiego naprawdę warto się nauczyć!

Ucz się portugalskiego w Lizbonie!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj