GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 trików, by poczuć się za granicą jak u siebie w domu

10 trików, by poczuć się za granicą jak u siebie w domu

By jak najwięcej skorzystać z nauki, stażu czy pracy za granicą, nie tylko powinieneś nauczyć się języka i poznać zwyczaje miejscowych, ale także czuć się jak u siebie w domu, mimo że ten prawdziwy jest teraz bardzo daleko. Twój pokój powinien krzyczeć: „Patrzcie, mieszka się tutaj wygodnie!” I nie martw się, nawet jeśli nie urodziłeś się dekoratorem wnętrz, wciąż możesz stworzyć domową atmosferę za pomocą kilku łatwych (i tanich) trików.

1. STWÓRZ PRZESTRZEŃ

Jaki jest pierwszy krok, by zmienić tymczasowe miejsce Twojego pobytu w dom? Spraw, że będzie to przestrzeń, w której chcesz spędzać czas. Jeśli zawsze wychodzisz z domu, by uczyć się czy odpocząć, Twój pokój nigdy nie będzie wyglądał jakbyś w nim naprawdę mieszkał. Studenci mogą zająć się przemeblowywaniem, by zorganizować sobie miejsce gdzie będą mogli odrobić pracę domową, podczas gdy mole książkowe powinni sprawić sobie kilka poduszek, by stworzyć przytulne miejsce do czytania. Jeśli ćwiczysz jogę lub zaczynasz dzień od pompek – już wiesz co masz robić.

2. URZĄDŹ SIĘ

Dom nie jest domem dlatego, że zasłony pasują kolorystycznie do prześcieradeł, świeczek i innych bibelotów. Chodzi o rzeczy, które mają dla Ciebie sentymentalną wartość i ukazują Twoją osobowość i pasje. Mniej zazwyczaj oznacza więcej, jeden element dekorujący albo zdjęcie mogą stanowić idealny temat do rozpoczęcia rozmowy, kiedy zaprosisz do siebie gości (patrz punkt nr 9). Co więcej, zawsze możesz wziąć go ze sobą jako pamiątkę. Jeśli potrzebujesz inspiracji sprawdź Pinterest albo odwiedź znajomych studentów, stażystów czy kolegów.

3. POWIEŚ ZDJĘCIA

Czasami nie jesteś w jednym miejscu na tyle długo, by dać upust swoim dekoratorskim talentom, albo nie masz na to pozwolenia, np. jeśli śpisz w mieszkaniu Airbnb albo w hotelu. Choć nawet wtedy zawsze możesz powiesić zdjęcie znajomych lub rodziny, to zawsze ożywi wnętrze.

4. DBAJ O KWIATY

Niezawodny dowód, że Twój pokój jest Twoim domem? Rośliny. Możesz nawet nadać imię swojemu zielonemu znajomemu, a stanie się on Twoim partnerem w nauce. Jeśli martwisz się podlewaniem kup świeże kwiaty, albo nawet plastikowe, i odkurzaj od czasu do czasu.

5. SCHOWAJ WALIZKĘ

Charakterystyczną rzeczą w podróżowaniu są walizki. Życie na nich przypomni Ci kilka razy w ciągu dnia, że jesteś w drodze. Dlatego też łatwym sposobem, by poczuć się jak w domu, jest wypakowanie rzeczy i schowanie jej, np. pod łóżkiem.

6. UTRZYMUJ CZYSTOŚĆ

W zależności od tego co nazywasz czystością, ten punkt może nie być najbardziej przyjemny. Utrzymuj porządek, wracanie do w miarę ogarniętego mieszkania, z posłanym łóżkiem, po dniu spędzonym poza domem, wpływa na dobre samopoczucie.

7. PUŚĆ MUZYKĘ

Idealnym sposobem na sprawienie, że poczujesz się jak w domu, jest muzyka. Czy będziesz słuchał swojej ulubionej listy przebojów przez słuchawki, czy też przez głośnik (oczywiście tak, by nie przeszkadzać współlokatorom i sąsiadom) od razu poczujesz się lepiej, niezależnie w jakiej części świata przebywasz.

8. DODAJ NIECO ZAPACHU

Dlaczego by nie dodać nieco szyku swojej siedzibie głównej i kupić trochę świeczek zapachowych albo odświeżacz powietrza? Oczywiście najpierw powinieneś zapytać swoich współlokatorów. Znajomy i ulubiony zapach może zdziałać cuda i zaraz poczujesz się jak u siebie w domu.

9. PREZENTACJA

Wielką częścią organizowania życia socjalnego poza domem jest tworzenie nowych znajomości, poprzez zapraszanie do siebie ludzi. Spędziłeś tyle czasu na urządzaniu swojej nowej rezydencji, że pora się nią pochwalić. A jeśli mowa o prezentowaniu jej światu: nie zapomnij zrobić kilku zdjęć, nakręcić krótkiego wideo, albo zorganizować wideo czat z rodziną czy znajomymi. A sytuacje takie jak te sprzyjają sprzątaniu, i nagle wszystko znajduje swoje miejsce.

10. WYJDŹ I ODKRYWAJ

Czas, aby proces zadomawiania się przenieść do następnego etapu – na zewnątrz. Przejdź się po okolicy, znajdź ulubioną kawiarnię, kino, restauracje albo park, który może być Twoim (tymczasowym) miejscem wypoczynku. W ten sposób zawsze będziesz miał jakąś alternatywę, kiedy będziesz potrzebował małej zmiany albo poczujesz tęsknotę za domem.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj