GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?

Jeśli chcesz się nauczyć języka, która jest piękny i użyteczny, pomyśl o portugalskim. Nie jesteś do końca przekonany? Oto 10 powodów, dla których warto się uczyć portugalskiego:

1. Dołącz do miliona ludzi, którzy mówią po portugalsku na co dzień

Portugalia to może i mały kraj, ale po portugalsku mówi się na całym świecie. Portugalia nie jest miejscem, gdzie mieszka największa liczba ludzi posługująca się portugalskim na co dzień. Ponad 207 milionów ludzi mieszka w Brazylii i zdecydowana większość posługuje się portugalskim jako pierwszym językiem. Biegłość językowa pomoże Ci dołączyć do tłumu ludzi świętujących karnawał w Rio de Janeiro.

2. By wyróżniać się z tłumu

Obecnie sporo ludzi decyduje się na naukę drugiego języka, jednak niewiele osób wybiera portugalski, pomimo tego, że jest powszechnie używany na świecie. Mówiąc biegle po portugalsku opanujesz rzadką umiejętność, która przyniesie Ci morze korzyści.

3. Ucz się i mieszkaj w Lizbonie

Stolica Portugalii ma w sobie dosłownie wszystko: ładną pogodę, zabytki architektury, bajecznie brukowane uliczki, nad którymi góruje malowniczy zamek, kolorowe domki, środowisko młodych, aktywnych ludzi, przepyszne owoce morza w każdej restauracji oraz rozwijającą się scenę artystyczną. Lizbona jest fantastycznym miejscem, w którym warto spędzić kilka miesięcy (albo i rok) ucząc się języka.

4. Dobry powód, by zamieszkać w Portugalii (albo Brazylii

A czemu zatrzymać się na nauce języka za granicą? Kiedy już go opanujesz wyprowadzka do Portugalii czy Hiszpanii może być świetnym pomysłem. Znalezienie pracy i odnalezienie się w nowej społeczności jest zdecydowanie łatwiejsze, kiedy znasz miejscowy język. Spędź kilka lat żyjąc na przepięknym portugalskim wybrzeżu Algarve z widokiem na Ocean Atlantycki, korzystaj z niezliczonych okazji do surfowania albo wyleć do Brazylii, by cieszyć się energetyczną miejscową kulturą.

5. Jest relatywnie łatwy do nauki

Oczywiście, nauka nowego języka wymaga pracy, choć portugalski jest relatywnie łatwy. Nie musisz uczyć się nowego alfabetu, jak np. w przypadku rosyjskiego, japońskiego czy arabskiego. A jeśli mówisz po hiszpańsku lub francusku, portugalski ma wiele podobnych słów, a budowa zdania podobna jest do angielskiego.

6. Furtka do trzeciego (i czwartego języka)

I w drugą stronę: nauka portugalskiego jako drugiego języka ułatwi naukę innego romańskiego języka: hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, a nawet rumuńskiego. Odnajdziesz mnóstwo  słówek i zwrotów, które mają wspólne, łacińskie korzenie.

7. Jeden z najpopularniejszych języków Internetu

Portugalski jest piątym najczęściej używanym językiem w Internecie, coraz więcej stron i użytkowników posługuje się tym językiem. Aspirujący programiści, blogerzy, którzy płynnie posługują się portugalskim mogą odnaleźć swoją niszę. Rzesza czytelników (i pracodawców) tylko czekają na efekty Twojej pracy, szczególnie w Brazylii.

8. Twoje CV będzie lśnić

Spraw, by serce Twojego przyszłego pracodawcy zaczęło bić szybciej dzięki CV, w którym znajdzie się znajomość niezwykłego, wywołującego zazdrość języka jakim jest portugalski. Opanowanie portugalskiego to znak, że jesteś oddanym uczniem, w którym drzemie moc przygody. Pracodawca w każdej firmie będzie niezwykle zadowolony z faktu, że możesz ‘fala Português’.

9. Brazylia jest dużym globalnym graczem

Od wczesnych lat 90. Brazylia zaczęła ugruntowywać swoją pozycję giganta ekonomicznego na świecie. Mimo tego, że w ostatnich dziesięciu latach nastąpiło spowolnienie gospodarcze, międzynarodowe firmy wciąż otwierają swoje biura w tym kraju. Stąd znajomość portugalskiego jest niezwykle użyteczna. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować w Brazylii czy też potrzebujesz portugalskiego, by komunikować się z brazylijskimi partnerami, znajomość języka sprawi, że będziesz gotowy na wszystko.

10. Poznasz ludzi z całego świata

Nauka języka za granicą to pociągające doświadczenie i najszybszy sposób, by poznać fantastycznych znajomych. Twoi nowi partnerzy w nauce i współlokatorzy, jak i wspaniali miejscowi, których poznasz na swojej drodze staną się Twoją rodziną, kiedy zaczniesz nowy rozdział w nowym mieście. Będziecie się razem uczyć w ciągu dnia, wieczorami robić pracę domową i spędzać razem czas wolny, odkrywając miejsca, które kraj ma do zaoferowania.

Ucz się portugalskiego w LizbonieDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej