GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 najśmieszniejszych języków świata

10 najśmieszniejszych języków świata

Nauka języka obcego wcale nie musi być nudna! Oczywiście, jeśli interesuje Cię biegłe opanowanie konkretnego języka obcego, wymagane są poświęcenie i systematyczność. Dlaczego jednak nie sprawić, by nauka języka obcego była świetną zabawą? Bez względu na to czy nowe słownictwo jest śmieszne, czy może wymowa sprawia, że Twój język zamienia się w jeden wielki supeł, zawsze jest jakaś ciekawa strona nauki. Jeśli masz ochotę na trochę zabawy, weź się za naukę jednego z wybranych przez nas języków:

1. angielski

Będąc w posiadaniu bogactwa słów języka angielskiego, zobaczysz, że jest to niesamowicie ekspresywny, różnorodny i elastyczny język (sprawdź dziewięć powodów, dla których angielski rządzi światem). Na kształt języka angielskiego silnie wpłynęła pop kultura, dlatego słowa powszechnie uznawane za potoczne (selfie, bromance, frankenfood czy totes) weszły na stałe do naszego słownika. Co więcej, szacuje się, że angielski zna od 1-1,6 miliarda ludzi, więc będziesz miał sporo możliwości, by używać nowych słówek!

2. hiszpański

Bardzo przydatny język (ponad 400 milionów ludzi mówi po hiszpańsku), hiszpański jest niesamowicie przyjemny w nauce, szczególnie na pierwszych zajęciach, kiedy w Twojej wyobraźni zagości Speedy Gonzales, Kot w butach, Dora i inne latynoskie czy hiszpańskie postaci. Bonus: hiszpański ma bardzo pociągające brzmienie, a nauka wymowy przynosi mnóstwo śmiechu, szczególnie opanowanie rolowanego „r”.

3. Japoński

Kiedy zaczniesz uczyć się japońskiego, pierwsze, co Cię zaskoczy, to garaigo, zazwyczaj pisane w katakanie (jeden z dwóch systemów pisma japońskiego). Garaigo to zapożyczone z zachodniej kultury słowa wprowadzone do potocznego japońskiego, np. apo (z ang. appointment – spotkanie, wizyta), arubui (z ang. RV: recreational vehicle – samochód turystyczny), baiku (z ang. bike – rower). Często tak dobrze odpowiadają niemal każdej sytuacji, że będziesz miał problemy, by przestać ich używać!

4. język migowy

Uczenie się języka migowego to wyzwanie dla Twojego mózgu, gdyż uczy się on zupełnie nowych umiejętności. Warto zwrócić uwagę na parę praktycznych aspektów: wyobraź sobie, że będziesz w stanie komunikować się bez problemów z kimś po drugiej stronie ulicy, albo na zatłoczonym, głośnym koncercie lub nawet z pełną buzią! Opanowanie języka migowego to przywilej: pomyśl, ile ludzi, nie licząc głucho-niemych, potrafi migać?

5. brazylijski portugalski

Wraz z zalanymi przez słońce plażami i falami wprawiającymi biodra w ruch, zdrobnienia („inha”/”inho”) i sprężysty rytm słów (wymawiany przez miejscowych z charakterystycznym uśmiechem w kącikach ust), sprawiają, że portugalski w Brazylii odróżnia się od swojego europejskiego odpowiednika. Bonus? Posługiwanie się miejscowym językiem (z charakterystycznym nosowym brzmieniem, typowym dla Brazylijczyków) pomoże Ci wtopić się w brazylijski tłum podczas obowiązkowej wizyty w tym kraju.

6. Turecki

Będziesz zaskoczony, gdy usłyszysz, że turecki zajmuje pierwsze miejsce pod względem zapożyczonych z innych języków słów, szczególnie francuskiego. Zaintrygowany? Zabawa się zaczyna wraz z nauką fonetycznego czytania i pisania z użyciem łacińskich liter i zapamiętywaniem tureckich dźwięków, które zostały przystosowane do powszechnie rozpoznawalnych znaków (np. tureckie „c” jest wymawiane jak polski „dż”, czy angielskie „j” w słowie „jam”).

7. włoski

Ach, język miłości! Wiemy, wiemy… Włochy oraz gorązy język włoski od razu kojarzą się z niekończącymi się pogawędkami przy kawie, z brukowanymi uliczkami czy oryginalną włoską pizzą.. To prawda: miłość, jaką darzymy włoską sztukę i jedzenie wzmocniła pozycję języka włoskiego w naszych umysłach. I, póki co, nie zanosi się na zmiany.

8. niemiecki

Niemiecki zaskoczy Cię długimi słowami. Kiedy podzielisz je, zobaczysz, że zbudowane są z nieprzetłumaczalnych na polski wyrazów. Na przykład Schadenfreude (uczucie radości z niepowodzenia innych), Fernweh (tęsknota za miejscem, w którym nigdy nie byliśmy), albo Verschlimmbessern (próba naprawienia czegoś zakończona całkowitą porażką).

9. kiczuański

Interesuje Cię nauka języka Inków? Tak, to raczej niespotykane, ale co może być zabawniejszego od nauki wyjątkowego języka, który sprawi, że Twoje podróżowanie będzie jeszcze ciekawsze? Jeśli planujesz wyprawę przez Andy w Peru, Ekwadorze lub Boliwii, miejscowi obdarzą Cię szacunkiem za trud nauki ich rdzennego języka i wyłamanie się z obowiązującego powszechnie hiszpańskiego. Całe szczęście opanowanie podstaw jest naprawdę proste i przynosi dużo dobrej zabawy! Co innego skomplikowana zaawansowana gramatyka, na nią musisz poświęcić więcej czasu.

10. Chiński

Chińska gramatyka jest jedną z łatwiejszych na świecie. Zabawa zaczyna się, kiedy zaczynasz mówić. Chiński jest znany ze swoich tonów (każdy przypadek ma cztery), co oznacza że poszczególny dźwięk może być wymówiony na cztery różne sposoby i – jak się domyślasz – każdy z nich oznacza zupełnie inne słowo. Na początku wszystko będzie Ci się mylić, ale nie przejmuj się! Kontynuuj naukę i śmiej się z siebie samego!

Ucz się języka razem z nami!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj