GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak mówić po angielsku lepiej: 8 porad

Jak mówić po angielsku lepiej: 8 porad

Kiedy pytasz się studenta języków obcych jakie są jego cele, niemal każdy odpowie: “poprawić mówienie”. Podczas nauki języka obcego będziesz miał możliwość rozmowy z wieloma ludźmi: od swojego nauczyciela, poprzez kelnerów w restauracji oraz taksówkarzy po swojego hosta, więc bardzo ważne jest, byś czuł się komfortowo. Tak jak z nauką pisania, słuchania czy każdą inną umiejętnością, jest kilka technik jak mówić po angielsku lepiej. Podajemy 8 naszych ulubionych:

1. Mów, mów i jeszcze raz mów

Powiedzmy to sobie wprost: nie ma magicznego zaklęcia na szybką naukę mówienia. To by było zbyt proste, prawda? Najprostszą metodą, by mówić lepiej jest po prostu mówić! Postanów sobie częste rozmowy z tak wieloma ludźmi jak to możliwe. Mieszkasz albo studiujesz za granicą? Skorzystaj z tysięcy ludzi, którzy żyją w Twoim otoczeniu, tj. znajomych, ich rodziny, Twoich współpracowników, kolegów z klasy, baristów w kawiarni, sprzedawców w supermarkecie, urzędników na poczcie, czy w innych miejscach, w których regularnie bywasz. Jeśli uczysz się we własnym kraju spędź trochę więcej czasu spotykając się ze swoimi znajomymi z grupy po zajęciach, znajdź kogoś, z kim mógłbyś umówić się na wymianę językową lub dołącz do lekcji online.

2. Czas na refleksję

Kiedy już zakończysz rozmowę zatrzymaj się na chwilę i pomyśl jak Ci poszło. Jak wiele zrozumiałeś? Jak się czułeś podczas rozmowy? Czy usłyszałeś jakieś nowe słowa? Kiedy znajdziesz czas na refleksję pomoże Ci to nabrać pewności siebie podczas następnej rozmowy (i zwrócisz uwagę nad czym musisz popracować. np. nad niezrozumiałym słownictwem).

3. Słuchaj i czytaj

Potrzebujesz słownictwa, żeby móc rozmawiać, prawda? Czas spędzony na lekcji jest idealny na naukę słownictwa, ale są na to inne sposoby: oglądaj filmy, słuchaj muzyki, radia i podcastów. Czytaj książki, magazyny i blogi. A kiedy już słuchasz i czytasz szukaj nowych i ciekawych zwrotów, slangu i synonimów, zapisuj nowe słówka, interesuj się tym, co nie jest jeszcze znane. To wszystko pomoże Ci zgromadzić zapasy, z których będziesz mógł korzystać.

4. Przygotuj sobie ściągę

Częścią stresu podczas mówienia jest uczucie, że nie wiesz co właściwie powiedzieć. By się z tym zmierzyć, przygotuj sobie ściągę. Idziesz do lekarza, przed wizytą sprawdź słownictwo związane z symptomami i przydatne zwroty. To samo dotyczy się płacenia za rachunek czy zamawiania jedzenia w restauracji, rozmowy kwalifikacyjnej, składania skargi i każdej innej sytuacji, która może wywołać zdenerwowanie.

5. Zadzwoń

Większość ludzi boi się rozmowy przez telefon. Dlaczego? Nie można zobaczyć gestów i twarzy rozmówcy, czyli rzeczy, które bardzo pomagają w rozmowie. Aby nabrać pewności siebie, zacznij od rozmów przez telefon z przyjacielem, by potem przejść poziom wyżej, np. umówienie spotkania (dobry moment, by użyć porady numer 4 i przygotować listę pytań i potrzebnego słownictwa, które pomogą Ci w rozmowie!).

6. Nagrywaj się

Wiemy, wiemy – większość ludzi nie lubi słuchać swojego głosu – ale jest to dobry sposób na poprawę mówienia! Odsłuchiwanie siebie pomoże Ci złapać rzeczy, których nie byłeś świadomy (może mówisz za szybko ze zdenerwowania, połykasz “s” albo mamroczesz). Z drugiej strony, być może będziesz pozytywnie zaskoczony, że mówisz dużo lepiej niż Ci się wydawało! Bonus: wyślij nagranie swojemu nauczycielowi, albo osobie, której angielski jest rodzimym językiem i zapytaj się ich o opinię.

7. Ucz się zwrotów, a nie pojedynczych słówek

Innym sposobem na biegłość w mówieniu jest używanie całych zwrotów niż pojedynczych słów (prawdopodobnie robisz to cały czas w swoim rodzimym języku). Zamiast automatycznie pytać: “Hello, how are you today?”, zacznij używać innych zwrotów, np. “What’s up, man?” “Hey dude!” czy “How ya going, mate?” (ale uważaj: niektóre zwroty są mocno nieformalne i nie nadają się do każdej sytuacji!).

8. Baw się dobrze

Powiedzmy to sobie wprost: zdecydowanie łatwiej się czegoś nauczysz, kiedy dobrze się przy tym bawisz. Dodaj nieco humoru, kiedy gadasz sam do siebie, śpiewasz popularne piosenki po angielsku, ćwiczysz łamańce językowe (tu możesz sprawdzić naszą listę), czy też przygotowujesz jednominutową improwizowaną przemowę na wybrany przez siebie temat (węży, kawy, Indii czy też odpowiedź na pytanie: “If I ruled the world, I would…”, “Three surprising facts about me,” czy też: “Which came first, the chicken or the egg?”). Dobre ćwiczenia i zabawa.

Ucz się razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj