GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Dlaczego warto uczyć się rosyjskiego?

Dlaczego warto uczyć się rosyjskiego?

Co przychodzi Ci do głowy kiedy myślisz o Rosji? Zimno, wielkie czapki i skomplikowany język? Temperatura może być niska, więc czapki są niezbędne, ale rosyjski jest znacznie łatwiejszy do opanowania niż Ci się wydaje, co więcej – jest niezwykle przydatny. Od zamawiania blinów w lokalnej restauracji po korzystania ze wzrastającego znaczenia socjoekonomicznego, jest wiele korzyści płynących ze znajomości języka rosyjskiego.

1. Mniej ludzi mówi po angielsku niż w innych krajach

Nie będziesz w stanie polegać na swoim angielskim (czasem dobrze jest zacząć od złych informacji), ale za to czeka Cię niezliczona ilość dobrych sytuacji. Odkrywanie autentycznej kultury każdego miejsca może być nie lada wyzwaniem, ale jest znacznie łatwiej odnaleźć własne miejsce wśród miejscowych, jeśli poznasz ich język.

W Rosji nie jest to jedynie ukłon w stronę miejscowych, ale coś niezbędnego. Jedynie 5% Rosjan mówi po angielsku, a ogólna biegłość językowa jest na poziomie “niskim” według English Proficiency Index (EF EPI). Nawet jeśli chcesz jedynie zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne będziesz potrzebował podstawowych zwrotów, by poznać miasta, ze względu na fakt, że znaki są w cyrylicy.

2. Nigdy nie zabraknie Ci ludzi do poznania i miejsc do zwiedzenia

Ciągnie Cię do podróżowania? Obrałeś idealne miejsce. Rosja jest największym krajem na świecie, rozciąga się na 9 stref czasowych i pokrywa 1/8 powierzchni lądowej Ziemi. Znajduje się tam najdłuższe na świecie połączenie kolejowe, zwane koleją transsyberyjską, która pozwoli Ci zwiedzić ogromne miasta jak Sankt Petersburg czy Moskwa, jak i zobaczyć zapierające dech w piersiach krajobrazy, pomyśl tylko o takich cudach natury jak wulkaniczne sanktuarium Zapovednik, Góry Ural czy Jezioro Bajkał. Ponad 144 milionów ludzi mieszka w Rosji, więc zawsze znajdzie się partner do rozmowy.

Jeśli kiedykolwiek uda Ci się zobaczyć wszystkie atrakcje ze swojej rosyjskiej listy (co nie jest łatwe) warto wiedzieć, że jest znacznie więcej miejsc, gdzie możesz posługiwać się rosyjskim. Jest to ósmy pod względem użycia język na świecie, a co oznacza, że jest językiem komunikacji w wielu postsowieckich krajach i nie tylko. Szacuje się, że rosyjski jest używany przez ponad 200 milionów ludzi w 16 krajach na świecie. Miłośnicy podróży nie mają żadnej wymówki, by zacząć się go uczyć.

3. Rosja jest krajem możliwości

Rosja jest kluczowym graczem na arenie międzynarodowej. Rosyjski jest jednym z oficjalnych języków ONZ, a Rosja jest królową globalnych szachów. Posiada rezerwy 1/4 gazu ziemnego, silną gospodarkę oraz wpływowe relacje z innymi graczami światowego rynku. Rosja to z pewnością ogromna siła, a jednym z łatwiejszych sposobów na zrozumienie mechanizmów jej funkcjonowania jest nauka języka.

W szkole wielu z nas ma możliwość nauki jednego z popularnych europejskich języków takich jak francuski, niemiecki czy hiszpański, ale ilu z nas obecnie uczy się rosyjskiego? Nie twierdzimy, że zostaniesz od razu ukarany przez ONZ za to, że nie wiesz jak powiedzieć “Sputnik”, ale bogactwo gospodarczych możliwości w Rosji jest wielkie, Twoja kariera znacznie przyspieszy, jeśli nauczysz się języka w stopniu biegłym.

4. Poznaj bogatą kulturę i historię Rosji

Z historią sięgającą 1156 roku, Rosja jest skarbem dla miłośników historii i kultury. Odnajdziesz tam 29 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie: Bajkał, a także zabytki sięgające VI wieku, jak starożytna forteca Derbent. Zwiedzanie Placu Czerwonego w Moskwie wraz z rozmową na temat wszystkiego, począwszy od architektury Katedry Świętego Bazylego, po symbol Kremla, oryginalnej rezydencji rosyjskich carów.

W Sankt Petersburgu (drugim co do wielkości mieście po Moskwie) odkryjesz “Wenecję Północy” oraz wijący się system kanałów i ponad 400 mostów zbudowanych od czasów Piotra I Wielkiego w XVIII w. Znajomość języka ułatwi Ci poznawanie rosyjskiej kultury.

5. Rosyjska literatura, muzyka i teatr

Jeden z najcenniejszych darów nauki rosyjskiego jest dostęp do dóbr kultury. Literatura, teatr czy muzyka to dopiero początek. Odkryj geniusz literacki w oryginalnym języku; zrozum głębię psychologiczno-filozoficzną “Zbrodni i kary” Dostojewskiego i czytaj oryginalną wersję przełomowej “Wojny i pokoju” Tołstoja.

Obejrzyj sztuki ikon rosyjskiego teatru, znajomość języka pozwoli Ci na wyłapanie przesłania między wierszami “Mewy” Czechowa i śmiać się z komedii “Ożenek” Gogola. Następnie zapoznaj się z różnorodnym światem muzyki, od XVIII wiecznej klasyki po pop i rock współczesnej Rosji.

To wiele, by rozpocząć wielką przygodę z rosyjskim, gdzie zaczniesz?

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Ucz się jednego z 10 języków w ponad 50 miastach świata

Dowiedz się więcej