GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 ciekawostek na temat najfajniejszych miast na świecie dla początkujących

10 ciekawostek na temat najfajniejszych miast na świecie dla początkujących

Myślisz, że wiesz wszystko o najfajniejszych miastach na świecie? Zastanów się dobrze! Ekscytujące i tętniące życiem metropolie mają po setki, tysiące lat historii za sobą, a to sprawia, że są skarbnicą ciekawostek, które z pewnością dostarczą tematów podczas kolacji czy drinku ze znajomymi.

1. Nowy Jork

Do lat 20-tych XX wieku 1 maja był obchodzony jako “Moving Day” w Nowym Jorku. Jeśli zamierzałeś zmienić mieszkanie danego roku czekało się do tej daty, tak by wszyscy zmieniali lokum w jednym czasie. W miarę rozrostu miasta tradycja, która sięgała czasów kolonialnych zaczęła zamierać, dlatego że Moving Day stał się zbyt chaotyczny, a ulice były blokowane przez zaprzęgi konne z bagażami. Całe szczęście dziś nowojorczycy mogą (i tak robią) przeprowadzać się w dowolnym dniu roku.

2.  Londyn

Kierowcy czarnych londyńskich taksówek (cabbies) muszą uczyć się nazw ulic i lokalnych map aż do 4 lat zanim przystąpią do egzaminu z wiedzy i uzyskać certyfikat. Dopiero wtedy mają prawo usiąść za kółkiem jednej z najbardziej znanych taksówek na świecie. Nawigacja jest tu postrzegana jako powód do wstydu. Kierowcy są zobowiązani do nauczenia się 320 popularnych tras przez około 25 tysięcy ulic, zapamiętując 20 tysięcy atrakcji turystycznych i popularnych miejsc w mieście, tak by bez mapy móc przejechać przez Londyn.

3. Berlin

Mogący się pochwalić ponad 170 muzeami, tętniąca życiem stolica Niemiec ma więcej muzeów niż deszczowych dni w roku. Od Wyspy Muzeów po różnorodne i ekscentryczne miejsca typu Topografia Terroru, Spy Museum czy Muzeum NRD, w którym odwiedzający mogą doświadczyć życia w Niemczech w czasie komunizmu, a nawet muzeum radosnej currywurst (kiełbasa z curry). Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Tokio

Tokijski system metra i kolejek podziemnych jest rozległy i niezwykle zatłoczony. W godzinach szczytu, Oshiya (tzn. przyciskający) są zatrudnieni, by wręcz wciskać ludzi w wagony na najbardziej zatłoczonych stacjach. Więc jeśli zdecydujesz się odwiedzić stolicę Japonii  pamiętaj by przemieszczać się po mieście poza godzinami szczytu.

5. Los Angeles

Kiedy został po raz pierwszy wzniesiony w 1923 roku znany na całym świecie napis “Hollywood” oryginalnie: “HOLLYWOODLAND” był reklamą domów wznoszonych na wzgórzach powyżej. W 1949 r. Departament Los Angeles ds. Parków i Rekreacji próbował usunąć napis, ale całe miasto zagłosowało przeciwko, więc tylko część “LAND” została usunięta, a 9 pozostałych liter pozostały ikoną Los Angeles do dzisiaj.

6. Seul

Seul jest światowym centrum technologii i innowacji, a cały kraj jest uznawany za mające dostęp do najszybszego internetu na świecie!  A to oznacza 26,1 megabitów na sekundę internetu szerokopasmowego, a także najlepszy system 4G na całej planecie, przygotuj się na załadowanie Instagramu nowościami, w Południowej Korei będziesz miał dostęp do internetu przez 95% czasu!

7. Barcelona

Sagrada Familia, jedno z najbardziej znanych miejsc w mieście jest budowana dłużej niż egipska Piramida w Gizie. Zaprojektowana przez Gaudiego znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Budowę rozpoczęto w 1882 r., obecnie szacuje się, że zostanie ukończona w 2026 roku, co czyni ją najdłuższym projektem architektonicznym na świecie.

8. Kapsztad

Spektakularna Południowa Afryka jest znana ze światowej klasy safari. A w Kapsztadzie można zobaczyć 2 tysiące miejscowych pingwinów, które mogą być podziwiane na plaży Boulder Beach, co chętnie robią turyści. Pingwiny, które są obowiązkowym punktem każdego przewodnika, są widziane na lądzie przez ostatnie 30-40 lat a to dlatego, że ludzie przekroczyli limity połowu sardynek w latach 60-tych i 70-tych, co sprawiło, że pingwiny musiały zacząć szukać pożywienia poza naturalnym siedliskiem.

9. Lizbona

Lizbona jest jednym z najstarszych miast na świecie. Została założona w ok. 1200 r. p.n.e. i jest drugą najstarszą europejską stolicą po Atenach, a przynajmniej 400 lat starszą od Rzymu. Długa historia ukształtowała miasto, które znamy dzisiaj zmienione po wielkiej przebudowie, będącej wynikiem trzęsienia ziemi, które niemal zniszczyło Lizbonę w 1755 roku.

10. Szanghaj

Kiedy Chiny otworzyły szybkie kolejowe połączenie między Szanghajem a Pekinem, dwoma największymi i najważniejszymi miastami finansów, biznesu i polityki, pracownicy linii kolejowych zostali tak przeszkoleni, by uśmiechając się pokazywać dokładnie 8 zębów. Coś, co wymaga mnóstwo praktyki, w tym użycie pałeczek do ryżu, by trzymać szczękę w odpowiedniej pozycji!

Odkrywaj świat z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj