GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Zaplanuj podróż: 10 porad dla prawdziwych podróżników

Zaplanuj podróż: 10 porad dla prawdziwych podróżników

Następna przygoda czeka tuż za rogiem. Zanim wyruszysz w drogę, pamiętaj by obrać dobry azymut i przygotować się jak prawdziwy podróżnik. Oto 10 porad, jak to zrobić:

1. Poznaj zasady

Odpowiedź na pytanie: jak długo możesz zostać w danym miejscu, zależy od wewnętrznych regulacji państwa do którego się udajesz. Przed wyjazdem sprawdź czy masz wizę (jeśli jest wymagana), a także czy Twój paszport jest ważny co najmniej sześć miesięcy w przód – przepisy migracyjne wielu państw tego wymagają. Upewnij się również czy masz wszystkie wymaganie szczepienia. Wystarczy zapytać o radę wujka google i udać się z wizytą do lekarza, który udzieli Ci stosownych informacji, a w razie konieczności zaszczepi. Pamiętaj: jeśli podróżujesz do egzotycznego kraju, np. by wziąć udział w safari, zaszczep się kilka miesięcy przed wyjazdem. Niektóre ze szczepionek muszą być powtórzone kilkakrotnie przed podróżą.

2. Pozostań w kontakcie ze światem

Chyba wszyscy przez to przeszliśmy. Bateria na poziomie czterech procent, rozmowa decydująca o Twoim życiu, a Ty piszesz coraz szybciej, by zdążyć przekazać wszystko co chcesz, zanim padnie Ci telefon. To nie za przyjemne uczucie i jedyne wyjście z tej sytuacji to ładowarka. Upewni się, że ją spakowałeś. Zabierz też odpowiednią przejściówkę, która umożliwi Ci naładowanie baterii, gdziekolwiek się znajdziesz.

3. Zaplanuj wszystko z mapą w ręce

Jeśli podróżujesz z gadżetami typu iOS czy Android, nie musisz się martwić, że się zgubisz. Google umożliwił użytkownikom iOS i Android zapisywanie map offline, bez konieczności dostępu do Internetu (żegnajcie koszmarne rachunki za roaming!). Możesz zapisać aż do sześciu map naraz (teren wielkości sieci paryskiego metra). Jeśli już wiesz, jakie miasta masz zamiar zwiedzić podczas swojej podróży, wyświadcz sobie przysługę i ściągnij na telefon potrzebne mapy.

4. Otwórz się na miejscowych

A jeśli już mowa o telefonach… jeśli zdecydujesz się pozostać w jednym kraju przez dłuższy okres czasu, dobrze jest zainwestować w kartę SIM. Pozwoli Ci to na nawiązanie kontaktów z miejscowymi, wezwanie taksówki, skorzystanie z Internetu bez zamartwiania się o rachunek za roaming, czy dostęp do Wi-Fi. Pamiętaj, by zabrać ze sobą telefon bez blokady SIM, w przeciwnym razie próby użycia zagranicznej SIMki spalą na panewce.

5. Sprawdź wszystko dokładnie

Upewnij się, że przed wyjazdem sprawdziłeś wszystkie potrzebne informacje. Większość miast, a nawet małe miejscowości, mają własne strony internetowe. Znajdziesz tam listę zaplanowanych na najbliższy miesiąc wydarzeń kulturalnych. Magazyny typu „Co jest grane?”, też są dobrym źródłem informacji. Nie boj się zapytać znajomych, czy znajomych znajomych przez Internet, co możesz zrobić ciekawego w danym miejscu. Będziesz zaskoczony jak wielu ludzi z radością podzieli się informacjami na temat ich ukochanego miasta. Im lepiej się przygotujesz przez wyjazdem, tym więcej będziesz miał zabawy podczas pobytu!

6. Nawiąż kontakty

Jeśli planujesz podróżować na własną rękę, ale niekoniecznie chcesz spędzić cały czas sam, zacznij nawiązywać kontakty zanim wyjedziesz. Daj znać tak wielu ludziom, jak to możliwe pisząc bloga (Tumblr jest dobrym rozwiązaniem, umożliwia tworzenie hashtagów na podstawie miejsc, w których jesteś), dając znać na Facebooku czy Instagramie. I znów: większość ludzi będzie przeszczęśliwa, gdy będzie mogła podzielić się z Tobą radami na temat swojego miasta czy spotkać się na kawę, jeśli będą akurat w pobliżu.

7. Podziwiaj, rób zdjęcia, zachowaj, podziel się

Niech zgadnę: zamierzasz zrobić tysiące zdjęć podczas swojej podróży. Każde nowe miasto, impreza nad basenem, poranne cappuccino i zabytek jest idealnym materiałem na nowy folder na Intagramie. Jeśli robisz zdjęcia aparatem, a nie telefonem, są lepsze sposoby niż Instagram, by pokazać je światu. Zamieść je na blogu, albo utwórz specjalną galerię za pomocą Flickr albo Snugmug. I nie zapomnij o naszych radach dla podróżujących fotografów.

8. Naucz się lokalnego języka

Znajomość miejscowego języka pozwoli Ci poznać nowych ludzi i czuć się w nowym miejscu jak u siebie w domu (nawet jeśli zdecydujesz się zostać tam tylko kilka dni). Nie musisz mówić biegle, nawet opanowanie jedynie kilku podstawowych zwrotów bardzo Ci pomoże. Oczywiście, im więcej umiesz, tym lepiej. Zanim wyjedziesz, kup sobie mały słownik (są niedrogie, lekkie i łatwe w przenoszeniu) i naucz się kilku zwrotów. Zamówienie taksówki, zakup podstawowych produktów spożywczych, poinformowanie miejscowego lekarza, który nie mówi po polsku, o swoich alergiach, może dosłownie uratować Ci życie!

9. Weź ze sobą trochę gotówki

Jeśli nie jedziesz do Szwajcarii, gdzie rząd dąży do utworzenia bezgotówkowego społeczeństwa, najważniejsza zasada w większości krajów (szczególnie tych nierozwiniętych) brzmi: “masz gotówkę – jesteś królem”. Nie chcesz skończyć z najgorszym scenariuszem, w którym nie jesteś w stanie zapłacić za jedzenie, transport czy nocleg, dlatego że w pobliżu nie ma terminala płatniczego czy bankomatu. Zanim wyjedziesz, upewnij się, że wymieniłeś wystarczającą sumę pieniędzy. Uważaj na kieszonkowców i nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, a kiedy wychodzisz z hotelu nie zostawiaj cennych rzeczy na łóżku.

10. Spakuj się jak profesjonalista

Nie ma nic bardziej wkurzającego jak ciągnięcie ze sobą ogromnej torby pełnej rzeczy, których i tak nie używasz. Przez to nie będziesz miał miejsca na pamiątki, które chcesz zabrać do domu, bez płacenia pieniędzy za dodatkowy bagaż lotniczy. By uniknąć tej sytuacji, upewnij się, że opanowałeś jeden z najważniejszych (i najnudniejszych) etapów przed podróżą, jakim jest pakowanie. Weź jedynie bagaż podręczny, jeśli planujesz wypad weekendowy lub tygodniowy. Zwiń swoje rzeczy zamiast je składać. Zasatnów się dokładnie nad każdym przedmiotem, który pakujesz do walizki. Potrzebujesz mniej rzeczy, niż Ci się wydaje. Pełną listę wskazówek, jak pakować się jak profesjonalista, znajdziesz tutaj.

Teraz już wszystko wiesz i jesteś gotowy do podróży! Szerokiej drogi! Buon voyage! Buon Viaggo! Have a nice trip! Trevlig resa!  Buon Viaje!

Wybierz się z nami w podróż językową.Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj