Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Top 6 miast do odwiedzenia na Dzień Świętego Patryka

Top 6 miast do odwiedzenia na Dzień Świętego Patryka

Bez względu na to, czy na drzewach pojawią się już pierwsze liście, obchodzony 17 marca Dzień Świętego Patryka to bezsprzecznie najbardziej zielony dzień w całym roku! Wybraliśmy dla Was kilka wyjątkowych miast na zbliżające się obchody. Niezależnie od tego, w którym z poniższych miejsc się znajdziesz, spraw sobie zielony kapelusz irlandzkiego skrzata (tzw. Leprechauna), namaluj na policzkach parę koniczynek i przygotuj się na niezapomnianą zabawę!

1. DUBLIN

Święty Patryk to patron Irlandii, w związku z czym epicentrum imprezy musi znajdować się w stolicy kraju. Dublin może się poszczycić najbardziej kolorową paradą na świecie. Spektakularne platformy przemierzają ulice miasta ku radości ponad pół miliona świętujących. Parada jest częścią czterodniowego festiwalu trwającego od 14 do 17 marca. Piwo i whisky leją się strumieniami, a na ulicach ujrzysz wesołe miasteczka i posłuchasz darmowych koncertów. Nie przegap tak zwanego “zielenienia się miasta”, kiedy siedemnaście najbardziej znanych budynków w Dublinie rozświetla szmaragdowozielony kolor.

2. NOWY JORK

Mało które obchody dnia św. Patryka przebijają nowojorskie świętowanie. Ponad 150 tysięcy ludzi bierze tu udział w największej i najstarszej paradzie na terenie Stanów Zjednoczonych – starszej nawet od Deklaracji Niepodległości (dokładnie o czternaście lat!). Parady przemierzające Piątą Aleję – jedną z głównych ulic Manhattanu – ogląda ponad 2 miliony widzów. Całe miasto przepełnione jest pozytywną atmosferą, szczególnie w typowo irlandzkich pubach!

3. BUENOS AIRES

Mieszkańcy Buenos Aires są zawsze chętni do imprezowania, co w połączeniu z irlandzkim duchem tworzy prawdziwie szaloną mieszankę. Dumna ze swoich korzeni mniejszość irlandzka organizuje tu najbardziej huczną imprezę w całej Ameryce Południowej, przeobrażając centrum Buenos w napędzaną piwem Guinness zieloną krainę czarów. Koniecznie odwiedź Plazę San Martin – to tutaj całodniowa parada osiąga punkt kulminacyjny i przemienia się w całonocną imprezę!

4. CHICAGO

Inne miasta zielenieją z zazdrości na myśl o 17 marca w Chicago. Na pewno zielenieje się rzeka! Niemal 20 kilogramów zielonego barwnika przemienia mętną rzekę Chicago w połyskujący szmaragdowy strumień. Tradycja barwienia rzeki sięga roku 1961, a organizatorzy twierdzą, że w procesie pomaga magia Leprechaunów. Parada miejska w Chicago należy do największych w Stanach Zjednoczonych. 14 marca 2015 roku przypadały jej 60. urodziny. Mieszkańcy świętują po irlandzku przez cały marzec.

5. BOSTON

Boston może się poszczycić liczną populacją potomków irlandzkich imigrantów. Dbając o swoje kulturowe dziedzictwo, mniejszość irlandzka organizuje pierwszorzędne obchody Dnia św. Patryka. W najbliższą do Dnia Świętego Patryka niedzielę, w południowej części Bostonu (tzw. Southie), odbywa się tętniąca życiem parada z udziałem tradycyjnej orkiestry, w której grają zespoły z całych Stanów Zjednoczonych. Wystarczy jeszcze wizyta w jednym z wielu irlandzkich barów i mamy gotową receptę na niezapomniany dzień. Jeśli zaś zgłodniejesz, przeczytaj nasz przewodnik kulinarny do którego prowadzi ten link.

6. LONDYN

Legendarne nocne życie Londynu jest jeszcze bardziej szalone w połowie marca w związku z obchodami Dnia św. Patryka. W najbliższą do Dnia Świętego Patryka niedzielę kalejdoskop różnych krajów i nacji łączy się w długiej, półtoramilowej paradzie, wokół kolorowych karnawałowych platform oraz orkiestry. Trasa parady wiedzie przez Piccadilly Circus, Kolumnę Nelsona oraz Trafalgar Square – ten ostatni to także miejsce całodniowego festiwalu.

ZdjęcieApril Aceto, Flickr / Creative Commons

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Podróże