Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

6 faktów, które musisz wiedzieć o piłce nożnej – Anglia

6 faktów, które musisz wiedzieć o piłce nożnej – Anglia

Angielska kadra nie zawsze w pełni wykorzystuje swoje możliwości, ale to na pewno nie zniechęci oszalałym na punkcie piłki nożnej Anglikom, by stanąć murem za swoją drużyną. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinieneś znać o drużynie Trzech Lwów podczas Euro 2016.

1. GWIAZDY

Wayne Rooney – pozycja: atakujący, klub: Manchester United

Harry Kane – pozycja: atakujący, klub: Tottenham Hotspur

Jamie Vardy – pozycja: atakujący, klub: Leicester City

Joe Hart – pozycja: bramkarz, klub: Manchester City

Dele Alli -pozycja: pomocnik, klub: Tottenham Hotspur

2. KOSMOPOLITYCZNY TRENER

Choć Anglicy nie są znani jako poligloci, to trener kadry narodowej, Roy Hodgson, jest zdecydowanym wyjątkiem. 68-latek przemierzył glob wzdłuż i wszerz, trenując kilka znanych kubów piłkarskich i drużyn narodowych. Podczas swych podróży nauczył się biegle czterech języków (norweskiego, szwedzkiego, niemieckiego i włoskiego) i spokojnie może uciąć sobie rozmowę po duńsku, francusku oraz po fińsku. #Gol

3. STYL GRY

A więc mamy problem, gdyż ekipa Trzech Lwów nie ma konkretnego stylu gry. Trener szafuje licznymi ustawieniami, formacjami i taktykami, stąd nie da się włożyć drużyny w żadne ramy, choć jak zapowiada Roy Hodgson, jest w trakcie tworzenia najlepszego zestawienia. Dobre wiadomości są takie, że drużyna ma paru potencjalnie dobrych zawodników, o najniższej średniej wieku (24) spośród wszystkich ekip biorących udział w Euro 2016. Mogą sprawić jedną czy dwie niespodzianki.

4. PIŁKARSKIE SŁOWNICTWO

Przestawiamy słownictwo niezbędne dla ucięcia sobie rozmowy o piłce nożne po angielsku:

Goal – gol

Offside – spalony

Midfield – pomocnik

Striker – atakujący

Defender – obrońca

Captain – kapitan

Referee – sędzia

Penalty shoot-out – rzut karny

Extra time – dodatkowy czas

Free kick – rzut wolny

Corner kick – rzut rożny

5. STADIONOWE PRZYŚPIEWKI: ŚW. JERZY I ORKIESTRA DĘTA

O armii podróżujących za swoją drużyną fanów będzie bez dwóch zdań głośno tego lata. Po wywieszeniu stadionie flagi Saint George (św. Jerzy – patron Anglii) legiony fanów dumnie odśpiewają hymn narodowy, tak, że aż ciarki przejdą po plecach. Po czym wykrzyczą England (In-ger-land) i Rule Britannia (Rządź Brytanio!) w akompaniamencie instrumentów dętych.

6. GDZIE OGLĄDAĆ

Każdy bar w Anglii będzie wypełniony po brzegi nadziejami i marzeniami wraz ze wspomnieniami przegranych turniejów od 1966 r. Jeśli tylko słońce wyjdzie zza chmur, możesz być pewien, że Anglicy wyciągnął grilla (i krem do opalania), oglądając jednocześnie mecz drużyny narodowej.

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki