Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

8 powodów, dzięki którym nie pożałujesz podróżowania

8 powodów, dzięki którym nie pożałujesz podróżowania

Nieważne jak bardzo ludzie chcą wyjechać za granicę i zobaczyć kawałek świata, koniec końców wymyślają tysiące wymówek, by tego nie zrobić. Zamartwianie się o pieniądze, znajomość języka obcego, pytania o cel podróży, wizja samotności może spędzać sen z powiek i sprawić, że odkładamy wyjazd na wieczne nigdy. Co prowadzi do tego, że potencjalna wymiana studencka, czy wizja życia za granicą zamienia się w nudne życie w czterech kątach.

Dobra wiadomość brzmi: nawet jeśli pomysł podróżowania za granicę Cię przeraża, podjęcie decyzji o wyjeździe wzbogaci Twoje życie bardziej, niż jesteś w stanie to sobie wyobrazić. By pomóc Ci w kupieniu biletu, przedstawiamy nasze ulubione powody, dzięki którym nigdy nie pożałujesz wyjazdu za granicę:

1. POSZERZYSZ SWOJE KULTURALNE I EMOCJONALNE HORYZONTY

Jedną z najlepszych rzeczy, jeśli chodzi o podróżowanie, jest bycie częścią środowiska, które jest zupełnie inne od tego, w którym wyrosłeś. Nowe smaki, język, standardy zachowania, religia, zwyczaje, rytm dnia. Na początku wszystko będzie wydawać się bardzo dziwne, spokojnie, daj sobie czas na chłonięcie wszystkiego krok po kroku. Będziesz zaskoczony, jak powiększy się świat w Twoich oczach po doświadczeniu całej gamy różnorodności.

2. NAUCZYSZ SIĘ PRAWDY O POWIEDZENIU: “JESTEŚMY W TYM RAZEM”

Kiedy jesteś w domu, problemy wydają się trudne do przezwyciężenia. Na szczęście, dzięki podróżowaniu zmieniasz perspektywę patrzenia na życie, zobaczysz, że ludzie na całej Ziemi stawają w obliczu podobnych wyzwań, doświadczając smutków i radości. Obserwowanie tego nie jest niczym przygnębiającym, przeciwnie: bardzo Ci pomoże!

3. ZDOBĘDZIESZ DODATKOWE PUNKTY DO TWOJEGO CV

Użyj doświadczenia za granicą, by dodać uroku swojemu CV. Życie w innym kraju, bez znaczenia, czy była to krótka wyprawa, czy też przeprowadzka na dobre i złe, jest niewątpliwym bonusem dla ciężko pracujących. Uczysz się języka, pracujesz jako wolontariusz w szczytnym celu czy też na pół etatu, to wszystko sprawi, że zdobędziesz cenne doświadczenie zwiększające Twoje szanse na rynku pracy.

4. PODCIĄGNIESZ UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE

Czy Twoja znajomość francuskiego wisi na włosku albo trzymasz głęboko w sobie chęć nauki japońskiego? Przemień swoje pragnienia w zagraniczną podróż. Jeśli tylko spędzisz w innym kraju wystarczającą ilość czasu, szybko wkroczysz na drogę płynnego władania językiem obcym.

5. NAUCZYSZ SIĘ JAK DOGADYWAĆ SIĘ Z LUDŹMI POCHODZĄCYCH Z RÓŻNYCH KULTUR

Czy to próbujesz kupić świeże jedzenie na targu, wytłumaczyć taksówkarzowi jak dojechać tam, gdzie chcesz, albo po prostu uciąć sobie przyjemną pogawędkę nad filiżanką kawy. Dogadanie się z kimś, kto reprezentuje odmienną kulturę może być kłopotliwe, ale i niezwykle satysfakcjonujące, ale pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wkrótce nauczysz się jak przekazywać nawet skomplikowane informacje w łatwy sposób, i będziesz wiedział jak wyłapać sygnały, kiedy ktoś chce Ci przekazać coś ważnego.

6. WYJDZIESZ POZA SWOJĄ STREFĘ KOMFORTU

Jeśli chcesz pozostać tam, gdzie dokładnie jesteś, nigdy nie stawiaj sobie wyzwań i nie próbuj nowych rzeczy, ale czy to jest naprawdę to, czego pragniesz? Oczywiście, na pierwszy rzut oka wygląda to na wygodne i bezpieczne życie, ale wkrótce cały ten komfort i bezpieczeństwo zaczną doprowadzać Cię do szału. Chcesz znać sekret? Stawiaj sobie wyzwania i ucz się, jak im sprostać. Nie ma żadnej dobrej definicji „wyzwania”, to może być wszystko: rozmowa z nieznajomym, podróżowanie w pojedynkę, albo decyzja o życiu w państwie, o którym nie miałeś wcześniej pojęcia. Kiedy tylko sprostasz jednemu wyzwaniu, następne przyjdą Ci znacznie łatwiej!

7. ZOBACZYSZ, ŻE NAWET “ZŁE MOMENTY” CZEGOŚ CIĘ NAUCZĄ

Wyjście poza strefę komfortu nie zawsze jest wolne od problemów. Czasem będzie Ci doskwierać samotność i ogarną wątpliwości, albo przytrafią się większe problemy, takie jak zgubiony paszport albo brak pieniędzy. Oczywiście, nie zaliczysz tych doświadczeń do najlepszych, ale pamiętaj: kiedy ból i frustracja miną, zobaczysz, że nauczyłeś się czegoś cennego: jak ufać własnemu instynktowi, rozmawiać z innymi podróżującymi w hostelu i jak powiedzieć: tak! nowym możliwościom.

8. STWORZYSZ NIEZAPOMNIANE WSPOMNIENIA

Jeśli jest coś, co łączy wszystkich podróżujących, to będzie to tworzenie wspomnień. Czy są to piękne widoki, czy dziwaczne jedzenie, egzotyczna natura, lub dokładny moment nawiązania nowych, ciekawych relacji. Twoje wspomnienia zza granicy zostaną w Twojej pomięci na długo po wyschnięciu świeżych pieczątek w paszporcie.

Wyjedź za granicę! Poznaj nową kulturę! Naucz się języka z EFDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki