Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Europejski dzień języków to okazja do świętowania

Europejski dzień języków to okazja do świętowania

Jeśli szukałeś dobrego powodu na zorganizowanie imprezy w najbliższy weekend, już więcej nie musisz. Załóż swój imprezowy kapelusz na głowę: 26 września jest Europejskim Dniem Języków. Dla miłośników języków obcych świętowany jak Boże Narodzenie.

Od rozwoju umysłowego po tworzenie sieci kontaktów z niesamowitymi ludźmi z całego świata, porozumiewanie się w więcej niż jednym języku jest pewną drogą do sukcesu. Co więcej, jest to cecha, która łączy wielu Europejczyków, którzy jeśli tylko czytają ten post, będą niecierpliwie wyczekiwać momentu prezentacji swoich umiejętności językowych. I, być może, zdecydują się rozwijać je dalej.

PONAD 200 JĘZYKÓW

W Europie usłyszysz ponad dwieście języków, na pierwszy rzut oka to duża liczba, jednak statystyki mówią, że to jedynie trzy procent z sześciu do siedmiu tysięcy języków, którymi wybrzmiewa świat.

PONAD POŁOWA EUROPY JEST DWUJĘZYCZNA

Zgodnie z przeprowadzonymi przez Unię Europejską badaniami, pięćdziesiąt sześć procent obywateli UE jest dwujęzyczna, a dwadzieścia sześć procent mówi w dwóch językach obcych (witajcie w klubie!).

A TO WSZYSTKO ZA SPRAWĄ NIEMIECKIEGO…

Niemiecki jest najpowszechniejszym językiem ojczystym (18%), tuż za nim plasują się angielski i włoski (13%), oraz francuski (12%).

…UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE LONDYŃCZYKÓW

Europejskie miasta są idealnym miejscem, by zaobserwować różnorodność językową mieszkańców, w ich naturalnym środowisku. W Londynie, na przykład, mówi się w ponad trzystu językach!

ROSJA JĘZYKOWYM MOCARSTWEM

Rekordzistką największej ilości języków, którymi posługują się ludzie na terytorium jednego kraju, jest Rosja. W zależności od przyjętych kryteriów, mówi się tam od stu trzydziestu do dwustu języków.

CHOĆ ANGIELSKI WCIĄŻ RZĄDZI

Angielski wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w krajach Unii Europejskiej; uważany jest za najpowszechniej używany język, drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio niemiecki i francuski.

Jednym z pozytywów życia w Europie jest fakt, że tyle języków i kultur jest jedynie kilka godzin drogi od miejsca w którym mieszkasz. Od immersji po praktykę swoich umiejętności językowych z miejscowymi i odkrywanie nowej kultury – to naprawdę jest proste i wygodne!. Kolejny język czai się (dosłownie) tuż za rogiem i to już jest powód do świętowania.

Wznieśmy więc toast za Europejski Dzień Języków i wypijmy za tę niesamowitą różnorodność, która nas jednoczy: Nazdrave! Živjeli! Na zdraví! Skål! Proost! Cheers! Tervist! Kippis! Santé ! Prosit! Stin iyá su! Kedves egészségére! Sláinte! Salute! Uz veselību! Į sveikatą! Evviva! Na zdrowie! Viva! Noroc! Na zdravie! Živijo! ¡Salud! Skål!

Zdjęcia Eric Fischer, Flickr / Creative Commons

Ucz się języków obcyk z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki