Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Jak utrzymać umiejętności językowe dłużej niż opaleniznę?

Jak utrzymać umiejętności językowe dłużej niż opaleniznę?

Właśnie wróciłeś z kursu językowego w Kalifornii, Twój angielski wymiata, wszyscy zazdroszczą Ci opalenizny, a w walizce wciąż możesz znaleźć ziarenka piasku z plaży. Wkrótce pozbędziesz się jet lagu i wszystko powróci do normalności. Jak sprawić, by umiejętności językowe utrzymały się dłużej niż opalenizna?

1. Czytaj…i czytaj…

Łatwym i tanim sposobem na praktykę języka obcego po powrocie zza granicy jest dobra lektura. Dzięki Internetowi mamy międzynarodową bibliotekę pod ręką, wybór z pośród niezliczonej ilości gazet, książek i magazynów. Zapisz się na newsletter obserwując ulubione blogi, czy też obserwuj ludzi na Twitterze albo rozmawiaj z nimi na Whatsappie albo Instagramie.

2. Ćwicz ze znajomymi

Nauka języka i jego praktyka jest znacznie przyjemniejsza ze znajomymi. Umów się z znajomym i ćwiczcie. Możecie wymieniać emaile, czatować, rozmawiać na Skype całkiem za darmo. Możesz także znaleźć chętnych na swojej uczelni albo dołączyć do klubu językowego po powrocie do domu.

3. Śpiewaj

Nawet jeśli tekst piosenki nie zawsze ma sens, a magia utworu znika, kiedy skupisz się na tym co jest śpiewane, to słuchanie muzyki jest dobrym sposobem na praktykę języka. Możesz też sam głośno śpiewać tym samym ćwicząc wymowę, uczyć się nowych słówek (ach ten rym!), a może rozpoczniesz karierę i zaczniesz pisać teksty piosenek?

4. Każdy wieczór jest okazją na dobry film

Jednym z najlepszych sposobów na naukę i praktykę języka jest oglądanie filmów i seriali na Netflixie. W filmach ludzie mówią tak jak jest w rzeczywistości, więc oswoisz się z tempem mówienia i zrozumiesz żarty sytuacyjne, a co więcej: poszerzysz swoje słownictwo. Netflix jest dość tanim sposobem na oglądanie ulubionych filmów i seriali, choć darmowy Youtube też daje radę.

5. Portale społecznościowe i komunikatory

Niektóre szkoły językowe oferują darmowy dostęp do platformy online, tak by kursanci mogli ćwiczyć język po powrocie do domu, w ten sposób pozostając w kontakcie ze znajomymi z całego świata. Facebook, Twitter czy Whatsapp także są dobrym sposobem, jeśli tylko korzystasz z nich regularnie, by ćwiczyć język, którego nauczyłeś się podczas pobytu za granicą.

6. Podróżuj!

Podróżowanie być może nie jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na utrzymanie świeżości języka, ale zdecydowanie najciekawszym. Nauka wraz z poszerzaniem horyzontów myślowych to najlepsze połączenie, ale także może być i najdroższe. Moja rada: utrzymuj kontakt ze znajomymi z całego świata, w ten sposób nie tylko będziesz miał partnerów w nauce, ale i kanapę, na której możesz się przespać kiedy to następnym razem wyruszysz w drogę!

Ucz się w języka w jednej z naszych słonecznych destynacjiDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki