GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Hobby, umiejętności miękkie i języki: 5 sposobów, by Twoje CV błyszczało

Hobby, umiejętności miękkie i języki: 5 sposobów, by Twoje CV błyszczało

Obecnie dobre CV nie wystarcza. Aby dostać upragnioną pracę, czy staż potrzebujesz świetnego CV, a świetne CV to nie tylko lista umiejętności akademickich i doświadczenia zawodowego, choć oczywiście muszą się one tam znaleźć. Możesz dużo więcej zrobić dla swojego curriculum vitae.

CV to Twoja wizytówka, osobowość, pasje i hobby. Ludzie, którzy będą aplikowali na to samo stanowisko prawdopodobnie będą mieli podobne kwalifikacje, więc wszystko sprowadza się do tego, by być taką osobą, którą Twój przyszły szef chciałby mieć w swoim zespole.

Gotowy, by pokazać się z najlepszej strony? Podajemy kilka punktów, od których warto zacząć:

1. Pracuj nad umiejętnościami miękkimi

Czy świetnie radzisz sobie z prowadzeniem warsztatów i nie sprawia dla Ciebie problemu dzielenie się wiedzą i pomysłami w sali pełnej ludzi? Dlaczego, by nie wpisać w CV, że jesteś mistrzem organizacji planu? Podobnie daj znać swojemu przyszłego pracodawcy, że lubisz pracę z ludźmi, świetnie sobie radzisz w komunikacji i rozwiązywaniu problemów i nie uciekasz w kąt, kiedy jest Twoja kolej robienia herbaty!

Wszystkie te tzw. “umiejętności zbywalne” znane także jako “umiejętności miękkie”sprawią, że będziesz postrzegany jako lepszy, wszechstronny kandydat i pomoże osobie, która będzie przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną postrzegać Cię jako osobę, która radzi sobie w pracy w grupie. Podróżowanie, nauka za granicą i próbowanie nowych rzeczy pomoże Ci ubogacić portfolio miękkich umiejętności.

2. Ucz się języka

Posiadanie drugiego czy trzeciego języka w swoim CV jest jednym z najlepszych sposobów, by Twoje CV wyróżniało się z tłumu. Dwujęzyczni są często lepsi w kreatywnym rozwiązywaniu problemów i wielozadaniowości. Nie wierzysz nam? Przeczytaj nasz artykuł dlaczego inwestycja w naukę języka jest świetnym sposobem na rozwój kariery zawodowej dowiedz się, który język najbardziej Ci się przyda.

Jako że lista korzyści, dla których warto mieć dwujęzyczny zespół powiększa się, coraz więcej pracodawców poszukuje ludzi, którzy biegle posługują się językiem obcym. Poświecenie czasu na naukę nowego języka sprawi, że będziesz świetnym kandydatem dla firm z międzynarodowymi klientami lub możliwościami podróżowania. Także pokaże, że potrafisz ciężko pracować, by osiągnąć duże cele.

Możesz podszlifować umiejętności językowe z programem nauki za granicą. Jedną z rzeczy, która jest z tym związana jest fakt, że możesz potem wpisać to sobie w CV, tak jak i nabyte umiejętności – to dobra zabawa i dobrze wygląda w podaniu o pracę, podwójna wygrana (a to się liczy!).

3. I nie zapominaj o hobby!

Nie wszystkie umiejętności będą istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz, co nie oznacza, że nie mają swojego miejsca w Twoim CV. Przeznacz nieco miejsca na dole strony, by zawrzeć kilka informacji na temat hobby i zainteresowań. To pomoże pracodawcy poznać Cię nieco lepiej.

Informacja, że jesteś wykwalifikowanym instruktorem nurkowania z pasją ochrony podwodnego świata lub udzielasz się w miejscowym schronisku w wolnym czasie sprawi, że Twoja osobowość i wartości staną się czytelne. Jeśli lubisz biegać, jesteś członkiem klubu triatlonu albo lubisz spędzać weekendy na długiej jeździe na rowerze może się zdarzyć, że ludzie z Twojego biura mogą podzielać Twoje zainteresowania. Warto być otwartym i szczerym, tak by znaleźć dobrą pracę i być częścią zespołu, który jest dla Ciebie odpowiedni.

4. Ja, ja, ja…

Nie wszystko rozbija się o Ciebie… no cóż, może tak w sumie być, ale chcesz uniknąć sytuacji kiedy każde zdanie zaczyna się od “ja”. Pozmieniaj co nieco, tak by Twojemu przyszłemu pracodawcy łatwiej było zapoznać się z CV, a Tobie pokazać się z kreatywnej strony. Zamiast zdania: “Mówię po francusku” czy “Studiowałem za granicę” postaw na: “Podczas sześciomiesięcznego pobytu w Paryżu poprawiłem umiejętności językowe i teraz biegle posługuję się francuskim”.

5. Kiedy już skończysz, poproś kogoś by Cię sprawdził

Niezależnie czy zapytasz się rodzica, starszego rodzeństwa, nauczyciela czy sąsiada, którego znasz od dzieciństwa upewnij się, że ktoś przeczyta Twoje CV zanim wyślesz je w świat. Przede wszystkim pomogą Ci wyłapać literówki czy błędy gramatyczne, po drugie podpowiedzą Ci rzeczy, o których zapomniałeś!

Mówienie o sobie może być trochę nienaturalne, ale bliscy znają Cię na tyle dobrze, że będą pamiętać wydarzenie, w którym uczestniczyłeś, czy kurs na który się zapisałeś kilka lat temu kiedy byłeś w szkole, co wzmocni Twoje CV.

Odkrywaj świat z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj