Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

10 porad jak napisać dobre międzynarodowe CV

10 porad jak napisać dobre międzynarodowe CV

Napisanie porządnego CV i listu motywacyjnego to nie lada wyzwanie, a napisanie ich w obcym języku jest jeszcze trudniejsze. Choć wyjście poza sferę komfortu i spełnienie marzenia o pracy za granicą jest niesamowite i warte wysiłku. A my jesteśmy tu po to, by Ci w tym pomóc.

Dobra praca zazwyczaj zaczyna się od dobrego CV, a dobre CV zawyczaj jest poprzedzone poszukiwaniem informacji, ten artykuł może być na początek pomocny. A także garść wskazówek poniżej:

1. RÓŻNICA MIĘDZY CV A RESUME

Pomimo tego, że oba słowa są stosowane zamiennie w angielskim, CV i resume to nie to samo.

CV jest szczegółową listą Twojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia i osiągnięć. Zawiera niemal wszystko co dokonałeś w życiu i nie jest dostosowane do konkretnej oferty pracy. Jeśli porównać CV do filmu na temat Twojej kariery zawodowej, resume będzie jej trailerem. Resume jest zdecydowanie krótsze, najlepiej na jedną, nigdy więcej niż na dwie strony, i zmienia się w zależności o jaką pracę się starasz. Resume zawiera listę umiejętności i osiągnięć związanych z konkretnym stanowiskiem, daje managerowi obraz kim jesteś i co możesz wnieść do firmy.

2. I DOWIEDZ SIĘ, KIEDY WYSYŁAĆ CV A KIEDY RESUME

I co więcej – te dwa dokumenty są używane różnie, w zależności od części świata. Zgodnie z Undercover Recruiter, Amerykanie i Kanadyjczycy preferują resume (chyba, że jest wprost niewymagane lub starasz się o pracę w środowisku naukowo-akademickim). Rektuterzy w Europie i Nowej Zelandii zazwyczaj wymagają CV. By uprościć nieco sytuację, w Australii, Indiach i RPA dwa terminy używane są zamiennie i generalnie resume jest preferowane w sektorze prywatnym, a CV publicznym. Najlepiej będzie po prostu zapytać (miejscowe biuro pośrednictwa pracy albo znajomego) jak szczegółowa powinna być Twoja aplikacja.

3. WYBIERZ ODPOWIEDNI JĘZYK

Napisz CV w języku, w którym jest oferta pracy. Możesz dodać tłumaczenie, jeśli język oferty nie jest w oficjalnym języku danego kraju. Na przykład, jeśli odpowiadasz na ofertę pracy w języku angielskim w Niemczech, możesz wysłać CV w wersji angielskiej i niemieckiej, angielski będzie miał priorytet. Twój profil na LinkedIn może być w różnych językach, wyślij wtedy link zamiast osobnego dokumentu.

4. DOSTOSUJ, DOSTOSUJ, DOSTOSUJ

Zawsze dopasowuj swoją aplikację to kraju, stanowiska i do firmy. Jeśli Twoje CV będzie pokazywało, że zdobyłeś potrzebne informacje, unikniesz niepotrzebnych pytań. Wybierz najlepsze, bądź najistotniejsze informacje z CV pisząc list motywacyjny i edytuj, kasuj i bezlitośnie porządkuj, tak by zwrócić uwagę rekrutera.

5. BĄDŹ SZCZERY NA TEMAT POZWOLENIA NA PRACĘ I UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Do CV dodaj rodzaj wizy i pozwolenia na pobyt jakie masz. Nie zatajaj tych informacji, osoba prowadząca rozmowę rekrutacyjną prędzej czy później o to zapyta, więc oszczędź jej czasu. To samo dotyczy umiejętności językowych. Jeśli napiszesz, że biegle posługujesz się danym językiem, rekruter będzie w stanie szybko to sprawdzić. Nie ma miejsca na kłamstwa i przesadę.

6. PRZESTRZEGAJ ZASAD DOTYCZĄCYCH ZDJĘĆ

Dodanie profesjonalnego zdjęcia, o wysokiej jakości nie zawsze jest dobrym pomysłem. W USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii nigdy tego nie rób. Za to w Niemczech i we Francji musisz zdjęcie dodać. Warto to sprawdzić, sporo CV ląduje w koszu, gdyż zasady dotyczące zdjęć nie zostały spełnione. Nie z powodu, że ktoś nie jest fotogeniczny, a z przyczyn prawnych. Pracodowcy nie chcą być oskarżeni o dyskryminację z powodu wyglądu. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś dodać zdjęcie, zawsze możesz dodać do CV link do swojego spersonalizowanego profilu na LinkedIn. Wtedy rektruter będzie mógł zobaczyć jak się prezentujesz.

7. SKORZYSTAJ Z EUROPEJSKIEJ DROGI NA SKRÓTY

Jeśli chcesz pracować w Europie, nie musisz być następnym Kolumbem i odkrywać Ameryki. Sprawdź Europass, aplikację online, która pomoże Ci zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, tak byś dobrze zaprezentował swoje doświadczenie i kwalifikacje. Łatwe do rozpracowania narzędzie, które zawiera szablony CV i listów motywacyjnych.

8. ZWRÓĆ UWAGĘ NA SZCZEGÓŁY

Kiedy zaczniesz szukać informacji, zwróć uwagę na szczegóły, które mogą uratować, bądź też z miejsca skreślić CV, zanim ktokolwiek przeczyta o Twoich osiągnięciach i doświadczeniu. W Niemczech na przykład, na dole CV należy złożyć swój podpis wraz z datą. W Japonii musisz wypełnić (czasami odręcznie!) rirekisho, japońskie CV, które rządzi się własnymi twardymi prawami, albo też shokumu keirekisho, dokument, w którym uwzględniasz doświadczenie zawodowe. W wielu europejskich krajach informacje na temat daty urodzenia, stanu cywilnego, a nawet liczby dzieci mogą być wymagane. Co, z drugiej strony, będzie dużym błędem w USA (więc tego nie rób!). Inne ważne informacje, które różnią się w zależności od kraju, w którym chcesz pracować, to zawarcie (lub pominięcie) celów zawodowych, rekomendacje (listy polecające) poprzednich pracodawców, oceny ze studiów/szkoły (tu zobaczysz jak można je przeliczyć) oraz listę dokumentów, które musisz przesłać wraz ze swoim CV.

9. ZRÓB PORZĄDEK Z LICZBAMI

Skupmy się a najdrobniejszych szczegółach. Zdobędziesz dodatkowe punkty, jeśli dopiszesz kierunkowy kraju do numeru swojego telefonu, warto wspomnieć o różnicy czasowej. To samo tyczy się pisowni dat (w kolejności: miesiąc, dzień i rok) i wyboru formatu papieru (na wypadek, gdyby Twoje CV miało być wydrukowane). Rekruter zobaczy, że odrobiłeś pracę domową i naprawdę zwracasz uwagę na szczegóły, tak jak o tym zapewniasz.

10. POPROŚ O POMOC

Sprawdzenie CV zawsze wymaga dodatkowej pary oczu, by wyłapać błędy i zobaczyć, czy to co napisałeś ma sens. Jeśli masz taką możliwość, zapytaj native speakera, który ma pojęcie o gramatyce i stylu pisania CV, by przejrzał Twoje dokumenty. Jeśli chcesz starać się o pracę w konkretnym kraju i jesteś zdeterminowany, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie miejscowego profesjonalisty w pisaniu CV.

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Kariera