GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Kreowanie wizerunku online: 4 kroki do lepszego CV

Kreowanie wizerunku online: 4 kroki do lepszego CV

Czy kiedykolwiek wpisałeś swoje imie i nazwisko  w google, by odkryć, jakie informacje o Tobie są dostępne publicznie? Byłeś zaskoczony? Zastanawiałeś się może skąd wzięły się tam zdjęcia z imprezy sprzed dwóch lat albo post o Justinie Bieberze, który opublikowałeś na Facebooku? A może przeciwnie: nie wyskoczyła żadna informacja? Jak wygląda Twój profil w Internecie?

Bez względu na wiek Twoi znajomi, partnerzy, rodzice czy dziadkowie i przyszli pracodawcy będą wyszukiwali Cię w google. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swój profil w Internecie. Wszystko, co wyskakuje na pierwszej stronie, powinno pokazywać Cię z jak najlepszej strony tak, by świat wiedział, jak niesamowity i mądry jesteś.

Nie wiesz jak zacząć? Poprowadzimy Cię przez zawiłości Internetu. Cztery proste kroki pomogą Ci zbudować pozytywny image i wykasować z sieci niekorzystne informacje.

krok 1. co jest prywatne, ma być prywatne

Jeśli korzystasz z Facebooka czy Instagrama, by rozmawiać ze znajomymi czy udostępniać zdjęcia, zmień ustawienia prywatności na najbardziej restrykcyjne. Na Instagramie, najlepiej od razu załóż sobie prywatne konto, jeśli nie chcesz, by cały świat widział Twoje fotki z wczorajszej imprezy w klubie nocnym. Unikaj udostępniania zdjęć wprawiających w zakłopotanie i nie umożliwiaj oznaczania siebie przez znajomych bez Twojego pozwolenia (sprawdź ustawienia na Facebooku).

krok 2. wygoogoluj siebie, serio

Wpisz swoje imię i nazwisko w Internecie. Wpisz je w różnych kombinacjach. W cudzysłowie i bez. Wpisz swojego maila. Znalazłeś zdjęcia, które są stare, brzydkie, czy wręcz zawstydzające? Skorzystaj z Google+ (jeśli masz pocztę na Gmailu, automatycznie masz konto Google+), by udostępniać dobre i aktualne zdjęcia, które chciałbyś, by znalazły się w sieci obok Twoich danych. Upewnij się, że opatrzyłeś zdjęcia Twoim pełnym imieniem i nazwiskiem. Dokładnie wypełnij formularz na Google. Przy wyszukiwaniu, Google wyświetli te informacje jako pierwsze. A potem…

krok 3. załóż konto na linkedin (nie tylko dla profesjonalistów)

Załóż sobie konto na Linkedin i udostępnij informacje o ukończonej edukacji, doświadczeniu w pracy, praktykach, wolontariacie i umiejętnościach. Pamiętaj, że to profesjonalny portal (Twoje internetowe CV), dlatego powinieneś umieścić dane, które odpowiadają Twojemu zawodowemu profilowi, nawet jeśli jeszcze nie pracujesz. Nie zapomnij o pełnym imieniu i nazwisku, tak by Google właściwie Cię pozycjonował. Upewnij się też, że uwzględniłeś znajomość języków obcych (możesz nawet sprawdzić się rozwiązując EFSET test, wynik pojawi się na Twoim profilu). Dodatkowa rada: profesjonalne zdjęcie może zdziałać cuda (nie zapomnij o uśmiechu!). Poproś znajomego, który ma dobry aparat, by Ci je zrobił.

krok 4. załóż własną stronę internetową. obiecuję, to będzie Twój najlepszy zakup w tym roku

Zastanów się nad zakupem domeny i założeniem nawet podstawowej strony w Internecie. Możesz wrzucić na całą stronę piękne zdjęcie, które zrobiłeś w Londynie zeszłego lata. Domena wraz ze stroną internetową będzie Cię kosztować rocznie jedynie około 100zł. To naprawdę dobra inwestycja, która z czasem będzie zyskiwać na wartości.

Zobacz, jak wpisać studia zagraniczne do CVDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj