GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak wpisać studia zagraniczne do CV? Przykłady

Jak wpisać studia zagraniczne do CV? Przykłady

Po trzymiesięcznym kursie języka angielskiego w Londynie Twoje udoskonalone zdolności językowe to nie jedyny mocny punkt, który możesz dodać do swojego CV. Przeczytaj nasze przydatne porady, jak uwzględnić wymianę studencką w CV, i napisać list motywacyjny, który zagwarantuje Ci pracę!

Umiejętności miękkie, czyli PREDYSPOZYCJE personalne

Pod tym terminem kryją się cechy i umiejętności niesłychanie przydatne przy wejściu na rynek pracy. Czym one jednak tak naprawdę są? Rekruterzy szukają wiedzy i zdolności, których nie nauczysz się w szkole, a przez pracę i życiowe doświadczenie, między innymi: komunikowanie się, budowanie relacji zawodowych i działanie w grupie (często międzynarodowej i międzykulturowej).

Powyższych umiejętności z pewnością będziesz uczyć się każdego dnia podczas swojego życia i studiowania za granicą – w nowym środowisku, z nowymi ludźmi, którzy pochodzą z różnych kultur. Nawet samo obchodzenie Święta Dziękczynienia z rodziną, u której gościsz, polepszy Twoje umiejętności miękkie, które śmiało możesz uwzględnić w swoim CV.

MIEJSCE, MIEJSCE, MIEJSCE

Doświadczenie zdobyte przy okazji studiów za granicą możesz uwzględnić w wielu rubrykach swojego CV, więc pisz konkretnie, dokładnie i nie powtarzaj się! Jeśli Twoim celem podróży była poprawa umiejętności językowych, napisz o tym doświadczeniu pod rubryką Wykształcenie. Wszystkie staże i wolontariaty razem z zajęciami językowymi powinny być podzielone pomiędzy Doświadczenie zawodowe i Wykształcenie. Jeśli byłeś na więcej niż dwóch takich zagranicznych wymianach, stwórz osobną rubrykę pod nazwą Doświadczenie zagraniczne lub Edukacja zagraniczna i tam właśnie wpisz swoje osiągnięcia.

TREŚĆ, TREŚĆ, TREŚĆ

Kiedy już uporasz się z powyższym, spójrz na kolejne informacje, które powinny być zawarte w Twoim CV:

 • nazwa projektu zagranicznego/ organizacja, w której odbył się staż lub wolontariat,

 • miasto i kraj,

 • czas, w którym odbył się staż/ wolontariat (daty!),

 • dyplomy i egzaminy (i oceny),

 • przedmioty i zajęcia,

 • zajęcia dodatkowe,

 • inne staże i wolontariaty.

A oto przykład, jak mogłoby to wyglądać na twoim CV:

EF Program Wymiany Studenckiej, Londyn (Wielka Brytania)

Sierpień 2013 – Maj 2014

Certyfikat językowy Cambridge Certificate of Proficiency in English

Angielski w spotkaniach biznesowych, Kultura korporacyjna, Marketing, Kwestie ochrony środowiska

SŁOWA-KLUCZE, KTÓRE PRZYkują UWAGĘ

Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są niezbędne, zwłaszcza jeśli CV konstruujesz przez Internet lub jeśli chcesz ożywić swój profil na LinkedIn. Dobierz je wedle uznania, lecz pamiętaj, żeby zgadzały się z opisem pracy: umiejętności językowe, zdolność pracy w różnych warunkach, kompetencje kulturowe, wrażliwość na tradycje i zwyczaje w innych kulturach, komunikatywność, elastyczność, umiejętność rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, zarządzania czasem i tworzenia relacji zawodowych.

SKUP SIĘ NA DZIAŁANIACH

Jeśli chcesz sprawić wrażenie osoby przebojowej i skorej do działania, skup się na słowach, które pochodzą od wykonywania czynności, np.: poprawienie, współpraca, dostosowanie się, rozwinięcie, wymiana, utworzenie, włączenie się, polepszenie, zarządzanie, organizacja, przezwyciężenie, podróż i inne.

PRZYKŁADY CZASOWNIKÓW AKCJI

Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć powyższe słówka do swojego CV, spójrz na poniższe przykłady:

 • Integracja z rodziną gospodarzy w kraju X przez Y miesięcy pobytu.

 • Pełne włączenie się w życie kulturalne kraju.

 • Nauka w języku X.

 • Dostosowanie się do nieprzyjaznych warunków i różnic kulturowych.

 • Praca w nowym środowisku pomogła mi zdobyć zdolności komunikacyjne i organizacyjne.

 • Współpraca – wspólne czytanie, pisanie i dyskusje – z ludźmi z wielu różnych środowisk i kultur; poszerzenie horyzontów kulturowych.

 • Stworzenie relacji interpersonalnych ze studentami z całego świata.

 • Nauka niezależności i pewności siebie przez samodzielną podróż po kraju X przez Y tygodni/miesięcy.

A skoro już Twoje zdolności językowe są na najwyższym poziomie, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zabrać się za pisanie CV, które na pewno zaimponuje pracodawcom! A jeśli szukasz więcej trików na dobry start na rynku pracy, pomyśl nad całościową poprawą swojego wizerunku w Internecie.

Wyjedź na studia za granicąDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj