Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Jak najlepiej wykorzystać staż: 12 wskazówek

Jak najlepiej wykorzystać staż: 12 wskazówek

Staż to idealny sposób na wypróbowanie swoich sił w świecie zawodowym oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności nabytych w czasie studiów. Jest to jeden z kilku pomysłów na rozpoczęcie własnej kariery. Jest to niezwykła okazja do tego, by w ciągu zaledwie kilku miesięcy udowodnić, że jest się najlepszym stażystą, jakiego widział świat. Zastanawiasz się co zrobić, by staż nie był jedynie czasem zmarnowanym na parzenie kawy? Przedstawiamy przewodnik, który pomoże Ci przejść z sukcesem przez praktyki zawodowe i wyciągnąć z nich jak najwięcej.

1. ZABŁYŚNIJ PODCZAS PRZERWY OBIADOWEJ

Przerwa obiadowa jest idealnym momentem, by dowiedzieć się czegoś o współpracownikach i poznać nowych ludzi, w skrócie: nawiązać relacje. Być może Twój oddział potrzebuje pomocy w nowym projekcie, komuś potrzebny jest zawodnik do drużyny piłkarskiej albo może się okazać, że koleżanka z pracy też ma świra na punkcie „Gry o Tron”. Będziesz zaskoczony ilością rzeczy, których dowiesz się podczas przerw na lunch.

2. Bądź miły

Bądź miły dla każdego, ćwicz kurtuazyjne rozmowy i trzymaj się z dala od plotek. Nigdy nie wiesz, kto w firmie będzie w stanie pomóc Ci w projekcie. Im bardziej jesteś lubiany, tym chętniej inni pomogą Ci w pracy, wprowadzą do grona znajomych z branży i polecą potencjalnemu pracodawcy – bezcenne dla udanej kariery.

3. dbaj o swoje miejsce pracy

Jako stażysta nie jesteś niewolnikiem ani sprzątaczem (chyba że zostałeś do tego zatrudniony), co nie zwalnia Cię z obowiązku utrzymywania biura w porządku. Dołóż papieru do drukarki, umyj swoje naczynia, zachowuj biurko w należytym porządku. W skrócie: zachowuj się porządnie. Pamiętaj, ze nie jesteś u siebie w domu.

4. zbierz opinie na temat swojej pracy

Nie musisz planować cotygodniowych sesji na temat swojego wizerunku w pracy, ale też nie czekaj do ostatniej chwili. Feedback pomoże Ci zdobyć potrzebną wiedzę, doszlifować umiejętności i wyciągnąć tyle, ile tylko się da ze stażu. Nawet jeśli to, co usłyszysz, nie zawsze jest przyjemne, umiejętność przyjmowania krytyki jest nieoceniona!

5. dopytuj

Bądź ciekawy swojej pracy i nie bój się pytać – tylko tak nauczysz się jak najwięcej o swoim fachu. Masz tylko kilka miesięcy, by zdobyć tyle informacji, ile jesteś w stanie. Pamiętaj, by nie przesadzić z ilością i tempem zadawanych pytań, tak by inni byli w stanie skończyć to, co mają zrobić. Większość ludzi bez problemu znajdzie trochę czasu, by rozwiać wszelkie trapiące Cię wątpliwości. To również świetna okazja, by pobyć z kimś sam na sam i pogadać nad filiżanką dobrej kawy.

6. doceniaj drobne obowiązki

Bycie stażystą oznacza, że musisz zajmować się całą masą nudnych i żmudnych rzeczy. Coś za coś – nie martw się, bo to pierwsze kroki po szczeblach ekscytującej kariery. Potraktuj to jako doświadczenie i naukę. I nie marudź – szczególnie liderom i współpracownikom. Zanim przejdziesz do poważniejszych zadań, nierzadko musisz najpierw pokazać, że nadajesz się do przyziemnej pracy i potrafisz sumiennie wykonać niewielkie obowiązki.

7. wykaŻ inicjatywę

Myślisz, że Twoja firma potrzebuje konta na Twitterze albo odkryłeś sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, korzystając z innego dostawcy papieru? Liderzy uwielbiają ludzi, którzy wykazują inicjatywę i przychodzą ze świeżymi pomysłami, które pozwolą na zaoszczędzenie funduszy lub zwiększenie zysków. To może być dobry sposób, by się wykazać. Zamiast jednak mieszać im w głowie całą masą dziwacznych pomysłów, skup się na najlepszych i zaimponuj przy tym swoją wiedzą (i konkretnym sposobem działania).

8. ostrożnie z nadgorliwością

Pomimo tego, co właśnie napisałem, nie bądź nadgorliwy. Nie oczekuj ciągłych potwierdzeń i pochwał, nie rozmawiaj z ludźmi tylko dlatego, że potrzebujesz nowych kontaktów zawodowych, i nie pytaj o stałą posadę po pierwszym tygodniu stażu. Wstrzymaj się od krytykowania wszystkiego i od próby zmiany całego obowiązującego systemu pracy – chyba że właśnie po to Cię zatrudniono.

9. bądź ZORGANIZOWANY I NIE SPÓŹNIAJ SIĘ – TAKŻE Z PROJEKTAMI

Nie spóźniaj się do pracy i na spotkania. Przychodzenie kilka minut wcześniej jest łatwym sposobem na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Bądź zawsze przygotowany i nie spóźniaj się z projektami. Jeśli wiesz, że nie wyrobisz się z pewnym zadaniem, poproś niezwłocznie o dodatkowy czas. Zorganizowanie, punktualność i dotrzymywanie terminów są ważnymi umiejętnościami wpływającymi na sukces zawodowy.

10. zadbaj o profesjonalny wygląd

Zanim jeszcze zaczną się Twoje praktyki, spróbuj dowiedzieć się co nieco o obowiązującym stylu ubierania – i dostosuj się do zasad! Nawet jeśli w pracy nikt nie narzuca określonego dress-codu, poobserwuj trochę, jak ubierają się Twoi współpracownicy. Strój odzwierciedla nastawienie do pracy; im bardziej profesjonalny – tym lepiej.

11. ZAWSZE JEST COŚ DO ZROBIENIA

Może się zdarzyć, że czas płynie powoli i nie masz zbyt wielu obowiązków.. Skorzystaj z okazji i poproś o dodatkowe zadania, zaproponuj nowy projekt, jeśli wpadłeś na coś ciekawego. Pamiętaj, że zawsze musisz mieć zgodę swojego zwierzchnika, by wykonywać obowiązki, które nie należą do Ciebie. Otwartość i szczerość są lepsze niż ukrywanie, że nie masz niczego do roboty i bycie przyłapanym na esemesowaniu ze znajomymi.

12. i nie zapominaj o wspólnym spędzaniu czasu wolnego

Czasami firmy organizują przeróżne zajęcia podczas weekendów, takie jak akcje wolontariackie, wycieczki czy zajęcia sportowe. Zapisz się na nie – to świetny sposób, by zaprzyjaźnić się z Twoimi współpracownikami. Jeśli do pracy przyjechałeś z daleka, Twoi współpracownicy są podstawowym źródłem wiedzy na temat centrów sportowych, kawiarni i imprez.

Staż z EF - nauka języka i rozwój karieryDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Kariera