Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

11 rad jak znaleźć pracę bez doświadczenia

11 rad jak znaleźć pracę bez doświadczenia

Każdy, kto zaczyna przygodę z rynkiem pracy napotka budzący lęk paradoks: nie możesz znaleźć pracy nie mając doświadczenia, z drugiej strony nie możesz zdobyć doświadczenia nie pracując. Podpada to pod Paragraf 22 i sprawia, że człowiek łatwo się zniechęca i trudno znaleźć wyjście z sytuacji. Dla nas jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Prezentujemy 11 rad, które pomogą Ci dostać w rozsądnym czasie, pracę, mimo braku doświadczenia (polowanie na pracę wymaga czasu). Od zera do bohatera!

1. PODNOŚ SWOJE KWALIFIKACJE

Bierz udział w kursach i warsztatach, rób certyfikaty i dyplomy, a jeśli trzeba idź na studia. Nie tylko pomoże Ci to zdobyć potrzebną do pracy wiedzę, ale także nauczy Cię systematyczności i zaangażowania. Co więcej, nauczyciele i Twoi koledzy ze szkolnej ławy są doskonałym początkiem budowania sieci kontaktów.

2. ZACZNIJ PRACOWAĆ (W SWOIM STYLU, KROK PO KROKU)

Innym sposobem na zdobycie doświadczenia jest praca za niewielkie (lub żadne) pieniądze. Może nie brzmi to zachęcająco, ale uwierz mi, pomoże Ci zdobyć potrzebne kontakty. By liznąć nieco doświadczenia możesz zacząć jako wolontariusz, stażysta albo freelancer. Założenia bloga może być dobrym sposobem na podzielenie się ze światem swoimi zainteresowaniami. Mówiąc w skrócie: zapełnij CV/portfolio istotnymi projektami, którymi zajmujesz się w weekendy albo wakacje, kiedy tylko masz czas.

3. ZBUDUJ SIEĆ KONTAKTÓW

Dobrym sposobem na zdobycie pracy są polecenia. Aby to się stało, musisz najpierw zbudować, a potem dbać o swoją sieć kontaktów. Mowa zarówno o kontaktach przez Internet jak i poza siecią. Upewnij się, że Twoi znajomi wiedzą, że szukasz pracy w danej branży. Zadbaj o to, by właściwie się prezentować: zaktualizuj CV, nie zapomnij i profesjonalnym profilu na portalu LinkedIn.

4. CZAS NA RYSOWANIE!

Weź papier i ołówek w rękę i narysuj wielki diagram Venna, który pomoże Ci osiągnąć sukces. Zrób listę wszystkich umiejętności, doświadczenia i cech charakteru, które pomogą Ci zdobyć Twoją wymarzoną pracę. Następnie dopisz wszystkie swoje umiejętności, doświadczenie i cechy charakteru, które już posiadasz i zobacz, w którym miejscu zbiory nachodzą na siebie. Możesz użyć tej metody, by zobaczyć, nad czym musisz jeszcze popracować, a co warto podkreślić w CV i liście motywacyjnym.

5. BĄDŹ EKSPERTEM W SWOJEJ DZIEDZINIE

Naucz się wszystkiego co jest związane z Twoim zawodem i branżą, w której chcesz pracować. Nie tylko przygotuje Cię to na rozpoczęcie kariery, ale także pomoże Ci zbudować sieć niezbędnych kontaktów i zdobyć wprawę w rozmowach kwalifikacyjnych. Aby stać się ekspertem we własnej dziedzinie, udzielaj się na forach internetowych, czytaj blogi, szukaj grup osób o podobnych zainteresowaniach zarówno online jak i poza siecią. Upewnij się, że znasz kluczowe nazwiska w biznesie, w świecie wirtualnym i realnym, ludzi miejscowych, na poziomie kraju jak i międzynarodowym.

6. PYTAJ

Ludzie uwielbiają udzielać porad i uchodzić za ekspertów w swojej dziedzinie. Kiedy już się nauczyłeś nazwisk podziwianych przez Ciebie ludzi sukcesu, którzy wykonują interesujący Cię zawód, postaraj się nawiązać z nimi kontakt przez Internet lub jeśli preferujesz bardziej tradycyjne metody: zostaw wiadomość na kartce papieru. Dobrym sposobem na sprawienie, by inni poczuli się ważni i docenieni, jest zasięgnięcie od nich rady, jaki powinien być następny krok na drodze do wymarzonej pracy. Nie wysyłaj tony maili ze swoim CV, każdy jest zajęty, a skrzynki odbiorcze pełne. Zanim zapytasz o radę, czy poprosisz o przysługę, nawiąż bezpośredni kontakt.

7. DOBRZE SIĘ ZAPREZENTUJ

Upewnij się, że masz przekonywującą historię do opowiedzenia, która zrobi dobre wrażenie i przekona Twojego przyszłego pracodawcę, że wykonasz każde zadanie w danej dziedzinie. Ludzie będą zadawać Ci masę pytań, więc przygotuj jasne i zwięzłe odpowiedzi, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie, jak zamierasz osiągnąć ten cel i co masz do zaoferowania pracodawcy. To jest właśnie ten moment, kiedy masz zabłysnąć zainteresowaniami, umiejętnościami i posiadanym doświadczeniem. Na koniec dodaj kilka słów o przebytej edukacji, a przekonasz każdego, z kim będziesz rozmawiać.

8. POPRACUJ NAD SWOIM CV

A jeśli już jesteśmy przy tym temacie, upewnij się, że Twoje CV odzwierciedla to, o czym mówisz. Skup się na swoich zainteresowaniach i umiejętnościach, a nie tylko na posiadanych dyplomach zawodowych. Stwórz CV, które nie grzebie w przeszłości, a spogląda w przyszłość i pokazuje wszystkie rzeczy, które zaowocują w najbliższym czasie.

9. SKUP SIĘ NA TZW. UMIEJĘTNOŚCIACH MIĘKKICH

Uniwersalne umiejętności – niespodzianka! mogą się przydać w wielu sytuacjach i pokazują jak dogadujesz się z ludźmi. Przykładem są tzw. umiejętności miękkie, organizacyjne, kierownicze i komunikacyjne. Skup się na technikach motywacyjnych, wielozadaniowością, obserwacją, publicznych wystąpieniach. Zbuduj CV, które emanuje doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi i pokazuje Cię w doskonałym świetle. Jeśli jesteś w stanie pokazać, w jaki sposób umiejętności miękkie przekładają się na nabycie umiejętności technicznych, jesteś w domu.

10. MIERZ ODPOWIEDNIO WYSOKO

Pomimo tego, że zawsze trzeba mierzyć wysoko, jeśli mowa o karierze zawodowej, zdrowy rozsądek też się przyda. Dopiero zaczynasz przygodę z rynkiem pracy, więc celuj w stanowiska, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom i będziesz w stanie sprostać ich wymaganiom. Wyjaśnij, że mimo braku doświadczenia jesteś pracowity i chcesz nauczyć się nowych rzeczy. Dodaj do tego solidną porcję entuzjazmu, pasji i determinacji.

11. CIERPLIWOŚĆ JEST CNOTĄ BOGÓW

Bądź cierpliwy i przygotowany na to, że możesz zacząć wszystko od początku lub od najniższego stanowiska. Wsunięcie stopy, a potem reszty ciała do biura, w którym chcesz pracować, wymaga wysiłku i zaangażowania. Czasem będziesz zmęczony i zniechęcony, ale jeśli stanowisko, o które się starasz jest tym, co naprawdę chcesz robić w życiu, nie poddawaj się!

Wyjedź na staż za granicę i zdobądź cenne doświadczenieDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Kariera