GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

6 kroków do profesjonalnego CV

6 kroków do profesjonalnego CV

CV – lub curriculum vitae – to Twój przyjaciel na rynku pracy. Dzięki niemu dobrze przygotujesz się do nowych obowiązków i zrobisz równie dobre pierwsze wrażenie – jest to w końcu Twoja wizytówka u przyszłego pracodawcy. I chociaż wszyscy mniej więcej wiemy, jak napisać CV czy też życiorys (a więc jego krótszą formę, inaczej zwaną résumé i powszechniej używaną na terenie Ameryki), nigdy nie zaszkodzi odświeżyć sobie kilku wskazówek i dodać nieco polotu naszemu sztampowemu życiorysowi.

Gwarantujemy, że z pomocą naszych rad Twoje CV wyląduje na samym wierzchu podobnych dokumentów na biurku pracodawcy.

1. DOPASUJ JE DO posady, o którą się starasz

Wydaje się mało prawdopodobne, że jednocześnie z tym samym CV zgłosisz się do pracy jako stażysta-marketingowiec oraz kawiarniany barista. Jeśli takie właśnie masz plany, powodzenia! W gruncie rzeczy, nawet gdybyś składał podanie w tej samej branży, wciąż powinieneś upewnić się, czy Twoje CV odpowiada opisowi i wymaganiom stanowiska.

Mimo że nie musisz każdorazowo pisać nowego CV, nie wysyłaj identycznego dokumentu do wszystkich pracodawców. Dobrą strategią jest posiadanie głównego życiorysu, w którym zawrzesz wszystko, co tylko zrobiłeś w życiu, czego się nauczyłeś i co osiągnąłeś – taki dokument można wtedy łatwo edytować i dopasować (z pominięciem nieistotnych aspektów) do każdego stanowiska, o które się starasz.

Podpowiedź: Dobrą metodą na dopasowanie Twojego CV do konkretnego stanowiska jest zmiana kolejności dokonań i umiejętności. Najważniejsze cechy odpowiadające danemu ogłoszeniu powinny znaleźć się na samym szczycie dokumentu tak, by od razu mogło na nie natrafić czujne oko pracodawcy.

2. BĄDŹ BRAKUJĄCĄ CZĘŚCIĄ UKŁADANKI

Nie pytaj o to, co pracodawcy mogą zrobić dla Ciebie, lecz o to, co Ty możesz zrobić dla nich. Ludzi nie interesuje to, czego Ty sam oczekujesz, lecz to, w jaki sposób możesz wesprzeć ich firmę czy organizację.

Jednym ze sposobów na udowodnienie, że przyczynisz się do sukcesu firmy, jest dodanie krótkiego, jedno- lub dwuzdaniowego wstępu do CV. To tutaj możesz zrobić wrażenie pracodawcy, wspomnieć o jakiejś prywatnej pasji związanej pracą i udowodnić, w jaki sposób doprowadzisz firmę do sukcesu. Jest to zdecydowanie lepszy pomysł niż tradycyjna gadka  o tym, że chciałbyś tę pracę dostać i że się do niej nadajesz. Ważne, by było krótko, zwięźle i na temat.

Podpowiedź:  Oddziel swoje „preludium” od właściwego tekstu CV i napisz go kursywą lub subtelnie zmień kolor czcionki – np. na ciemnoszary zamiast czarnego. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ozdabianiem i formatowaniem tekstu. CV ma wyglądać schludnie i profesjonalnie!

3. POCHWAL SIĘ UMIEJĘTNOŚCIAMI

Reguła jest taka: najpierw doświadczenie, później wykształcenie. Stopnie naukowe są niewątpliwie ważne, jednak nie opisują one Twojej osoby tak dobitnie jak całokształt zdobytych umiejętności, osiągnięć i doświadczenia – to Twoje największe atuty, które pomogą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Nawet jeśli dopiero co opuściłeś mury uczelni, każda praca dorywcza, staż zawodowy czy wolontariat sprawiły, że stałeś się osobą odpowiedzialną i zorganizowaną, która potrafi planować (także wydatki).

Podpowiedź: Upewnij się, że rubryki takie jak doświadczenie i wykształcenie, mają wyraźne nagłówki. Jak pisaliśmy wcześniej, schludne i dobrze rozplanowane CV z nagłówkami i punktami kluczowymi łatwiej się czyta, a to zwiększa Twoje szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

4. SOFT SKILLS, cZYLI umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie to m.in. zdolności komunikacyjne, znajomość języków, zarządzanie czasem, przywództwo i wiele, wiele innych. Dopóki jeszcze studiujesz, masz dobrą okazję na ich rozwinięcie, wybierając się za granicę, chociażby na wymianę studencką. Studia za granicą, au pair czy wolontariat są doskonałą okazją do tego, by wykształcić w sobie takie kwalifikacje. Nagle okaże się, że wykształciłeś w sobie zdolności organizacyjne, planowanie, komunikację interpersonalną i dobrze radzisz sobie z życiowymi wyzwaniami. Pobyt za granicą z pewnością nauczy Cię niezależności, tolerancyjności, otwartości na ludzi i nowe kultury oraz poszerzy Twoje horyzonty. Wykorzystaj to! Musisz tylko umiejętne wpisać swoje zagraniczne doświadczenie do CV.

Podpowiedź: jeśli masz w sobie pasję do podróżowania i odkrywania nowych kultur, napisz o tym w swoim wstępie do CV. Uwzględnij też swój wyjazd w rubryce „Doświadczenie”, a być może także i „Wykształcenie”, o ile udało ci się takowe przy okazji zdobyć. Przyda się to zwłaszcza, jeśli starasz się o posadę w międzynarodowej organizacji lub szukasz pracy za granicą.

5. SPORZĄDŹ LISTĘ I SPRAWDŹ WSZYSTKO DWA RAZY

I jeszcze nasza krótka lista, dzięki której możesz mieć pewność, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Sprawdź czy Twoje CV, w którym zawarłeś wszystkie istotne informacje – odpowiada stanowisku, o które się starasz. Zobacz czy uwzględniłeś wszystkie punkty na naszej listy, zanim wyślesz swoje CV do przyszłego pracodawcy.

Lista kontrolna:

  • Wybierz klasyczną czcionkę, która na pewno jest zainstalowana na komputerze rekruterów – jak chociażby Arial czy Helvetica.

  • Wybierz rozmiar czcionki, który ułatwi czytanie – chcesz przecież, aby Twój przyszły pracodawca rozmawiał z Tobą, a nie z okulistą.

  • Pamiętaj o marginesach, dzięki nim Twoje CV będzie czytelne i nabierze profesjonalnego wyglądu.

  • Ogranicz się do krótkich punktów – nie piszesz przecież powieści.

  • Unikaj formy biernej i posługuj się czasownikami, które charakteryzują akcję – zamiast „odpowiadzialna za”, „odbyty staż”, „do obowiązków należały” pisz: „wdrożyłam”, „usprawniłem”, „przeprowadziłam”.

  • Sprawdź pisownię i gramatykę. Nie dopuszczamy pomyłek. Poproś mamę, tatę czy też przyjaciela o kilkukrotne sprawdzenie Twojego CV, zanim wyślesz go rekruterom. Głupie pomyłki nigdy nie robią dobrego wrażenia!

  • Zapisz i wyślij swój życiorys w formacie PDF. Plik PDF może przeczytać każdy, możesz też mieć pewność, że format i kompozycja nie ulegnie zmianie, jak to czasem bywa z dokumentem Word.

6. NIE ZAPOMNIJ O PROFILU W INTERNECIE

Skoro już twoje CV wygląda olśniewająco, jesteś gotowy na wysłanie podania o pracę, pozostaje upewnić się, że wyszukiwarka Google również pokaże Cię z jak najlepszej strony. Możesz się spodziewać, że potencjalny pracodawca wpisze Twoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę, w związku z czym zadbaj również o swój internetowy wizerunek. Przede wszystkim, niech Twój profil na LinkedIn odzwierciedla to, co napisałeś w CV. Nie muszą to być dokładnie te same informacje. Rozbuduj to co napisałeś w CV, dodaj trochę więcej o sobie – tutaj nie ogranicza Cię jedna strona A4. Możesz choćby dodać linki do projektów Twojego autorstwa lub też rekomendacje od szefów oraz kolegów z branży. Uwzględnij wszystko to, na co nie starczyło miejsca w CV.

Podpowiedź: Nie zapomnij dodać swoich umiejętności językowych na profilu LinkedIn, zwłaszcza jeśli myślisz o międzynarodowej karierze. Jeśli chodzi o język angielski, polecamy darmowy ustandaryzowany test językowy, którego wynik możesz dodać bezpośrednio do profilu LinkedIn.

Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj