GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

11 porad jak ulepszyć swój profil na LinkedIn

11 porad jak ulepszyć swój profil na LinkedIn

Jesteś gotowy, by zrobić kolejny krok na swojej ścieżce kariery, LinkedIn jest jednym z najlepszych narzędzi, by Ci w tym pomóc. Choć z ponad 400 milionami użytkownikami, musisz wybić się ponad przeciętność.

Zanim zabierzesz się do ulepszania swojego profilu, zmień swoje ustawienia na: ukryj zmiany aktywności. W zależności co, i jak wiele zmieniasz, Twoja sieć kontaktów, np. obecny pracodawca – nie musi wiedzieć co robisz, lubisz i udostępniasz (jeśli zmiana, której dokonujesz jest duża, i chcesz by świat się o niej dowiedział, zmień z powrotem ustawienia).

1. BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Twój profil na LinkedIn powinien być aktualny, nie tylko wtedy kiedy szukasz pracy. Nigdy nie wiesz, kto oferuje stanowisko Twoich marzeń i poszukuje kogoś takiego jak Ty.

2. UŚMIECHNIJ SIĘ

Prawdopodobieństwo odwiedzenia Twojego profilu jest 7 razem większe, jeśli dołączysz do niego swoje zdjęcie. Uchyl rąbka swojej osobowości, ale pozostań profesjonalny, w końcu cel to zrobienie dobrego wrażenia. Poproś znajomego, który ma dobry aparat, by zrobił Ci zdjęcie. Nie polegaj na iPhonie, chyba że ma dobre parametry. Pamiętaj, by uaktualniać swoje zdjęcie, tak aby osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną mogła Cię rozpoznać.

3. ZWRÓĆ NA SIEBIE UWAGĘ

Aby stworzyć profesjonalny nagłówek, masz na to 120 znaków. Bądź kreatywny: pokaż, że podróżowałeś po świecie, albo jesteś erudytą, używaj profesjonalnego słownictwa. Jeśli nie będziesz edytował nagłówka, będzie on dopasowany do Twojego ostatniego stanowiska, które niekoniecznie będzie dawało pełen i aktualny obraz sytuacji. Pamiętaj, by sprawdzić nagłówek, kiedy będziesz dodawać nowe doświadczenie do swojego profilu, gdyż może on wrócić do poprzedniej wersji.

4. POZOSTAŃ W KONTAKCIE

Jeśli chcesz zachęcić ludzi (którzy nie są z Tobą powiązani), by się z Tobą skontaktowali, pozostaw dane kontaktowe (email, strona internetowa, numer telefonu) w podsumowaniu swojego profilu.

5. PODKREŚL OSIĄGNIĘCIA

Twoje osiągnięcia powinny błyszczeć. Podkreśl swoją rolę przy głównych projektach, zarządzaniu ludźmi i osiągnięte cele – jeśli tylko możesz, zobrazuj to konkretnymi liczbami. Komunikuj wszystko jasno, konkretnie i nie owijaj w bawełnę. Streść swoje osiągnięcia i doświadczenie w kilku zdaniach.

6. POCHWAL SIĘ SWOIM ANGIELSKIM

Udowodnij otwartość na świat pokazując swoje umiejętności językowe. Możesz przystąpić na przykład do darmowego i prostego testu z języka angielskiego, EFSET, i od razu dołączyć swój wynik do profilu LinkedIn.

7. ZDOBYWAJ I DAWAJ REKOMENDACJE

Rekomendacje są łatwe do zdobycia na LinkedIn. Poproś znajomych, poprzednich kierowników, albo obecnych menadżerów, by przesłali opinie na temat Twojej pracy i umiejętności. Pamiętaj, by się odwdzięczyć.

8. DOŁĄCZ DO GRUP I OBSERWUJ LUDZI

Nie bądź w kontakcie wyłącznie z ludźmi, których znasz. Dołącz do grup, bądź obserwuj ludzi spoza sieci kontaktów, by się od nich uczyć. Możesz dołączyć do tak wielu grup, ilu tylko chcesz, choć mniej może oznaczać więcej. W ten sposób nawiążesz nowe relacje. Jeśli chcesz, by Twój profil wyglądał jeszcze bardziej profesjonalnie, załóż własną grupę i pokaż światu, że jesteś ekspertem w konkretnej dziedzinie.

9. SPERSONALIZUJ SWÓJ URL

Teraz link do Twojego profilu może wyglądać tak: linkedin.com/in/firstname-lastname-a821191a. Nikt tego nie zapamięta, prawda? Na szczęście, LinkedIn pozwala na spersonalizowanie URL, więc możesz pozbyć się liczb i dodać swój zawód, branżę, czy cokolwiek co mówi o Twoim profesjonalnym życiu. Pamiętaj, by zaktualizować link do Twojego profilu na wizytówkach, stronie internetowej i mediach społecznościowych.

10. SPERSONALIZUJ ZDJĘCIE GŁÓWNE

Spersonalizuj swoje zdjęcie główne, dodając szczyptę osobowości. Są ogólnie dostępne zdjęcia, z których możesz korzystać, ale jeśli tylko możesz, dodaj własne (w formacie JPG, GIF czy PNG, nie większe niż 4MB i pomiędzy 1000×425 a 4000×4000 pikseli). W poszukiwaniu inspiracji możesz przejrzeć zdjęcia innych ludzi. Wszystko co jest powiązane z Twoja branżą, firmą czy osobowością powinno pasować. A, i pamiętaj, że profil musi wyglądać profesjonalnie, w końcu chcesz, by oglądał to Twój przyszły pracodawca.

11. ZRÓB WIOSENNE PORZĄDKI

Prawdopodobnie stworzyłeś swój profil na LinkedIn parę lat temu i teraz tylko dodajesz od czasu do czasu swoje umiejętności, doświadczenie, grupy, kontakty i rekomendacje. Jeśli tak, to pora na porządki. Sprawdź, czy Twój profil jest jasny, konkretny i spójny. Umieść listę umiejętności i doświadczenia, które są istotne dla Twoich planów zawodowych. Znajomość obsługi Microsoft Word, czy Internetu nie specjalnie czyni Cię zauważalnym. Wakacyjne prace dorywcze, którymi się parałeś 10 lat temu nie są już takie ważne. Opuść grupy albo usuń kontakty, które nie są Ci potrzebne. To samo jeśli chodzi o rekomendacje. Był czas, kiedy każdy otrzymywał rekomendacje. Nikt nie jest specjalistą we wszystkim, dodaj więc rekomendacje, które są istotne dla stanowiska, które chciałbyś dostać.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj