GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Ogarnij selfie: jak zrobić idealne zdjęcie w podróży

Ogarnij selfie: jak zrobić idealne zdjęcie w podróży

Słownik Oksfordu tłumaczy selfie jako: „zdjęcie, które osoba robi sobie samej, zazwyczaj smartfonem albo kamerką internetową i udostępnia na portalach społecznościowych”; i przytacza następujący przykład: „Okazjonalnie selfie są akceptowane, ale publikowanie zdjęcia siebie samego każdego dnia nie jest potrzebne”.

Stańmy z sytuacją twarzą w twarz (niezamierzona gra słów). Parę rzeczy jest naprawdę istotnych w życiu – idealna fryzura, wyregulowane brwi, albo jeden z tych dni kiedy wszystko układa się po naszej myśli – to bardzo dobre powody, by zrobić sobie jedno lub dwa zdjęcia (innym dobrym powodem jest drugie śniadanie, szczególnie kiedy pojawi się na nim awokado). Nie zapomnijmy jednak, że najlepszym powodem do robienia selfie jest podróżowanie. To jak wysyłanie uśmiechniętych pocztówek do przyjaciół, kto nie lubi ich dostawać? Zanim zapełnisz pamięć swojego telefonu swoimi zdjęciami zapoznaj się z naszymi ulubionym poradami jak zrobić dobre selfie:

1. RAMIONA

Zasada selfie numer jeden: postaraj się nie ująć swoich ramion w kadrze, nawet jeśli to oznacza, że będziesz w dziwnej pozycji. Popracuj nad ujęciem  albo użyj narzędzi do przycinania zdjęć.

2. TWARZ

Następna zasada: twarz. Okulary przeciwsłoneczne są super, ale nie rób w nich każdego selfie. Jestem przekonana, że masz piękne oczy, więc pokaż je światu. Top modelka Tyra Banks w popularnym amerykańskim TV Show America’s Next Top Model, uczyła jak się uśmiechać oczami (tzw. smize). Bądź naturalny, zapomnij o robieniu kwaśnej miny, dziubków i wydymania policzków. Uśmiechaj się tak, jakby nie było aparatu w pobliżu. Ludzie lepiej wyglądają kiedy się uśmiechają, a kiedy się podróżuje jest mnóstwo powodów do radości.

3. TŁO

Kiedy już znalazłeś idealne światło latarni, pamiętaj, że wysypisko śmieci w tle nie będzie wyglądało zbyt dobrze. Pokaż zachwycający zachód słońca w Kalifornii albo przepiękną plażę w RPA. Wybór idealnego tła to klucz do dużej ilości polubień (powiedzmy sobie szczerze: właśnie o lajki chodzi, niezależnie jak bardzo będziesz temu zaprzeczać). Znajomi mogą być zmęczeni widokiem Twojej twarzy, ale jeśli w tle pojawi się kangur albo Opera w Sydney, każdemu się to spodoba. „Wow! Świetne!” – kolejny lajk na FB czy Instagramie zapewniony.

4. NAJPIERW ZDJĘCIE, PÓŹNIEJ EDYCJA

Parę osób przyzna, że za każdym dobrym selfie jest całkiem sporo źle wykadrowanych. Nawet najbardziej doświadczony fotograf ma na zdjęciu zamknięte oczy albo nieciekawe rzeczy w tle. Rada: próbuj różnych ujęć, tak jakby to była Twój praca, potem edytuj, selekcjonuj i dodaj hashtag. Oby tylko Twoja galeria zdjęć nie wpadła w niepowołane ręce, a wszystko będzie dobrze.

5. SPRZĘT

Osobiście selfie robię zawsze smarfonem, ale wszystkie inne gadżety w tym kamera GoPro z opcją rybiego oka, by zrobić zdjęcie panoramiczne czy inne akcesoria, oferują świetne możliwości doświetlenia Twojego zdjęcia, a przy tym jest do dobra zabawa z edycją. Aparat DSLR (popularna lustrzanka) zapewnia wysoką jakość zdjęć, będziesz przy tym wyglądać jak profesjonalista, ale obiektyw może Ci przeszkodzić w ujęciu niesamowitego tła albo nawet i Twojej twarzy w glorii selfie. Co więcej, nieporęcznie się z nimi podróżuje.

Wiem, wygląda na to, że pominęłam selfie stick. Może być bardzo poręczny, ale jeśli Ty albo Twoi znajomi maja ekstremalnie krótkie ramiona (jak u krasnoludka), nie używaj go. Selfie stciks są zabronione w wielu miejscach, a poza tym idiotycznie wyglądają.

6. GRUPOWE SELFIE

Nie podróżujesz sam. Polecam robić grupowe selfie z kilku powodów: A) miło jest podzielić się ze światem z kim podróżujesz. B) pokazujesz, że nie wstydzisz się towarzystwa. C) zawsze możesz użyć hashtagu “#squadgoals”, kiedy zastanawiasz się dlaczego nikt nie wpadł na fajniejsze słowo niż grupowe selfie. Kiedy jesteś w grupie znajomych upewnij się, że zdjęcie robi najbardziej obeznana osoba. Miejmy nadzieję, że jest to też posiadasz najdłuższych ramion (w skrócie mówiąc: potrzebujemy kogoś kto będzie naszym selfie stick).

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj