GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Wiesz, że biegle władasz językiem obcym, gdy….

Wiesz, że biegle władasz językiem obcym, gdy….

Żyjesz za granicą już jakiś czas. Jesteś zanurzony w innej kulturze, historii, języku i czujesz się świetnie. Masz przyjaciół native speakerów, zajmujesz się codziennymi sprawami – robisz zakupy, pracujesz, zamawiasz jedzenie… Na co dzień posługujesz się językiem obcym i w zasadzie nawet tego nie zauważasz. Absolutnie nie czujesz się nowicjuszem, którym byłeś w pierwszych dniach po przyjeździe. W zasadzie czujesz się fantastycznie – dopóki Twój znajomy nie zapyta: „A więc? Mówisz już biegle po…?”

Mówisz?

Zdefiniowanie biegłości w innym języku jest trudne do sprecyzowania. Wielu ludzi – szczególnie ci, którzy nie znają żadnego języka obcego – myśli, że wystarczy połknąć słownik i od razu zaczynasz płynnie mówić w obcym języku, bez robienia błędów czy zapominania słów. Lecz, jeśli to byłaby prawda, czy mógłbyś powiedzieć, że biegle opanowałeś swój rodzimy język? Prawdopodobnie nie.

Zamiast tego pomyślmy o biegłym opanowaniu języka jako zdolności do komunikowania się szybko, łatwo i płynnie, używając różnorodnych form wypowiedzi, rozmawiając z różnymi ludźmi.

A więc, czy mówisz biegle w obcym języku?

Jak możesz to ocenić? Na szczęście istnieje wiele sposobów, by znaleźć odpowiedź. Podajemy siedem, które odkryliśmy nauczeni latami doświadczeń.

1. LUDZIE PRZESTALI MODYFIKOWAĆ DLA CIEBIE JĘZYK

Kiedy ledwo co zacząłeś uczyć się języka obcego, wszystko było niezrozumiałe, nawet przeprowadzenie prostej rozmowy przypominało próbę zdobycia Mount Everestu. Twoje wielkie, przerażone oczy, jąkanie się zdradzały, że jesteś początkujący i każdy, kto z Tobą rozmawiał, zwalniał, byś mógł za nim nadążyć.

2. MOŻESZ PODSŁUCHIWAĆ ROZMOWY

Teraz, kiedy biegle władasz językiem obcym i, przypuśćmy, siedzisz w kawiarni lub na skwerze, otaczające Cię rozmowy nie zmywają się w jedną całość. Możesz wybrać, który szczegół z życia innych chcesz podsłuchać. To olbrzymi krok na przód. Oznacza to, że możesz zrozumieć ludzi bez patrzenia na nich. Już nie musisz polegać na gestach czy mimice, by potwierdzić znaczenie tego, co mówią.

3. ŚWIAT ŻARTÓW STOI PRZED TOBĄ OTWOREM

Komedie stand-up? Festiwale kabaretowe w telewizji? Łatwizna! Przedtem każdy żart musiał być Ci cierpliwie tłumaczony, teraz łapiesz wszystko, nawet puenty! Samodzielnie! Kiedy zaczynają się dziać takie rzeczy, możesz być z siebie dumny. To wielki moment w Twoim życiu jako ucznia. To oznacza, że kultura i jej niuanse odkrywają się przed Tobą.

4. CZASAMI COŚ CZYTASZ ALBO CZEGOŚ SŁUCHASZ BEZ ZWRACANIA UWAGI, JAKI TO JĘZYK

Możemy się założyć, że brzmi to nieprawdopodobnie, kiedy dopiero co zaczynasz uczyć się języka, ale to prawda. W pewnym momencie w trakcie czytania tekstu czy oglądania nocnych wiadomości zdajesz sobie sprawę, ze nie przywiązałeś uwagi do tego, w jakim to było języku! To jest ekscytujący milowy krok, pokazujący, że możesz bez problemu przejść od języka rodzimego do języka/języków obcych.

5. PÓJŚCIE DO BANKU (LEKARZA, KSIĘGOWEGO ITP.) NIE NAPAWA CIĘ LĘKIEM

Zanim biegle opanowałeś dany język, sama myśl o tym, by pójść do lekarza, napawała Cię przerażeniem. A co, jeśli nie będziesz w stanie wytłumaczyć, co Ci dolega i lekarz przepisze Ci środki przeczyszczające zamiast antybiotyków? Te czasy już dawno minęły. Rozmowy z kasjerem w banku, listonoszem czy technikiem idą, jak z płatka.

6. WIESZ KIEDY I JAK PRZEKLINAĆ

Ucząc obcokrajowców własnego języka, uwielbiamy zaczynać od przekleństw. Kiedy po raz pierwszy je usłyszałeś, prawdopodobnie brzmiały dziwnie. Jednakże teraz już wiesz nie tylko kiedy używać wulgaryzmów, ale też jak je odmieniać, by brzmiały swojsko i soczyście. Nawet, jeśli nie przeklinasz, fakt że mógłbyś to robić w obcym języku ma znaczenie!

7. JESTEŚ ŚWIADOMY BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIASZ

Ludzie, którzy biegle władają językiem obcym, wciąż popełniają błędy. Różnica polega na tym, że są w stanie je wyłapać. Kiedy znasz biegle język obcy, będziesz częściej siebie poprawiał, czasem w momencie, gdy właśnie robisz błąd! Znów – bądź z siebie dumny – ta umiejętność dzieli Cię o lata świetlne od średnio-zaawansowanych studentów, którzy jeszcze nie rozwinęli w sobie tej świadomości.

Chcesz opanować biegle język obcy? Klikaj!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj