GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 festiwali muzycznych, które koniecznie musisz przeżyć

10 festiwali muzycznych, które koniecznie musisz przeżyć

Na liście rzeczy, które musisz zrobić w życiu, nie może zabraknąć przynajmniej jednej wielkiej muzycznej fety! Z naszą pomocą uzupełnisz swój festiwalowy plan podróży (kolejność wydarzeń nie ma znaczenia).

1. SZIGET (BUDAPESZT, WĘGRY)

Sziget, jak sugeruje nazwa (po węgiersku „wyspa”) odbywa się na wyspie Óbuda, którą opływa Dunaj. Podczas siedmiu dni imprezy wyspa jest dosłownie okupowana przez ponad 400 tysięcy fanów muzyki, tak zwanych Szitizens, „obywateli-wyspiarzy”. Festiwal obfituje w koncerty największych nazwisk branży muzycznej (m. in. Robbie Williams, Avicii, Florence and the Machine), a także inne rozmaite występy, artystyczne instalacje i wydarzenia kulturalne.

2. GLASTONBURY (PILTON, ANGLIA)

Festiwal w Glastonbury cieszy się kultowym statusem pośród miłoścników muzyki i gwarantuje same wielkie gwiazdy na liście wykonawców. Bilety na pierwszą edycję festiwalu, zorganizowaną jeszcze w latach siedemdziesiątych, sprzedano 1500 osobom w cenie jednego funta. Do tego, jako bonus, dorzucono mleko z pobliskiej fermy gratis! W 2014 roku ponad sto tysięcy biletów – każdy za 210 funtów – rozeszło się w mniej niż 90 minut! Co zaś się tyczy darmowego mleka: przed każdą kolejną edycją imprezy z terenu festiwalowego trzeba wywieźć ok. 400 pasących się tam krów do specjalnego Muu-telu!

3. HIDEOUT (ZRCÉ, CHORWACJA)

Jeśli nie lubisz podróżować z ciężką walizką, spakuj jedynie strój kąpielowy i wybierz się na Hideout Festival! Pięć dni i nocy zabawy na plaży Zrcé położonej na wyspie Pag nad Adriatykiem i otoczonej malowniczymi górami. Imprezy czekają cię nie tylko na samej plaży, lecz także i przy basenie lub na łodzi.

4. EXIT (NOWY SAD, SERBIA)

Jest też i festiwal dla amatorów akustyki wojennych fortec – jak choćby festiwal Exit organizowany w twierdzy Petrovaradin w serbskim mieście Nowy Sad. W 2014 roku festiwal uhonorowany został tytułem The Best Major European Festival przez The European Festival Awards. Historia festiwalu sięga jeszcze 2001 roku, kiedy powstał jako studencka inicjatywa walki o pokój i demokrację w Serbii i na całych Bałkanach. Ta silna idea społeczna nadal przyświeca festiwalowi Exit, który pozostaje przedsięwzięciem non-profit. Tegoroczna lista wykonawców obfituje w gwiazdy, zwłaszcza ze świata muzyki dance.

5. TOMORROWLAND (BOOM, BELGIUM)

Tomorrowland, mekka wszystkich fanów elektronicznej muzyki tanecznej, to jeden z najbardziej popularnych festiwali świata, na który bilety zwykle sprzedają się jak świeże bułeczki. Zeszłym razem poszło bagatela 360 tysięcy wejściówek w jedną godzinę. Na imprezę ściągają festiwalowicze z ponad 220 krajów świata. Dla tych, którzy spóźnili się z kupnem biletu, pozostaje obejrzenie relacji na żywo lub… udanie się do Stanów Zjednoczonych lub Brazylii, gdzie również odbywają się edycje festiwalu.

6. ULTRA (MIAMI, USA)

Ultra to festiwal muzyki elektronicznej, który przyciąga najlepszych DJ-ów świata. Jest tak niesamowicie oblegany, że przedsprzedażowe bilety rozeszły się ostatnio w ciągu 4 minut.Ultra to z pewnością idealne miejsce na imprezowanie, a do tego odbywa się w centrum rajskiego Miami. Z powodu ogromnej popularności imprezy (i równie ogromnych trudności w zakupie biletów), istnieje obecnie dziesięć osobnych festiwali Ultra na całym świecie.

7. GOVERNORS BALL (RANDALL’S ISLAND, NOWY JORK, USA)

Governors Ball (ang. „Bal Gubernatora”) tak naprawdę nie ma nic wspólnego z polityką, jest bowiem trzydniowym festiwalem muzycznym na małej wyspie pomiędzy dystryktami Manhattan, Queens i Bronx. To jedno ze skromniejszych wydarzeń na naszej liście, jednak jesteśmy pewni, że ma potencjał dołączyć do grona najważniejszych festiwali świata. Dowodem na to są artyści, którzy zagościli ostatnio na scenie, jak chociażby Drake czy Lana Del Ray. Dużym plusem jest tu lokalizacja – niewiele jest miejsc na świeci, gdzie można słuchać swojego ulubionego zespołu na żywo i jednocześnie podziwiać panoramę Nowego Jorku.

8. SONAR (BARCELONA, HISZPANIA)

Sonar to międzynarodowy festiwal muzyki progresywnej i sztuki nowych mediów – w skrócie, gratka dla wszystkich mających fioła na punkcie multimediów z akcentem muzycznym i kulturowym. Razem ze swoimi siostrzanymi festiwalami, których jest kilka na całym świecie, Sonar stał się podstawowym wydarzeniem w kalendarzu entuzjastów współczesnej muzyki i sztuki.

9. FUJI ROCK (NAEBA, JAPONIA)

Fuji Rock to największe plenerowe wydarzenie muzyczne Japonii. Dawniej organizowane u stóp góry Fuji, od końca lat dziewięćdziesiątych ma miejsce w ośrodku narciarskim Naeba, który otoczony jest magicznymi lasami i wodnymi źródełkami. Zanim dane ci będzie dotrzeć do siedmiu scen festiwalu, czeka cię ponad pięciokilometrowa przejażdżka kolejką gondolową. Widoki zapierające dech w piersiach gwarantowane!

10. COACHELLA (INDIO, USA)

Festiwal Muzyki i Sztuki Doliny Coachella, organizowany na terenie klubu polo Empire, w samym sercu pustyni Colorado, z nazwy nie wydaje się być najbardziej ekscytującym wydarzeniem roku. A jednak, Coachella stała się miejscem, które wypada odwiedzić i gdzie warto być sfotografowanym. Wprawdzie line-up imprezy jest tradycyjnie pełen artystów najwyższej rangi, jednak dużo bardziej od samych występów liczą się tu sami imprezowicze, w tym obecne na imprezie VIP-y.

Baw się i tańcz w rytm EF!EF
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Ucz się jednego z 10 języków w ponad 50 miastach świata

Dowiedz się więcej