GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Muzyka afrykańska – 10 piosenek, w których słychać Afrykę

Muzyka afrykańska – 10 piosenek, w których słychać Afrykę

Kolonializm europejski odcisnął piętno na kilku afrykańskich krajach. Najbardziej widać to w RPA. Na południowoafrykański sposób myślenia wpłynęła polityka apartheidu. Nic więc dziwnego, że miało to również silny wpływ na kształt sceny muzycznej. Bogata i wciąż rozwijająca się kultura obejmuje wszystkie rasy, które odnajdziesz w RPA, co sprawia że muzyka jest mieszanką różnych dźwięków i rytmów.

1. HUGH MASEKELA “DON’T GO LOSE IT BABY”

“When you lose you booze and when you booze you lose and then you wonder why you lose your shoes.” (“Kiedy przegrywasz – upijasz się, a kiedy się upijasz – przegrywasz i zaczynasz zastanawiać się, dlaczego przepiłeś nawet buty”)

Ciekawostka: od 1954 r., Masekela w swoich piosenkach przeciwstawiał się polityce apartheidu, niewolnictwu, rządowi i śpiewał o przeciwnościach losu, których doświadczają ludzie. Dziś jest uważany za jednego z najlepszych jazzmanów na świecie.

Posłuchaj tutaj.

2. MIRIAM MAEKBA “CLICK SONG (QONGQOTHWANE)”

“Igqira lendlela nguqo ngqothwane.”

Ciekawostka: w latach sześćdziesiątych Miriam Maekwa była pierwszą afrykańską artystką, która spopularyzowała muzykę afrykańską na świecie, stąd jej przydomek „Mama Afryka”. Prowadziła szeroko prowadzoną kampanię przeciwko polityce segregacji rasowej, z tego powodu rząd RPA w 1963 r. odebrał jej paszport, obywatelstwo i zakazał powrotu do kraju. Do RPA powróciła dopiero w 1990 r., po upadku apartheidu.

Posłuchaj tutaj.

3. JEREMY LOOPS “DOWN SOUTH”

But I wanted you to stay and I didn’t want to go, I didn’t take it away from you.” (“Ale chciałem, żebyś została i nie chciałem odchodzić, nie zabrałbym Ci tego”)

Ciekawostka: prowadzi nowatorską, jednoosobową kapelę. Grę na gitarze, ukulele, harmonijce łączy z beatboxem. Umiejętna kompozycja echa i  zniekształconych dźwięków wywołuje w słuchaczach niekłamany zachwyt.

Posłuchaj tutaj.

4. LADYSMITH BLACK MAMBAZO “THE LION SLEEPS TONIGHT”

“In the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight.” (“W dżungli, potężnej dżungli, śpi lew tej nocy”)

Ciekawostka: Ladysmith Black Mambazo jest znanym zwolennikiem śpiewu acapella i muzyki Isicathamiya. Oryginalny styl Zulu odznacza się indywidualnym głosem wiodącym w harmonii dźwięków (musisz po prostu posłuchać!). Piosenka była oryginalnie śpiewana w języku Zulu, a jej tytuł brzmiał: “Mbube.”

Posłuchaj tutaj.

5. PROPHETS OF DA CITY “NEVER AGAIN”

Oh, excellent! Finally a black president to represent.” (“Och, wspaniale! Nareszcie czarny prezydent nas reprezentuje”)

Ciekawostka: przypisuje im się popularyzację kwaito – unikalnego, miejscowego stylu muzycznego. W połowie lat dziewięćdziesiątych, wprowadzili do mainstreamu hip-hop, wcześniej uznawany za undergroundowy ruch, którego zwolennikiem była biedota miejska Kapsztadu.

Posłuchaj tutaj.

6. IFANI “MILLI”

“Triple long days just to make my money double up.” (“Po trzykroć długie dni, podwajają moje pieniądze”)

Ciekawostka: przed zawojowaniem sceny muzycznej, ukończył z wyróżnieniem Inżynierię komputerową i początkowo próbował swoich sił w geologii. Możesz znaleźć go na Twitterze: @iFani_Haymani – jest niezwykle aktywnym użytkownikiem.

Posłuchaj tutaj.

7. LUCKY DUBE “RESPECT”

I give love to those who gimme love, love those who gimme war.” (“Daję miłość tym, którzy dają mi miłość, kocham tych, którzy obdarowują mnie wojną”)

Ciekawostka: był symbolem nowego RPA i został zastrzelony w 2007 r. podczas bezsensownej kradzieży samochodów. Spoczywaj w pokoju Lucky Dube!

Posłuchaj tutaj.

8. DIE ANTWOORD “I FINK U FREEKY”

“Pump up your sneakers, God se Jesus. Kyk wies rapping, lekker to the drum.” (“Podkręć głośniki, Bóg jest Jezusem, Patrz kto dobrze rapuje z bębnem”)

Ciekawostka: bez dwóch zdań, jedna z moich ulubionych kapeli! Łączą techno z muzyką elektroniczną i rapem, do tego śpiewają w języku afrikaans i po angielsku.

Posłuchaj tutaj.

9. MI CASA, “JIKA”

“The way you move your body makes me say, Eish.” (“Sposób w jaki się poruszasz sprawia, że  mówię Eish”

Ciekawostka: Jika w języku IsiZulu oznacza: “obracać się, odwrócić się”, “Eish” jest popularnym słowem w RPA i wyraża wszystko od przerażenia po ekscytację.

Posłuchaj tutaj.

10. ZAKES BANTWINI FT. J MARTINS “IFUNAYA”

“The things you do, make me lose my cool, when you’re around.” (“Rzeczy, które robisz, sprawiają że tracę panowanie nad sobą, kiedy jesteś w pobliżu”).

Ciekawostka: piosenka była napisana we współpracy z nigeryjskim piosenkarzem i autorem tekstów J Martins. Był to początek wzrastającej na popularności międzypaństwowej współpracy. Ifunaya w języku Igbo (używany w Nigerii) i oznacza “miłość”.

Posłuchaj tutaj.

Zdjęcia Christian Senger, Flickr / Creative Commons

Wyjazdy do Kapsztadu na wyciągnięcie rękiDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj