GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 niemieckich zwrotów, które każdy powinien znać

10 niemieckich zwrotów, które każdy powinien znać

Dla wielu niemiecki jest jedną wielką niewiadomą. Brzmi dość ostro, wydaje się niemożliwy do nauczenia i ma absurdalnie długie słowa („Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitän” jest moim ulubionym). I mimo że nie jest najpowszechniejszym językiem na świecie, wciąż jest rodzimym dla niemal 100 milionów ludzi, a dla drugich tyle jest drugim albo trzecim. Poza tym uważam, że jest jednym z najbardziej ekspresywnych, dowodem może być 10 poniższych zwrotów:

Używaj ich w rozmowie z taksówkarzem w Berlinie albo z przystojnym baristą w Monachium, gwarantuje że odpowie Ci co najmniej uśmiech (i lepsza obsługa):

1. “Das ist mir Wurst”

Dosłowne tłumaczenie**:** „To jest dla mnie kiełbasa.”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: ten zwrot możesz używać kiedy jest Ci coś obojętne. Kiedy ktoś pyta: „Was möchtest du heute machen?” (Co chciałbyś dzisiaj robić?) i jeśli wszystko Ci jedno, możesz po prostu powiedzieć: „Das ist mir Wurst!”. A chcesz zabrzmieć jak miejscowy? Zamień słowo „_Wurs_t” na „Wurscht” – co jest południowym odpowiednikiem kiełbasy.

2. “Nur Bahnhof verstehen”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Rozumieć tylko stację kolejową”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: Jeśli ktoś Ci powie: „Ich verstehe nur Bahnhof” (Rozumiem tylko stację kolejową), to oznacza że nie ma pojęcia o czym ktoś mówi i albo trzeba to wytłumaczyć albo zupełnie zmienić temat. Polski odpowiednik: „to dla mnie chińszczyzna”.

3. “Jemandem die Daumen drücken”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Trzymać za kogoś kciuki”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: W Niemczech używa się tego zwrotu, kiedy życzy się komuś powodzenia. Często unosi się pięści z zaciśniętym kciuki, by pokazać, że rzeczywiście trzyma się kciuki. By wymówić to poprawnie powinieneś powiedzieć: „Ich drück’ dir die Daumen!”, po polsku: „trzymam za Ciebie kciuki”.

4. “Ich glaub mein Schwein pfeift”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Myślę, że moja świnia gwiżdże”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: zanim pomyślisz, że totalnie oszaleliśmy, chcielibyśmy zaznaczyć, że wiemy, że gwiżdżąca świnia brzmi idiotycznie. Po prawdzie, stąd wzięło się to wyrażenie – świnia nie gwiżdże, nikt by w to nie uwierzył. Niemcy używają tego zwrotu, kiedy nie mogą w coś uwierzyć, albo by wyrazić swoje zaskoczenie. Po polsku byśmy powiedzieli: „taaa… jasne”.

5. “Ich glaub’ ich spinne”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Wierzę ja pająk”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: Niemcy uwielbiają metafory, szczególnie ze zwierzętami. Choć co do tego wyrażenia trwają spory, skąd się wzięło. Albo od pająka, albo od czasownika „spinnen” (kręcić się). W każdym razie powiedzenie stosuje się, by wyrazić zaskoczenie (zarówno pozytywne jak i negatywne) albo kiedy nie możemy w coś uwierzyć.

6. “Fix und fertig sein”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Być naprawionym i skończonym”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany:  Ten zwrot możesz użyć kiedy jesteś kompletnie wykończony. Po polsku byś powiedział: „jestem wycieńczony” albo „padam z nóg”. Jeśli chcesz powiedzieć to poprawnie po niemiecku, powiedz: „Ich bin fix und fertig!” albo: „Ich bin fix und alle”, gdzie słowo „alle” oznacza „pusty”.

7. “Na?”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Co tam?”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: Nie jest łatwo nakłonić Niemca do rozmowy, ale jeśli kogoś dobrze znasz możesz śmiało zacząć od „Na?”. Na jest jednym z prostszych sposobów, by powiedzieć jednocześnie „cześć” i „jak się masz?”. Jeśli chcesz wyrazić się jaśniej możesz zapytać: „Na, alles gut?” (Jak się masz?) albo „Na, was machst du so?” (Co porabiasz?).

8. “Bock haben”

Dosłowne tłumaczenie: „Mieć kozę”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: ten zwrot wywodzi się z gwary, gdzie „bokh” (głód) oznaczał „Hunger” (głód). Używa się go często, by powiedzieć, że masz na coś bardzo ochotę albo przeciwnie: zupełnie nie chcesz czegoś zrobić.

“Ich hab voll Bock auf Bier” (Mam ochotę na piwo)

“Ich hab null Bock auf Kino!“ (Nie mam zupełnie ochoty na kino!)

Jeśli chcesz się zapytać, czy ktoś ma na coś ochotę, możesz powiedzieć: „Wir gehen was essen. Hast du Bock?” (Idziemy coś zjeść, masz ochotę dołączyć?).

9. “Jemandem auf den Keks gehen”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Pójść na czyjeś ciasteczko”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: uwierz bądź nie, ten niemiecki zwrot nie ma nic wspólnego z ciasteczkami (niestety). Używa się go, kiedy ktoś gra nam na nerwach. Prawdopodobnie usłyszysz kogoś kto krzyczy: „Du gehst mir auf den Keks!” – co oznacza, że ktoś kogoś bardzo denerwuje.

10. “Die Nase voll haben”

Dosłowne tłumaczenie**:** „Mieć pełen nos”/”Mieć coś po dziurki w nosie”

Co to oznacza i w jakich sytuacjach jest używany: ten zwrot jest kreatywnym sposobem na powiedzenie: „dość!”. Używany, gdy ktoś nie chce więcej o czymś rozmawiać. Na przykład, jeśli wkurza Cię, że Twój lokator głośno słucha muzyki możesz powiedzieć: „Ich habe die Nase voll von der lauten Musik!” (Mam dość tej głośnej muzyki!). Często możesz usłyszeć jak ludzie mówią: „Ich habe die Schnauze voll!”, w tym wypadku słowo „Nase” (nos) jest zastąpione mniej grzecznym „Schnauze” (nochal, ryj).

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj