Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

5 najlepszych sposobów na naukę hiszpańskiego

5 najlepszych sposobów na naukę hiszpańskiego
Znajomość hiszpańskiego ma sporo dobrych stron. Włada nim biegle ponad 405 milionów ludzi w 30 krajach, a jeszcze więcej posługuje się nim jako drugim językiem. A to oznacza, że nigdy nie zabraknie Ci kompanów do rozmowy. Bonus? Hiszpański należy do rodziny języków romańskich, więc ci, którzy mieli doświadczenie z francuskim, włoskim czy portugalskim nie będą mieli większego problemu z nauką. Jak możesz zacząć la vida loca en español? Przedstawiamy 5 najlepszych sposobów na naukę hiszpańskiego.

1. UCZ SIĘ ALBO ZAMIESZKAJ W HISZPAŃSKOJĘZYCZNYM KRAJU

Zaczynamy z wysokiego c. Intensywnie spędzony czas w kraju, którym urzędowym językiem jest hiszpański, to bez dwóch zdań najlepszy sposób na naukę. Życie, studiowanie czy praca za granicą jest jak przebywanie w sercu języka hiszpańskiego, tak jakby dziecko uczyło się od swoich rodziców. Kurs językowy jest świetnym sposobem na szybki postęp w nauce i poznanie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Praca za granicą przyniesie Ci zasób codziennego słownictwa, które z pewnością podniesie Twój poziom. Hiszpański jest językiem urzędowym nie tylko w Hiszpanii, ale i większości państw Ameryki Środkowej i Południowej. Jest sporo miejsc, które mogą stać się Twoim drugim domem. Spójrz tylko na tętniącą życiem Barcelonę, kosmopolityczny Madryt, zachwycającą Playa Tamarindo, piękną Malagę, radosne Santiago de Chile czy klasyczne Buenos Aires.

2. OGLĄDAJ FILMY I TELENOWELE

Przygotuj popcorn i coś do pisania, by notować nowe słówka. Oglądanie filmów czy seriali jest kolejnym świetnym sposobem na naukę języka. Jest mnóstwo hiszpańskojęzycznych filmów rodem z Hiszpanii, Argentyny, Meksyku i Chile. Prym wiodą tacy reżyserzy jak Pedro Almodóvar, Alejandro Iñárritu, Alejandro Amenábar czy Pablo Larraín. A jeśli nie przepadasz za produkcjami długometrażowymi, zawsze możesz sięgnąć po telenowelę, która tylko czeka, by uprzyjemnić Ci naukę. Wybitnym producentem tasiemców jest Meksyk, a zawiłe i przesadzone historie, sprawiają, że oglądanie staje się czystą zabawą. Bonus: włącz napisy po hiszpańsku (a nie w swoim rodzimym języku), by złapać, to czego nie zrozumiałeś. Jeśli oglądasz serial online, albo Twoje DVD nie ma opcji napisów, obejrzyj odcinek jeszcze raz po kilku dniach. Te same sceny, gra aktorka i akcja pomogą Ci zrozumieć więcej.

3. SŁUCHAJ MUZYKI

Tak jak oglądanie filmów i telewizji, słuchanie muzyki jest bardzo dobrym sposobem, by naturalnie wprowadzić hiszpański do Twojego umysłu. Jest wielu hiszpańskojęzycznych piosenkarzy, więc i morze muzyki do wyboru. Odkryj artystów na Spotify czy Youtube i słuchaj sprzątając dom, jadąc samochodem, ćwicząc na siłowni, czy dojeżdżając do pracy komunikacją publiczną. By przyspieszyć naukę, ściągnij tekst piosenek i czytaj jednocześnie słuchając muzyki. Podkreślaj nowe słowa i wyrażenia. A potem sprawdź w słowniku i przesłuchaj piosenkę jeszcze raz, będziesz zaskoczony jak wiele zrozumiałeś. A bardziej uzdolnieni muzycznie, mogą połączyć naukę języka ze śpiewaniem, czy też z nauką chwytów na gitarę.

4. DOŁĄCZ DO HISZPAŃSKOJĘZYCZNEJ SPOŁECZNOŚCI W TWOIM MIEŚCIE

Co prawda zawsze możesz uczyć się samemu, ale w pewnym momencie dobrze wejść w interakcje z innymi. Ludzie migrują od zawsze, sporo jest lokalnych społeczności pełnych ciekawych obcokrajowców czy Erasmusów, znajdziesz ich w każdym większym mieście na całym świecie. Wystarczy poszukać wydarzeń kulturalnych, kulinarnych czy filmowych. Możesz też zamieścić informację o poszukiwaniu partnera do tandemu językowego na forum internetowym. Jeśli to nie pomoże, poszukaj kontaktów wśród swoich znajomych przez media społecznościowe. Może akurat ktoś ma hiszpańskojęzycznego znajomego, którego mógłby Ci przedstawić.

5. GOŚĆ HISZPAŃSKOJĘZYCZNYCH STUDENTÓW

A jeśli już mowa o hiszpańskojęzycznych przyjezdnych i Erasmusach. Masz idealną okazję, by pomóc im i samemu sobie. Tylko pomyśl: obcokrajowcy, tak jak Ty kiedy przyjeżdżasz do kraju, którego nie znasz, są trochę zagubieni. Oferując czas, by oprowadzić przybysza po mieście, albo też goszcząc kogoś u siebie w domu zgłaszając taką chęć na uniwersytecie, czy w szkole językowej, pomożesz innym odnaleźć się w nowym miejscu, a przy okazji pouczysz się hiszpańskiego!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki