GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Najczęściej używane języki świata

Najczęściej używane języki świata

Jak myślisz – ile języków jest na świecie? Tysiąc? Trzy tysiące? Pięć tysięcy siedemdziesiąt jeden? Coraz bliżej! Zgodnie z opublikowanym w 2009 roku rocznikiem Ethnologue, na świecie jest aż 6900 języków! To oznacza, że z moją znajomością języków obcych, mogę zamówić pizzę w co najwyżej 0.0006% wszystkich języków. Spośród tych niemal siedmiu tysięcy, tylko 230 posługują się Europejczycy, podczas gdy ponad 2000 języków usłyszysz w Azji. Dla odmiany Papua-Nowej Gwinei, mały kraj w Oceanii, w którym mieszka 3.9 miliona mieszkańców, wybrzmiewa ponad 830 językami. Nie omówimy tu, oczywiście, wszystkich 6900 języków. Skupimy się na wielkiej piątce, czyli na językach którym najprawdopodobniej nie grozi odejście w zapomnienie. Uszeregowaliśmy języki na podstawie liczby ludzi, dla których są to języki ojczyste.

5. ARABSKI – PONAD 295 MILIONÓW LUDZI

Arabski ma sporo dialektów, co wpływa na komunikacyjne problemy. Klasyczny arabski to święty język Islamu i w tym to właśnie języku odbywają się odczyty Koranu podczas modlitw.

4. HINDI (HINDUSKI) – PONAD 310 MILIONÓW LUDZI

Językiem Hindi, a więc hinduskim, posługuje się głównie ludność Indii i Nepalu. Należy on do rodziny języków Hindi – jeśli doliczymy do tego wszystkich ludzi, których język rodzimy jest powiązany z Hindi, liczba ta wzrośnie o kolejne 100 milionów.

3. ANGIELSKI – PONAD 360 MILIONÓW LUDZI

Chociaż w naszym zestawieniu językowi angielskiemu nie przypada złoty, a brązowy medal, wciąż jest to najbardziej wpływowy język na naszej planecie (a więc w tym wypadku szklanka jest do połowy pełna). Gdyby w naszym porównaniu skupić się wyłącznie na liczbie ludzi posługujących się danym językiem także jako obcym – drugim, trzecim czy czwartym – angielski stałby na pierwszym miejscu.

2. HISZPAŃSKI – PONAD 405 MILIONÓW LUDZI

Srebrny medal otrzymuje zatem hiszpański, a wraz z nim 30 krajów, w którym ludzie porozumiewają się tym językiem. ¡Olé!

1. CHIŃSKI/ MANDARYŃSKI – PONAD 955 MILIONÓW LUDZI

No i mamy zwycięzcę! Mandaryński należy do tzw. makrojęzyka (rodziny językowej) chińskiego i jest używany głównie na terenie Chin, Tajwanu i Singapuru, więc zna go baaaaardzo dużo ludzi.

Trudno sobie wyobrazić tak duże liczby. Nawet, jeśli pomyślę o czterystu moich znajomych z Facebooka i wszystkich moich innych przyjaciołach razem wziętych, nie potrafię ogarnąć niemal miliarda użytkowników języka mandaryńskiego. Być może jednak pomoże w tym nieco  śliczna infografika, która ciekawie obrazuje liczbę ludzi mówiących w różnych językach!

Wczujcie się w taką na międzynarodową imprezę!  Gdybyś znalazł się na światowej potańcówce, gdzie języki świata zostały proporcjonalnie rozłożone na 100 gości…

  • 17 z nich mogłoby porozmawiać o owocowym ponczu i przekąskach w języku mandaryńskim,

  • sześciu z gości chwaliłoby playlistę DJ’a w hiszpańskim,

  • pięciu gadałoby po angielsku w kolejce do toalety.

  • znalazłoby się też czterech gości, którzy prawiliby sobie komplementy w Hindi

  • trzech imprezowiczów komentowałoby jeszcze świeże selfie w arabskim

  • kolejni trzej goście opowiadaliby dowcipy po portugalsku

  • a inni trzej po bengalsku

  • następne dwie pary, czyli dwóch Rosjan i dwóch Japończyków na zmianę przechodziłoby pod poprzeczką, tańcząc limbo

Cała reszta – 55 gości – nie miałaby z kim rozmawiać w swoim ojczystym języku, więc zapewne gapiliby się na swoje telefony i zajadali koreczkami. Jak to na imprezie…

Poznawaj języki obce i przekraczaj granice!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj