GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

9 dowodów na to, że angielski wymiata!

9 dowodów na to, że angielski wymiata!

Gdziekolwiek jesteś na świecie, wszędzie trafisz na kogoś, kto mówi po angielsku. Jakim cudem angielski stał się językiem ludzi żyjących na dwóch różnych krańcach świata, od Wielkiej Brytanii po Polinezję Francuską? Dowiedzmy się!

1. TO NAJBARDZIEJ POWSZECHNY JĘZYK NA ŚWIECIE.

Dla 400 milionów ludzi angielski to język ojczystay. Już te dane przyprawiają o zawrót głowy. A dodajmy do tego jeszcze (w zależności od sposobu liczenia) od 1 do nawet  1,6 miliarda ludzi, którzy rozumieją i posługują się angielskim w różnym stopniu . To mniej więcej ćwierć populacji całego świata! Zawsze więc znajdzie się ktoś, z kim można poćwiczyć angielski!

2. TO OGÓLNOŚWIATOWY JĘZYK BIZNESu.

Jako, że ośrodki światowego biznesu zazwyczaj położone są w centrach finansowych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, angielski od dawna jest dominującym językiem handlu. Dodajmy do tego fakt, że Brytyjczycy i Amerykanie nie są zbyt skorzy do nauki języków obcych – a trzeba przecież dogadać się i robić interesy z ludźmi z całego świata, nieprawdaż?

3. W WIĘKSZOŚCI FILMÓW MÓWIĄ PO ANGIELSKU.

Hollywood to fabryka nie tylko snów, ale i globalnej rozrywki, w związku z czym nie jest niespodzianką, że język angielski stał się głównym językiem kina. Wiadomo, że powszechny w tym wypadku jest dubbing, jednak czy nie lepiej oglądać filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową?

4. ŁATWO SIĘ GO NAUCZYĆ.

No cóż, z tym punktem można by się spierać – wszystko zależy od tego, kogo spytasz, jednak powszechnie sądzi się, że angielski nie jest najbardziej skomplikowanym językiem do nauki. Słownictwo jest łatwe do opanowania, zwłaszcza że duża jego część w prostej linii wywodzi się od wielu innych języków, co z kolei pomaga znającym te języki zrozumieć , skąd wszystko w angielskim się bierze. To przywodzi na myśl kolejny punkt…

5. JEST POWIĄZANY Z WIELOMA INNYMI JĘZYKAMI

Język angielski ma długą i fascynującą historię obfitującą w wojny, inwazje, podboje czy handel z całym światem. Wiele różnych kultur miało wpływ na kształtowanie się języka angielskiego. Wystarczy chociażby wspomnieć o Rzymianach, Wikingach czy Francuzach. Można powiedzieć, że język angielski to w zasadzie hybryda językowa, która zawiera w sobie cząstki języków germańskich, romańskich i łaciny.

6. MOŻESZ WYRAZIĆ DANĄ RZECZ NA WIELE RÓŻNYCH SPOSOBÓW.

Jednym z największych atutów angielszczyzny jest jej elastyczność – często można spotkać się z wieloma sposobami wyrażania tych samych pojęć. Wszystko dzięki szerokiej gamie słownictwa. Chcąc zliczyć wszystkie słowa w języku angielskim, doliczylibyśmy do ponad  750 tysięcy! (a niektórzy wręcz szacują, że słów jest ponad milion). Mało tego! Każdego roku język angielski wzbogaca się o nowe słowa! (patrz: punkt 9).

7. BRZMI INACZEJ W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH ŚWIATA

Jednym z ostatnich etapów rozwoju języka angielskiego jest wykształcenie się specyficznych dialektów wśród krajów, gdzie jest to język ojczysty. Zarówno Wielka Brytania, Australia, jak i Stany Zjednoczone mają różne sposoby wymowy i pisowni, na które wpływ miał bieg historii i ciąg językowych przemian.

8. JEST NAPRAWDĘ ELASTYCZNY.

Ci, którzy uczą się angielskiego jako języka obcego, często zwracają uwagę na to, jak jak bardzo można naginać ten jezyk do swoich potrzeb. Powodem tego jest fakt, że język angielski jest prawdziwie demokratyczny i można go używać w dowolny sposób. Kraje takie jak Singapur z chęcią z tego skorzystały i opracowały zupełnie nowy rodzaj angielskiego zwany Singlish. Jest to tak naprawdę język singapursko-angielski, który przyjął angielski jako bazę i dodał do tego silne wpływy chińskiego i malajskiego.

9. WCIĄŻ SIĘ ZMIENIA.

Selfie. Bae („kochanie”). Smasual („smart casual”). Wszystkie te słowa są nowością w języku angielskim, jednak już zawitały do leksykonów. Bardziej niż jakikolwiek inny język, angielski wciąż ewoluuje i wzbogaca się o nowe słowa. Te z kolei zostają zaadaptowane i trafiają do innych języków, często w oryginalnej formie, jak wyżej wymienione słowo selfie. Angielski wie, co w trawie piszczy!

Mój osobisty stosunek do języka może wynikać z mojego pochodzenia. Jednak z pewnością mogę stwierdzić, że język angielski może zaoferować wiele również i Tobie, niezależnie od tego, skąd pochodzisz. Dodatkowo, każdy wie, co oznacza słowo selfie, prawda?

Poznaj różne oblicza angielskiego - ucz się w dowolnym miejscu na świecie.Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj