Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

9 książek, które zainspirują Cię do podróżowania

9 książek, które zainspirują Cię do podróżowania

Piękno w książkach polega na tym, że pozwalają podróżować, bez potrzeby ruszania się z miejsca – Jhumpa Lahiri

Czytanie jest drzwiami, kluczem i gościnnymi ramionami wszechświata. Możesz otworzyć książkę i przenieść się w wybrane miejsce na świecie, za środek transportu mając wyobraźnie, a przewodnika odpowiednio dobrane słowa autora. Możesz czytać w dowolnym momencie, miejscu i w wybranym języku (a jeśli już przy tym jesteśmy, czytanie jest świetnym sposobem na doskonalenie umiejętności lingwistycznych).

Muszę przyznać, że niestety nie czytam tyle, ile osoba, która nosi kujonki i żyje z pisania powinna. Mam kilka powodów (kto ich nie ma?), ale jednym, którym więcej nie będę mogła się wymigać, jest że nie wiem po jaką książkę powinnam sięgnąć, szczególnie jeśli chodzi o literaturę podróżniczą. Sprawdź listę sporządzoną przez naszych blogerów, która zachęci Cię do chodzenia po górach, pływania, jazdy samochodem czy na rowerze, i latania po całym świecie, by odkryć zarówno piękne miejsca, jak i siebie.

ISABEL: JEDZ, MÓDL SIĘ I KOCHAJ (ELIZABETH GILBERT)

Autobiografia o odnajdywaniu siebie podróżując po świecie, autorstwa amerykańskiej pisarki Elizabeth Gilberth. Po ciągnącym się miesiącami trudnym rozwodzie i romansie, który też nie skończył się dobrze, Elizabeth decyduje się na podróż dookoła świata. Wybiera trzy kraje: Włochy, by się odżywić, Indie, by odnaleźć wewnętrzny balans, i Indonezję, by wystawić to, czego się nauczyła, na próbę. Podczas swojej podróży, Gilbert z pomocą nowych przyjaciół przeżywa fantastyczne przygody, powoli zaczyna odkrywać czego chce od życia. A w końcu… no cóż, musicie przekonać się sami! A jeśli nie chce Wam się czytać książki, możecie obejrzeć film, w roli głównej – Julia Roberts.

TOM: LONDONERS: THE DAYS AND NIGHTS OF LONDON NOW – AS TOLD BY THOSE WHO LOVE IT, HATE IT, LIVE IT, LEFT IT AND LONG FOR IT (CRAIG TAYLOR)

Co dziwne, zacząłem czytać tę książkę, kiedy wyprowadziłem się z Londynu. Przypomina mi wszystko co kocham (i nienawidzę) w tym mieście. Autor książki, Craig Taylor, jest Kanadyjczykiem, który na dobre zamieszkał w Londynie i spędził całe lata odkrywając miasto, rozmawiając z ludźmi wykonującymi różne zawody, o różnych osobowościach i z różnych warstw społecznych. Od pilotów lądujących na Heathrow po kobiety zapowiadające przyjazd metra. W rezultacie stworzył portret Londynu ujęty z wielu różnych perspektyw, ukazujący ludzi z początku XXI wieku. Światowe miasto stało się ich domem, splatając życiowe okoliczności.

TOM: WSZELKIMI ŚRODKAMI TRANSPORTU (CHARLEY BOORMAN)

Książka ma swój początek w kontynuacji show telewizyjnego Long Way Round. Ewan McGregor wraz z przyjacielem, Charleyem Boormanem oraz producentem i kamerzystą w jednej osobie, wyruszyli w podróż dookoła świata, od Irlandii po Australię. Poruszali się każdym możliwym środkiem transportu, z wyłączeniem samolotu. Obserwowanie tria przemieszczającego się od kraju do kraju, poprzez różnorodne kultury jest fascynującą lekcją geografii, opatrzoną komentarzem. Jeśli tylko możesz, nie tylko przeczytaj książkę, ale i obejrzyj ich przygody w odcinkach.

EMMA: ANI TU, ANI TAM (BILL BRYSON)

Każdy rozdział książki opisuje w formie anegdoty inny europejski kraj. Starannie udokumentowane podróże przez cały kontynent, entuzjazm i szczerość sprawiają, że niemal uwierzysz, że poszukujesz zorzy polarnej w Norwegii, czy dzielnie zmagasz się z korkami w Paryżu. Opowieść Brysona zawiera sarkastyczne komentarze wszystkiego, co go otacza, krytykowanie innych podróżujących za ich idiotyczne zachowanie i przyznawanie się do własnych potknięć. Będziesz mieć poważny problem, przeczytać każdą stronę bez wybuchania śmiechem.

EMMA: SZLAKIEM GRINGO (MARK MANN)

Podążaj szlakiem bohaterskiego wyczynu absolwenta Oksfordu, Marka Manna, który wyruszył na przezabawną podróż szlakiem gringo przez Amerykę Południową. Towarzyszyli mu dwaj kompanii – hipisowska dziewczyna i miłośnik imprez i beztroskiej zabawy. Zszokują Cię skandaliczne historie dynamicznego tria. Stracisz dla nich głowę i zaczniesz planować wyprawę do Peru czy Boliwii na własną rękę. Ekscentryczne (ale i świetne!) przygody, brawura oraz narkotykowe eskapady są okraszone informacjami na temat regionu, jego historii, geografii i kultury prekolumbijskiej. Skończysz lekturę z ogromną wiedzą i bolącym od śmiechu brzuchem.

ERIN: A WALK IN THE WOODS (BILL BRYSON)

Podążaj szlakiem Billa Brysona i jego nieszczęśliwego przyjaciela, Stephena Katza, podejmujących wyzwania, które wkrótce okażą się bardziej męczące i pełne kłopotów niż kiedykolwiek przewidywali. Osiągnięcie? Wspinaczka po Appalachach we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. 3,500 km od Georgii po Maine, prawdziwy test dla dwóch mężczyzn w każdym tego słowa znaczeniu: od sprzętu, po kondycję i zmierzenie się ze strachem przed niedźwiedziami. Bryson i Katz mężnie kontynuują wyprawę życia, a ich wyczyn doprowadza czytelnika do łez. Uśmiejesz się jak nigdy!

ERIN: VIVA SOUTH AMERICA!: A JOURNEY THROUGH A SURGING CONTINENT (OLIVER BALCH)

Dziennikarz Oliver Balch odkrywa miasta, więzienia, ulice i kopalnie Południowej Ameryki. Zachwycająca, często tragiczna i warta przeczytania historia. Wybierając motyw przewodni każdego kraju, autor używa go jako okularów, przez które stara się zrozumieć nie tylko polityczne i socjalne problemy, ale i progres, który nastąpił po Simonie Boliviarze (przywódca walk o wyzwolenie kontynentu spod władzy Hiszpanów i symboliczny przewodnik autora książki). W rezultacie otrzymujemy przejmujący obraz współczesnej Ameryki Południowej. Obowiązkowa, choć nie zawsze podnosząca na duchu lektura dla każdego, kto jest ciekawy tego dynamicznie zmieniającego się kontynentu.

LIVIA: INTO THIN AIR (BY JON KRAKAUER)

Śledź wspinaczkę dziennikarza-himalaisty, Jona Krakauera, przy próbie zdobycia Mount Everestu wraz z wyprawą Adventure Consultants‘ w 1996 r. Dowiedz się ile czasu potrzeba, by przyzwyczaić się do zmiany wysokości, bądź świadom niebezpieczeństw przy przechodzeniu przez Lodospad Khumbu, przeżywaj to, co odważni wspinacze i Szerpy (tragarze wysokogórscy) czują, stając twarzą w twarz z Chomolungmą. Poznaj strach o życie Jona, podczas schodzenia z góry, i sztorm, który pochłonął życie jego towarzyszy podróży. Tragiczna, ale i porywająca osobista historia wspinaczki na najwyższy szczyt świata, która pozostawi Cię w zachwycie walczącym o tlen.

LIVIA: KRÓLOWA ZIMNYCH WÓD (LYNNE COX)

Lynne Cox łapie podczas treningu burza z gradem. Wtedy to dziewięciolatka odkrywa swoją pasję pływania w ekstremalnych warunkach. W wieku 15 lat pobija rekord przepływając Kanał La Manche. Daj się wciągnąć w podróż dookoła świata, od USA po Nową Zelandię, wraz z autorką pokonuj granice między kulturami pływając na otwartej przestrzeni. Inspirująca i odświeżająca historia, która otworzy Ci oczy na piękno i silę morza i ludzkiej woli.

 

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Podróże