GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak dogadać się w wielojęzycznym związku? 6 porad

Jak dogadać się w wielojęzycznym związku? 6 porad

Wszyscy wiemy, że istnieje „język miłości”, ale co się dzieje jeśli o miłości mówi się w różnych językach? Albo, by być bardziej precyzyjnym, co się dzieje, kiedy dwóch ludzi mówiący różnymi językami rozmawiają ze sobą w trzecim języku – po angielsku? Cóż, związek na pewno nabiera rumieńców, choć komunikacja może czasem stanowić wyzwanie. Porozmawialiśmy z kilkoma osobami z biura EF, którzy są w wielojęzykowych związkach, i zapytaliśmy ich, jak sobie radzą, podzielili się z nami swoimi pomysłami.

1. ROZMAWIAJ

Tak, naprawdę. Słyszałeś to wcześniej wiele razy, ale to prawda – rozmawianie jest ważne, szczególnie w związkach, w których angielski nie jest ojczystym językiem. Bądź co bądź, nieporozumienia mogą się zdarzać dosyć często (patrz punkt nr 2), bycie otwartym na rozmowę jest więc podstawą. Bariera językowa sprawia, że żale i pretensje pozostają niewyjaśnione, gdyż kłócenie się w obcym języku jest zwyczajnie bardzo męczące. Zdobądź się na dodatkowy wysiłek i otwarcie mów o problemach, dzięki temu unikniecie niepotrzebnych komplikacji.

2. ŚMIEJ SIĘ

Niezależnie od tego, czy oboje uczycie się języka, czy też dobrze sobie już z nim radzicie, nieporozumienia mogą się zdarzyć. A także spore pomyłki, tylko pomyśl o taki słowach jak embarazada po hiszpańsku i embarrassed po angielsku. Wyglądają i brzmią podobnie, i pewnie mają to samo znaczenie, prawda? Błąd! Znaczenie jest zupełnie inne, hiszpańskie oznacza ciążę, a angielskie zawstydzenie. Takie pomyłki są częste (serio!). Trik polega na tym, by po prostu zaakceptować, że się zdarzają. I śmiać się z nich.

3. BĄDŹ POZYTYWNIE CIEKAWY

Im bardziej będziesz rozumiał kulturę swojego partnera, tym łatwiej Ci będzie wybaczyć wcześniejsze nieporozumienia. Więc jeśli Twój ukochany/ukochana zaprasza Cię na hm, nietypową tradycję świąteczną (wygoogluj sobie Krampus) albo by odkryć nowego artystę, zgoda przybliży Cię do poznania kultury drugiej osoby i zmniejszy potencjalne napięcia.

4. BĄDŹ ELASTYCZNY I WYROZUMIAŁY

Pomimo tego, że oboje rozmawiacie w tym samym języku, możecie mieć inny styl mówienia, do którego warto się przyzwyczaić, a to wymaga czasu. W niektórych kulturach, normą jest zawoalowana komunikacja i czytanie między wierszami. W innych kluczem jest bezpośredniość i szczerość. Różne style komunikowania się mogą wpływać na relacje międzyludzkie. Coś co uważasz za mówienie bez ogródek może być uznawane za szczerość przez Twojego partnera. Najważniejsze są otwartość umysłu i elastyczność!

5. BĄDŹ CIERPLIWY

Zaakceptuj własne potknięcia. Niezależnie od tego czy preferujecie różne style komunikowania się, czy też jeszcze nie wiecie jak kłócić się po angielsku, bądź cierpliwy. Okaż zrozumienie dla siebie i swojego partnera. Potrzeba trochę czasu, by przystosować się do rozmowy w trzecim języku i zrozumieć swoją drugą połówkę. Bonus: jeden z naszych ekspertów od związków stwierdził: kiedy kłócisz się w języku, w którym żadne z Was nie mówi biegle, w końcu zaczynacie się kłócić mniej, bo jest to zwyczajnie zbyt trudne i męczące!

6. BAW SIĘ DOBRZE

Koniec końców, wielojęzykowy związek jest niesamowicie ubogacający i fascynujący. Nie tylko zrozumiesz lepiej własną kulturę, poznasz swojego partnera, ale i nauczysz się nowego języka lepiej i poprawisz umiejętności, które już masz. Brawo wy!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj