GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak podróżować w zrównoważony sposób – przewodnik dla początkujących

Jak podróżować w zrównoważony sposób – przewodnik dla początkujących

Podróżowanie uczy doceniania tego co różnorodny świat ma do zaoferowania, ale także zanieczyszcza środowisko naturalne. Wszyscy powinniśmy zredukować emisję dwutlenku węgla, tak by nasza planeta nie była nieodwracalnie zniszczona. Nie musisz rezygnować ze wszystkich międzynarodowych przygód, ale następnym razem jak będziesz planował wyprawę polecamy zapoznać się z naszymi radami, jak podróżować bardziej ekologicznie:

1. Wybierz środek transportu

Zacznijmy od oczywistej oczywistości: przemyśl wybór środka transportu. Samolot jest szybszy, wygodniejszy a niekiedy tańszy niż pociąg, ale także ładuje w naszą atmosferę dużo więcej dwutlenku węgla (co wpływa na ocieplenie klimatu) i podtlenku azotu niż nasz stara, znajoma lokomotywa.

Obecnie niemal wszędzie dojedziesz pociągiem, więc zamieć swój lot na malowniczą jazdę pociągiem. W niektórych regionach Europy sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana i szybka, więc pociąg jest wartym rozważenia środkiem transportu, szczególnie we Francji, która używa energii atomowej w niemal 75% elektrowni, produkując tym samym mniej emisji gazów cieplarnianych niż paliwa kopalniane.

Porównaj możliwości transportu dzięki EcoPassenger, kalkulatorze gazów cieplarniach, a zobaczysz jak wiele dwutlenku węgla mniej zostanie wyprodukowane dzięki temu, że zdecydujesz się na pociąg zamiast na samolot.

2. Balansuj produkcję węgla

Nie wszyscy z nas są w stanie iść śladami aktywistki ekologicznej Grety Thunberg, która zdecydowała się na transatlantycki rejs, zamiast podróży samolotem do USA. Niestety czasem lot jest dla nas jedyny rozwiązaniem, a właśnie tam produkuje się najwięcej dwutlenku węgla. Kompensacja zużycia polega na liczeniu ile dwutlenku węgla Twoja podróż wyprodukuje i opłaceniu jej równowartości, by zniwelować albo zredukować ilość węgla w atmosferze, by w ten sposób zbalansować własną produkcję dwutlenku węgla.

FlyGRN pomoże Ci w obliczeniu emisji, znalezieniu bardziej ekologiczne rozwiązanie i zbalansować produkcję dwutlenku węgla. Inne programy balansujące zużycie dwutlenku węgla zakładają użycie odnawialnego źródła energii certyfikowane przez FlyGRN albo ponowne zalesianie terenów organizowane przez  Mossy Earth, która prześle Ci zdjęcie drzewa, które pomożesz im posadzić.

Warto wiedzieć, że nie ma idealnego kalkulatora, który pomoże Ci policzyć dokładną emisję gazów cieplarnianych. Wiele programów, które balansują zużycie dwutlenku węgla, a szczególnie te, które oferują sadzenie drzew, przewiduje kompensację zużycia w przyszłości, kiedy drzewo wyroście (czyli jakieś 20 lat). Wciąż jest to dobry pomysł, choć jeszcze lepszy to ograniczenie zużycia.

3. Wspieraj lokalną ludność

Zrównoważony styl życia nie polega jedynie na redukcji dwutlenku węgla, ale także pomaganiu miejscowej ludności budowaniu dobrej przyszłości. Możesz to zrobić mieszkając u rodziny goszczącej ucząc się za granicą, kupując pamiątki zrobione przez miejscowych artystów niż importowane oraz robienie zakupów w lokalnych sklepach a nie w wielkich międzynarodowych supermarketach. W ten sposób wydane przez Ciebie pieniądze zostają u miejscowej ludności, wzmacniając gospodarkę.

4. Chroń przyrodę

To może być trudna do przyjęcia wiedza, ale wiele doświadczeń związanych z podróżowaniem i dziką przyrodą ma bardzo negatywny efekt na zwierzęta w to zaangażowane. EF Education First jest pierwszą firmą podróżniczą, która organizuje przyjazne dla dzikiej przyrody wycieczki, dzięki współpracy z World Animal Protection, wprowadzając nowe przyjazne zwierzętom zasady obowiązywania w firmie. A to oznacza koniec z wycieczkami, które nie respektują środowiska naturalnego, np. jazda na słoniu czy pływanie z delfinami często okupione są cierpieniem zwierząt. Zamiast tego warto postawić na edukację, pozytywne interakcję człowieka ze zwierzęciem i turystykę przyjazną naturze.

5. Podróżuj powoli

Powolne podróżowanie, sztuka zwiedzania jednego lub dwóch miejsc niż pospieszne zwiedzanie wielu na raz, jest świetnym sposobem na podróżowanie w bardziej zrównoważony sposób. Dzięki odkrywaniu w ślimaczym tempie, nie tylko wskoczysz w mniej samolotów, które pompują gazy cieplarniane w naszą atmosferę, ale i poznasz lepiej miejsca i ludzi, z korzyścią dla siebie i naszej planety. Nie chcemy być tendencyjni, ale nauka za granicą jest dobrym sposobem na wolne podróżowanie.

6. Jedz z głową

Są dwie zasady, których warto przestrzegać: kupuj lokalnie i sezonowo. Wspieraj lokalnych rolników, jedząc ich produkty i kupuj cokolwiek jest naturalnie dostępne w danej porze roku. W ten sposób produkty nie będą transportowane z daleka, nawet zza granicy. Unikanie mięsa też pomaga w obniżeniu produkcji CO2, jako że rolnictwo produkuje spore ilości gazów cieplarnianych. Nie musisz przejść na restrykcyjną dietę wegetariańską czy wegańską, ale zmniejszenie ilości spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego jest prostym sposobem, by zmienić wiele.

7. Zmniejsz zużycie plastiku

Zaledwie kilka drobnych zmian może masowo obniżyć zużycie plastiku. Najprostszym i najszybszym sposobem jest zainwestowanie w aluminiową butelkę na wodę. Za parę złotych nie będziesz musiał kupować po raz kolejny butelki wody, a za pomocą aplikacji takich jak Refill czy Tap możesz znaleźć najbliższe ujęcie wody pitnej. Możesz też odświeżyć się za pomocą dezodoranta w kostce (brzmi trochę dziwnie, ale fantastycznie się sprawdza) i szamponu, odżywki, mydła w kostce, zamiast nie podlegającym recyklingowi sprayom.

8. Co masz w torbie?

Wszyscy lubimy wybrać się na zakupy przed wyjazdem po ciuchy, które są nam “niezbędne”, ale czy zdajesz sobie z wpływu na środowisko jakie mają? Przemysł odzieżowy (czyli wszystkie ulubione sklepy) jest odpowiedzialny za produkcję gazów cieplarnianych, niektóre źródła podają, że aż 10% dwutlenku węgla, a także powodują zanieczyszczenia rzek przez barwniki i nieorganiczne resztki bawełniane.

Jest kilka sposobów na to, by Twoja szafa stała się bardziej ekologiczna. Sprawdź second-handy, by uniknąć konieczności kupowania nowych ciuchów albo kupuj ubranie u ekologicznych sprzedawców takich jak Rapanui, który do produkcji używa organicznej bawełny i bardziej przyjaznych środowisku barwników, a także Econyl, który robi kostiumy kąpielowe z przetworzonego plastiku. I co ważne: podróżuj lekko! Im więcej bagażu weźmiesz, tym więcej paliwa się zużyje.

9. Przemyśl dobrze zakwaterowanie

Planując wakacje łatwo dać się zwieść wspaniałych zdjęciom luksusowych hoteli typu all-inclusive. Miejsca takie jak ta zużywają ogromne ilości wody przez ilości prania (pościel i ręczniki), dużej ilości plastiku (pomyśl tylko o jednorazowych przyborach toaletowych w łazience), co więcej zazwyczaj są to międzynarodowe sieciówki, a to oznacza, że pieniądze wyjeżdżają za granicę, zamiast inwestowania w lokalną społeczność.

Zamiast tego poszukaj lokalnych małych hoteli lub domów goszczących. Poszukaj Rainforest Alliance lub  Global Sustainable Tourism Council logo na stronach internetowych. Łatwo powiedzieć, że dane miejsce jest zrównoważone, ale posiadanie certyfikatu potwierdzi ważność słów. Dane miejsce zakwaterowania będzie musiało udowodnić, że wprowadzają ekologiczne praktyki takie jak redukowanie śmieci czy dbanie o dziedzictwo kulturowe miejsca i wspieranie inicjatywy, mające na celu ochronę dzikiej przyrody.

Jeśli wyjeżdżasz w jakieś miejsce na dłużej, np. by pracować lub uczyć się języka, pomyśl nad mieszkaniem u rodziny goszczącej lub w mieszkaniu ze współlokatorami, dzięki temu będziecie dzielić się tym, co miejsce ma do zaoferowania.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej