GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak pozbyć się strachu przed lataniem – 8 porad

Jak pozbyć się strachu przed lataniem – 8 porad

Dla niektórych podróżujących, latanie jest traumatycznym przeżyciem. Nawet jeśli powszechnie znany jest fakt, że katastrofy lotnicze zdarzają się naprawdę rzadko, i szczerze wypowiemy zdanie: „nie ma bezpieczniejszego środka transportu od samolotu!” nie pomożemy przerażonemu pasażerowi. Strach ma niewiele wspólnego z racjonalnością czy logiką. Za to ma w sobie sporo ironii. Fakt, że samoloty spadają niezwykle rzadko, sprawia, że strach wzrasta do nieprawdopodobnych rozmiarów. Latanie jest naprawdę jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. W 2015 r. 3,5 miliarda pasażerów leciało w 36,7 milionów lotów, przy czym zdarzyły się cztery katastrofy.

Aby upewnić się, że nie zrezygnujesz z odkrywania tego, co świat ma do zaoferowania, pomożemy Ci pozbyć się strachu przed lataniem.

1. NIE BÓJ SIĘ TURBULENCJI

Jest dobra i zła wiadomość: zła jest taka, że w związku z globalnym ociepleniem wzrasta prawdopodobieństwo turbulencji, wraz z tzw. turbulencjami czystego nieba, które nadchodzą niespodziewanie. Dobra wiadomość jest taka, że turbulencje są tylko niedogodnością i nie są tak niebezpieczne, jak myślisz (samolot zmienia swoją wysokość do 6 metrów). To samo tyczy się skrzydeł: nie odpadną, ani nie złamią się w ciągu lotu. Niektóre mogą się zakrzywić nawet do kąta 90 stopni, co nie oznacza, że samolot obróci się niespodziewanie na plecy. Silne turbulencje nie powodują urazów, jeśli tylko zapniesz pas bezpieczeństwa kiedy zapali się kontrolka, i jeśli siedzisz.

2. NIE MARTW SIĘ INNYMI STRASZNYMI RZECZAMI

Latanie jest jak pływanie, samolot cały czas otacza powietrze, dziury i kieszenie powietrzne nie istnieją (tylko w formie turbulencji, patrz punkt wyżej). Więc, tak jak nie możesz spaść z jeziora czy oceanu, nie możesz spaść z nieba. Martwisz się o silniki? Są bardzo często sprawdzane, a nawet jeśli wszystkie się zepsują w tym samym czasie, samolot który jest na wysokości 30 000 stóp, może szybować do 100 mil bez silników i wylądować awaryjnie. A jeśli obawiasz się, że ktoś otworzy drzwi w ciągu lotu, zapomnij o tym. Drzwi są zablokowane, a różnice ciśnień sprawiają że można strachy włożyć między bajki.

3. ŚCIĄGNIJ SOBIE APKĘ

Na wszystko w życiu znajdziesz odpowiednią aplikację na telefon, strach przed lataniem nie jest tu wyjątkiem. Aplikacja SOAR pomoże Ci przed, w trakcie i po locie, oferując wideo i wszystkie potrzebne informacje na temat turbulencji, siły grawitacji, prognozy pogody itd. Jeśli jesteś fanem statystyk, polecamy Am I Going Down app, która oferuje dokładnie to, co nazwa wskazuje. Wpisujesz informacje na temat swojego lotu i sprawdzasz prawdopodobieństwo katastrofy. Może brzmieć nieco strasznie, ale skoro wypadki są ekstremalnie rzadkie, niskie statystyki pomogą Ci w to uwierzyć. Przykład: lecisz z Londynu do Nowego Jorku, prawdopodobieństwo katastrofy będzie ok. 1:5,3 miliona. By zginąć w wypadku na tej trasie, musiałbyś lecieć nią codziennie przez 14 716 lat.

4. ZAJMIJ SIĘ CZYMŚ

Im mniej czasu spędzisz na zamartwianiu się, interpretowaniu każdego hałasu i obserwowaniu każdego kroku stewardessy, tym lepiej. Czytaj, graj w gry, obejrzyj wszystkie dostępne filmy, słuchaj ulubionej muzyki tyle, ile tylko możliwe. Jeśli żadna z wymienionych rzeczy nie brzmi zachęcająco, spanie i jedzenie także pomaga zabić czas.

5. ĆWICZ TECHNIKI RELAKSACYJNE

Nawet jeśli nie boisz się latać, wąskie siedzenie i mało miejsca na nogi mogą spowodować stres. Techniki relaksacyjne i medytacja mogą być bardzo pomocne. Wpisz w Google informacji na ten temat i ściągnij je albo wydrukuj sobie (albo poszukaj aplikacji), by ćwiczyć podczas startu i lądowania. Kiedy kontrolka pasów bezpieczeństwa nie jest zapalona, rozciągnij nogi (i inne części ciała) i przejdź się trochę po pokładzie.

6. POINFORMUJ ZAŁOGĘ ALBO PASAŻERÓW

Poinformowanie członków załogi i współpasażerów może być czasem pomocne. Powiedz im, jak mogą Ci pomóc. Może chcesz, by nic do Ciebie nie mówili, a może potrzebujesz przypomnienia, by głęboko oddychać. Stewardessy są przeszkolone, by pomagać pasażerom, którzy się boją, ale są momenty, takie jak start i lądowanie, kiedy nie będą mogły do Ciebie podejść (a wtedy przyda się przyjazny współpasażer).

7. SPÓJRZ STRACHOWI PROSTO W OCZY

Warsztaty i profesjonalne sesje terapeutyczne mogą Ci pomóc w uporaniu się z niepokojem i strachem. Sporo linii lotniczych oferuje pomoc pasażerom organizując tzw. terapie ekspozycji. Uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych (na ziemi) i w prawdziwym locie. Czasami trzeba spojrzeć strachowi w oczy, by się z nim uporać.

8. SKUP SIĘ NA TYM CO CIĘ CZEKA

Pomyśl tylko o pysznych tapas, których spróbujesz w Barcelonie, o sushi w Japonii albo o kawie, którą będziesz sączyć, obserwując przechodniów w sercu Notting Hill… To wszystko Cię czeka na końcu drogi, której tak się obawiasz i głęboko w środku wiesz, że cały wysiłek jest tego warty.

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj