GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak się przygotować na kurs językowy za granicą? 12 porad

Jak się przygotować na kurs językowy za granicą? 12 porad

Nauka za granicą jest niezapomnianą przygodą. Kropka. Zanim będziesz biegle władał wybranym jezykiem, poznasz miejscowe życie i stworzysz wspomnienia na całe życie, trzeba przygotować się na podróż za granicę. A to coś więcej niż znalezienie paszportu i wyciągnięcie walizki.

1. Zaplanuj finanse

Zanim cokolwiek zaplanujesz, upewnij się że masz wystarczająco dużo pieniędzy, by opłacić całą podróż, łącznie z wydatkami na miejscu. Prawdopodobnie wydasz więcej, niż Ci się wydaje. Zawsze jest dobrze mieć ze sobą trochę gotówki i drobnych, a także kartę kredytową na większe wydatki. Poinformuj swój bank gdzie wyjeżdżasz i ile zamierzasz tam zostać. W ten sposób unikniesz blokady konta, wpadając w szał zakupów.

2. Zorganizuj transfer na lotnisko

Jeśli chcesz by życie było łatwiejsze, pozwól naszemu doradcy zorganizować transfer z lotniska do Twojego miejsca zamieszkania albo szkoły. Jeśli wolisz znaleźć transport na własną rękę (taksówkę albo transport publiczny) upewnij się, że sprawdziłeś wcześniej wszystkie możliwości. Tym sposobem zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii, co będzie szczególnie cenne po długim locie. Kiedy już wszystko zorganizujesz na miejscu, pamiętaj o transferze na lotnisko po zakończonym kursie.

3. Pamiętaj o ubezpieczeniu

Nasz doradca będzie odpowiednią osobą, z którą możesz porozmawiać na temat ubezpieczenia podróżnego, skorzystaj z jego wiedzy. Skontaktuj się również ze swoim ubezpieczycielem, by sprawdzić czy jest może specjalna oferta, która obejmuje Ciebie podczas pobytu za granicą.

4. Skopiuj ważne dokumenty

Przygotuj elektroniczną i papierową kopię wszystkich ważnych dokumentów – paszportu, ubezpieczenia, kontaktu do Twojego banku – i przechowuj w różnych miejscach. Najlepiej zostawić jedną kopię rodzinie lub znajomym, a drugą wziąć ze sobą. Wersja cyfrowa musi być w bezpiecznym miejscu, ale i łatwo dostępna, np. na emailu albo chmurze internetowej.

5. Sprawdź co kraj ma do zaoferowania

Poczytanie o tym gdzie jedziesz i co możesz tam zwiedzić jest prawdopodobnie najlepszą częścią przygotowywania do podróży. Możesz kupić przewodnik albo poszukać w Internecie, co miejsce w którym przez jakiś czas zamieszkasz ma do zaoferowania. Mimo tego że jeszcze lepiej będzie zobaczyć wszystko na żywo, krótki przegląd atrakcji turystycznych pomoże zaplanować Ci zwiedzanie i wycieczki. Nie zapomnij zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i tradycjami, dzięki nim szybko poczujesz się jak u siebie w domu.

6. Spakuj się

Po pierwsze, sprawdź dopuszczalną przez linie lotnicze wielkość i ciężar bagażu. Potem przeczytaj nasz post o tym jak sprawić, by pakowanie było małym spacerkiem. Rzeczy niezbędne, takie jak adapter czy rzeczy na zmianę najlepiej zapakować do bagażu podręcznego, tak na wszelki wypadek gdyby Twój lot był opóźniony. Jeśli wyjeżdżasz na więcej niż kilka dni, kup przybory toaletowe na miejscu i weź ze sobą jedynie niezbędne kosmetyki w małych opakowaniach. Jak już się spakujesz upewnij się, że na wszystkich walizkach masz karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem.

7. Naucz się kilku słów w nowym języku

Jeśli czytasz ten post prawdopodobnie to oznacza, że wybierasz się na kurs językowy za granicą. Czemu nie przegotować się trochę wcześniej? Podróżowanie będzie znacznie łatwiejsze jeśli przyzwyczaisz się do dźwięku nowego języka albo jeszcze lepiej – nauczysz się kilku podstawowych zwrotów. Długie loty są idealną okazją, by załapać trochę nowego słownictwa.

8. Recepty

Jeśli przyjmujesz regularnie leki albo nosisz szkła kontaktowe, upewnij się, że masz wystarczający zapas na cały pobyt albo recepty, które możesz zrealizować za granicą (sprawdź czy ubezpieczenie Ci to pokryje).

9. Zapisz ważne numery

W epoce telefonów komórkowych nie przywykliśmy do zapamiętywania numerów, a nawet haseł. Kiedy będziesz za granicą pewnie będziesz musiał kupić telefon (albo kartę SIM) albo zalogować się do szkolnego komputera. Zapisz lub zapamiętaj numery telefonów i potrzebne hasła (albo wskazówki do haseł), tak by zadzwonić do kogoś albo zalogować się bez niepotrzebnej paniki.

10. Ogarnij telefon

W zależności od tego jak długo będziesz za granicą, dobrze by było kupić kartę SIM. Zanim wyjedziesz sprawdź taryfy obowiązujące w roamingu, tak żeby nie zaskoczył Cię wysoki rachunek po przyjeździe. Darmowe Wi-Fi znajdziesz w wielu miejscach, takich jak szkoła, miejsce zakwaterowania, a także w wielu miejscach publicznych, choć dobrze byłoby pozostać w kontakcie ze światem na wypadek braku dostępy do hotspotu.

11. Przywitaj się z rodziną goszczącą

Jeśli będziesz mieszał u rodziny goszczącej albo ze współlokatorami i masz ich dane kontaktowe, napisz do nich i przedstaw się jeszcze przed wyjazdem! Pewnie będą Ciebie ciekawi, tak jak Ty jesteś ciekaw ich. Przywitanie się będzie miłym gestem. Wszyscy uwielbiają prezenty, więc czemu by nie zapunktować i przywieźć drobne pamiątki ze swojego kraju, które świetnie przełamują lody?

12. Ciesz się przygodą!

Jest takie wiele rzeczy, w o których trzeba pomyśleć i które trzeba zrobić przed wyjazdem, szczególnie jeśli jest to pierwszy tego typu. Niezależnie ile razy przepakujesz swoją walizkę nie zapomnij by cieszyć się nadchodzącą przygodą, po to właśnie wymyślone tańce radości!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Odkrywaj świat i ucz się języka za granicą

Dowiedz się więcej