GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Poczuj się jak na Hawajach (sekret tkwi w języku!)

Poczuj się jak na Hawajach (sekret tkwi w języku!)

Hawajczycy są beztroscy i szczęśliwi. Tylk na nich spójrz: Barack Obama – zawsze wyluzowany, aż trudno uwierzyć, że wykonuje jeden z najtrudniejszych zawodów świata. Hawaje wygrywają w rankingach najszczęśliwszego stanu i, jak pokazują raporty, współczynnik stresu jest tam najmniejszy. Co oprócz plaż, słońca i surfingu, sprawia, że Hawaje są takie   szczęśliwe? Oto 5 słów, dzięki którym odkryjesz sekret Hawajów:

1. ALOHA – cześć, do widzenia, kocham

Aloha to dobry duch wyspy. Pierwsze słowo, które usłyszysz i ostatnie, które wypowiesz. Hawajczycy używają go, by wyrazić uczucie i sympatię. Aloha to styl życia. Jesz z aloha, surfujesz z aloha i pracujesz z aloha. By wieść szczęśliwe życie, musisz żyć miłością. Proste i piękne.

2. AHONUI – cierpliwość

Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Wszystko wymaga czasu. Wyleczenie złamanego serca, oczekiwanie na weekend, znalezienie dobrego rozwiązania. Jeśli tylko nie masz umówionego spotkania, nie ma potrzeby, by się spieszyć, nie przynosi to niczego dobrego. Zrelaksuj się, wycisz i nie bierz wszystkiego na poważnie.

3. OHANA – rodzina

W filmie “Lilo i Stitch”, Lilo mówi: „Ohana znaczy rodzina, rodzina znaczy nikt nie pozostaje zapomniany w tyle”. W taki właśnie sposób Hawajczycy patrzą na świat, wiodąc życie wolne od trosk. Wszyscy jesteśmy rodziną i tak też powinniśmy się traktować. Słowo ohana pochodzi od kolokazji (gatunek rośliny), „oha” znaczy, że wszyscy mamy wspólne korzenie.

4. AKAHAI – uprzejmość

Bądź miły i nie obawiaj się życzliwości przyjmować. Jest to łatwiejsze, niż Ci się wydaje. Jeśli jednak nie otrzymasz niczego w zamian, pamiętaj, że uprzejmość nie idzie w parze z oczekiwaniami.

5. PONO – uczciwość, prawość, słuszność

Postępuj słusznie. Dla siebie i dla innych, dla środowiska, dla wszystkiego i niczego. Jest takie hawajskie przysłowie: ”Ua Mau ke Ea o ka Aina i ka Pono,” co oznacza: „Życie na ziemi trwa dzięki ludziom prawym”. Wyobraź sobie jak stawiasz sobie jakiś cel i go osiągasz. Kiedy pomożesz staruszce przejść przez ulicę, posadzisz drzewo, przygarniesz psa i otrzymasz za to proste „dziękuję”. Czyż nie czujesz się wtedy fantastycznie?

Używaj tych słów w swoim codziennym życiu, a będziesz wiódł życie niczym na Hawajach. Aloha!

Wybierz się na Hawaje, aby doświadczyć magii tego miejsca...Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj