Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Pytania, które ma każdy kto pierwszy raz podróżuje za granicę

Pytania, które ma każdy kto pierwszy raz podróżuje za granicę

Przygotowujesz się do wyjazdu za granicą po raz pierwszy w życiu i masz w związku z tym kilka pytań? Co powinienem spakować i ile? Czy potrzebuję karty kredytowej? I dlaczego jeden lot trwa krócej od drugiego? By pomóc Ci skupić się na najfajniejszej części przygotowań, tj. radosnym tańcu i opowiadaniu wszystkim, że wyjeżdżasz, zebraliśmy garść pytań, które wielu studentów ma zanim rozpoczną swoją wielką przygodę za granicą. A potem poprosiliśmy naszych ekspertów, by opracowali podręczny Q&A. Zapoznaj się z pierwszą częścią i dowiedz się jak przygotować się na wyjazd:

1.NIGDY SAMODZIELNIE NIE PODRÓŻOWAŁEM, MACIE JAKIEŚ RADY?

Podróżowanie solo może być nieco stresujące, ale jest na to kilka rad: przyjedź na lotnisko wystarczająco wcześnie, tak żebyś miał spokojnie czas, by przejść przez odprawę bezpieczeństwa. Radzimy by wcześniej zadbać o dojazd z lotniska, w ten sposób nie będziesz się martwić jak dotrzeć do miejsca zakwaterowania po (długim) locie. Jeśli zdecydujesz się na transfer z lotniska ktoś będzie już na Ciebie czekał, zaraz po tym jak przejdziesz przez odprawę celną i odbiór bagażu. Będą mieli kartkę z Twoim imieniem i nazwiskiem więc łatwo będzie ich zauważyć, z pewnością nie wyjadą bez Ciebie. (W razie jakbyś nie mógł ich znaleźć sprawdź swoje dokumenty podróży, masz tam numer kontaktowy).

2. CZY POWINIENEM SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z RODZINĄ GOSZCZĄCĄ PRZED WYLOTEM?

Tak! Co jak co będziesz przez pewien czas częścią ich życia! Więc zapewne są Ciebie ciekawi, tak jak Ty jesteś ciekaw ich. Możesz wysłać maila z paroma zdaniami o sobie, zapytać o parę rzeczy i powiedzieć jak bardzo cieszysz się na wyjazd za granicę. Nie bombarduj ich zbyt dużą ilością maili i telefonów, proste “cześć” jest zawsze dobrym pomysłem.

3. CO POWINIENEM SPAKOWAĆ?

Wszystko zależy od tego gdzie wyjeżdżasz i na jak długo, pamiętaj by sprawdzić średnią temperaturę miejsca, do którego wyjeżdżasz. Będziesz mógł wyprać rzeczy, więc nie pakuj ich w nadmiarze. Co więcej, prawdopodobnie będziesz robił jakieś zakupy, więc przygotuj się na to (i zostaw nieco miejsca w walizce). Kiedy już wszystko wiesz na temat pogody, spakuj rzeczy, które będziesz mógł ubrać na tzw. “cebulkę”. Pamiętaj o adidasach, gdyż na pewno weźmiesz udział w zwiedzaniu i innych ciekawych zajęciach dodatkowych, a na to warto mieć wygodne obuwie. Nie zapomnij o ładowarce i adapterach! A jeśli już o czymś zapomnisz: jeśli to tylko nie jest Twój ulubiony sweter, możesz się zaopatrzeć niemal we wszystko w miejscu docelowym (w nawet nowe ulubione swetry!). Kosmetyki także możesz kupić na miejscu, polecamy więc wziąć mały szampon czy mydło na kilka pierwszych dni. I z pewnością warto zapakować coś, co będzie Ci przypominać o domu, nawet jeśli jest to pluszak.

4. JAKIEGO RODZAJU WALIZKĘ POWINIENEM WZIĄĆ?

Walizka na kółkach jest najwygodniejsza. Jeśli wiesz już, że będziesz sporo podróżował na miejscu, duży plecak może być dobrym pomysłem. Nie zapomnij sprawdzić limitu bagażowego zarówno bagażu podręcznego jak i rejestrowego na stronie przewoźnika. Radzimy byś spakował wszystko bez czego nie możesz żyć: rzeczy wartościowe (laptop, aparat i ładowarkę) a także rzeczy na zmianę (na wypadek gdyby bagaż rejestrowy nie dotarł na miejsce w tym samym czasie co Ty) do swojego bagażu podręcznego. Jeśli planujesz wypady weekendowe (mamy nadzieję, że tak), weź ze sobą też mniejszą torbę, w którą możesz spakować rzeczy na dwa dni.

5. KTÓRE DESTYNACJE SĄ PRZYJAZNE LGBT?

Najbardziej przyjazne LGBT miejsca do nauki za granicą to San Francisco, Barcelona, Malta, Londyn I Paryż.

6. CZY POWINIENEM PRZYWIEŹĆ PREZENT DLA RODZINY GOSZCZĄCEJ ALBO MOICH WSPÓŁLOKATORÓW?

Każdy bez wyjątku lubi prezenty! Mała upominek kupiony w Twoim mieście może świetnie przełamać lody i pokazać, że jesteś świetną osobą!

7. JAK POWINIENEM SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO WYJAZDU?

Oprócz pakowania, kupienia prezentów dla rodziny goszczącej albo współlokatorów, przyjazdu na czas na lostnisko zdecydowanie powinieneś poczytać coś o szkole, w której będziesz się uczyć, a także poznać swoich przyszłych znajomych z kursu. A także dobrze by było, gdybyś rozwiązał test, który określi Twój poziom i pomoże skierować Cię do odpowiedniej grupy. Nie chcemy zanadto się reklamować, ale na naszym blogu znajdziesz sporo ciekawych artykułów na temat naszych destynacji, ich lektura może być ciekawszą częścią przygotowań. Jeśli jeszcze Ci mało, wygoogluj miejscowość do której się wybierasz i sprawdź co ciekawego możesz tam zrobić.

8. DLACZEGO CZAS MOJEGO LOTU RÓŻNI SIĘ?

Nie chcemy wdawać się w szczegóły, generalnie chodzi o kwestie kulistości Ziemi, aerodynamikę i strefy czasowe (co ma wpływ na tzw. jet lag). Więc jeśli lecisz z Wiednia do Londynu lot w jedną stronę może być nieco krótszy niż w drugą, gdyż samolot nie musi się zmagać z przednimi wiatrami (w przeciwieństwie do tylnich). I mamy też tzw. strefy czasowe, jeśli wylecisz z Wiednia o 13:00, a Twój lot trwa 2 godziny przylecisz nie o 15:00 a o 14:00, gdyż Londyn znajduje się w innej strefie czasowej (godzinę do tyłu w porównaniu do Wiednia), więc wylatujesz z Wiednia o 12:00 czasu londyńskiego i przylatujesz dwie godziny później. A kiedy wylecisz z Londynu o 13:00 po dwóch godzinach lotu wylądujesz o 16:00 czasu wiedeńskiego. W skrócie: jest to jak najbardziej naturalne, że czas Twojego przelotu może być różny.

9. CZY POTRZEBUJE KARTY KREDYTOWEJ

Tak, zalecamy wyrobienie karty kredytowej, szczególnie jeśli będziesz podróżował do USA. Jeśli Twoi rodzice martwią się, że wydasz zbyt dużo pieniędzy porozmawiaj z przedstawicielem banku, by nałożył na kartę limit. Innym sposobem na to, by Twoje wydatki nie wymknęły się spod kontroli jest karta debetowa (lub pre-paid): Twoi rodzice wpłacą Ci na konto odpowiednią sumę pieniędzy i to będzie wszystko co będziesz mógł wydać (chyba, że rodzice doładują Ci konto). Najlepiej będzie pójść do banku i zapytać się o najlepszy sposób na zarządzanie pieniędzmi za granicą.

10. KIEDY POWINIENEM POJAWIĆ SIĘ NA LOTNISKU?

Podróż samolotem to nie podróż pociągiem, więc nie możesz się pojawić na 5 minut przed wylotem. Czas przyjazdu na lotnisko zależy od tego gdzie lecisz, najlepiej sprawdzić to u przewoźnika. Ogólna zasada jest taka: jeśli wylatujesz do innego kraju musisz być przynajmniej dwie godziny przed Twoim wylotem; jeśli przelatujesz przez ocean albo lecisz na inny kontynent, zalecane jest być 2-3 godziny przed wylotem. Lepiej być za wcześnie, by przejść spokojnie przez kontrolę bezpieczeństwa i pojawić się pod bramką z uśmiechem na ustach (a nie spoconym i zasapanym).

11. ILE PIENIĘDZY POWINIENEM ZE SOBĄ ZABRAĆ?

To zależy od tego gdzie wyjeżdżasz i na jak długo, a także od tego jak bardzo lubisz zakupy. Radzimy wziąć ze sobą gotówkę tylko na pierwszy tydzień wyjazdu, a potem korzystać z karty kredytowej albo typu pre-paid. Czasami jest możliwość kupienia voucherów na niektóre atrakcje zanim w ogóle wyjdziesz z domu, w ten sposób będziesz gotowy na dobrą zabawę ze swoimi znajomymi z kursu, nie martwiąc się zbytnio o pieniądze.

12. CZY POTRZEBUJE UBEZPIECZENIA PODRÓŻNEGO?

Radzimy zaopatrzeć się w ubezpieczenie, które pokrywa koszty odpowiedzialności cywilnej. Możesz sam sobie je wykupić, alb zapytać naszego doradcy czy szkoła zapewnia ubezpieczenie na Twój wyjazd.

13. CO MAM ZROBIĆ JEŚLI OKAŻE SIĘ, ŻE MÓJ DOWÓD TOŻSAMOŚCI STRACIŁ WAŻNOŚĆ?

Jeśli Twój dowód osobisty albo paszport straciły ważność musisz jak najszybciej je wyrobić. Jeśli musisz ubiegać się o wizę, upewnij się jaka jest data ważności Twojego paszportu, ma to wpływ na wydanie wizy (co więcej, wiza będzie w Twoim paszporcie, więc jeśli będziesz miał nowy, wiza nie będzie dłużej ważna). Pamiętaj, że wiele krajów wymaga ważności paszportu do kilku miesięcy po locie powrotnym.

14. CZY MOGĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ MOJEGO PUPILA?

Jeśli nie jest to pies przewodnik, albo inne zwierzę, które pomaga osobom niepełnosprawnym, niestety nie będziesz mógł wziąć go ze sobą. Bardzo byśmy chcieli uczyć Twojego pupila języka obcego, niech no tylko pomyślę o wszystkich #EFMoments na Instagramie! Jednak pupil oznacza za dużo zamieszania w miejscu zakwaterowania, a także przy odprawie na granicy.

 

Wielkie brawa dla naszych ekspertów, którzy pomogli napisać ten post: Romina, Florent, Jennifer, Vanja, Florence, and Simon – jesteście najlepsi!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki