GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

SAVOIR-VIVRE PO FRANCUSKU: 8 ZASAD

SAVOIR-VIVRE PO FRANCUSKU: 8 ZASAD

Och, Francja, kraj chrupiących bagietek, pysznych deserów i wybornego wina. Francja to świętowanie tego, co najlepsze w życiu, więc nic dziwnego, że wiele zasad poprawnego zachowania się w towarzystwie odnosi się do jedzenia. By zanurzyć się w paryskim szyku i uniknąć faux pas przeczytaj nasz krótki poradnik.

1. OGŁADA

Nie napełniaj własnej szklanki. Zamiast tego, poczekaj aż ktoś Cię obsłuży. Jeśli pół godziny później wciąż z upragnieniem wpatrujesz się w butelkę wina, zapytaj osobę, która siedzi obok Ciebie, czy nie chciałaby dolewki. Jeśli powie tak, problem rozwiązany, obsłuż najpierw swojego sąsiada, a potem dolej sobie. Dodatkowa rada: pamiętaj, by nie lać pełnego kieliszka, umiar we Francji jest kluczowy.

Zaokrąglaj dając napiwek. Nawet gdy napiwek jest wliczony w rachunek, klienci zazwyczaj nie proszą o dokładną resztę. A jeśli obsługa była naprawdę dobra (bardzo prawdopodobne) zawsze możesz zostawić więcej.

2. ŁAMANIE CHLEBA

Zawsze dwie bagietki. Bagietka jest podstawowym produktem francuskiej kuchni. Śniadanie? Bagietka z solonym masłem i dżemem. Obiad? Sałatka z bagietką. Kolacja? Kremowa zupa. Z bagietką. Więc jeśli wybierasz się do piekarni, by zaopatrzyć się w świeżo wypieczoną bagietkę, kup od razu dwie.

Bagietka i nóż nie idą w parze. Nawet nie waż się kroić bagietki nożem! Połóż ją na stole na ładnej serwetce, albo zostaw w szeleszczącym papierze z piekarni, niech każdy urwie sobie tyle, ile chce.

3. PRZY STOLE

Trzymaj obie dłonie na stole. Podczas gdy w innych krajach w dobrym smaku jest trzymać jedną rękę na kolanie, Francuzi nie będą tym zachwyceni. Twoje dłonie zawsze powinny być widoczne, za to łokcie schowane, nigdy nie kładź ich na stole.

Nie mlaskaj. Nie ważne jak bardzo smakuje Ci bouillabaisse czy soupe à l’oignon, nie musisz tego głośno wyrażać.

4. OPANUJ NÓŻ

Nie krój sałaty. Zamiast ciąć liście, zwiń listki za pomocą sztućców w małe zawiniątka. Voilà!

Używaj odpowiedniego noża do serów. Każdy rodzaj sera wymaga odpowiedniego noża. Do twardych używaj noża o liściowatym kształcie, z ostrym czubkiem, który pozwala się wkłuć. Do miękkich stosuj nóż z otworami, które nie pozwalają na przyklejenie się plastrów do siebie i mają charakterystyczne rozwidlenie na końcu. A żeby jeszcze bardziej skomplikować sobie życie, każdy ser musi być pokrojony w odpowiedni sposób, ale o tym może już w innym poście.

5. POSTAW NA SZYK I KLASĘ

Zostaw sportowe ciuchy w domu. Krótkie spodenki i bluza mogą być noszone na sali gimnastycznej, a nie na ulicy. To samo się tyczy piżamy, szybkie wyskoczenie do sklepu w jedwabnej piżamie w nadziei, że nikt nie zauważy jest naiwnością.

Nie popadaj w przesadę. Wiemy, wiemy… każdy to chyba wie. Chodzi o to, by zrobić wysiłek i dobrze ubrać, ale też nie popadać w przesadę. Pomyśl tylko o rozpuszczonych włosach i szmince albo o modnych tenisówkach i szykownej sukience.

6. SZTUKA CAŁOWANIA

Nie bądź dziwny. Pocałunki mogą wydać się nieco dziwne, a nawet niekomfortowe jeśli jesteś przyzwyczajony do uścisku dłoni, albo poklepywania po ramieniu. Przełam się i witając się ze znajomym udaj, że całujesz go w policzek, wydymając wargi i wydając specyficzny dźwięk imitujący całowanie. Aby było jeszcze ciekawiej, liczba pocałunków różni się w zależności od regionu.

Witaj każdego z osobna. Kiedy spotykasz się z grupą znajomych, upewnij się, że przywitasz każdego z osobna, albo rzucisz ogólne “cześć!”. Nigdy nie witaj się tylko z wybranymi całując ich w policzek! To samo tyczy się pożegnań, zapomnij o angielskim wyjściu, Twoi znajomi na pewno to zauważą i dobrze zapamiętają.

7. ELEGANCJA

Używaj ‘vous’, kiedy rozmawiasz z ludźmi, których nie znasz. Kiedy masz wątpliwości, zawsze używaj formy “vous” (Pan/Pani). Oszczędzisz sobie nieprzyjemnych spojrzeń i zgryźliwych komentarzy. Często się zdarza, że dwoje ludzi niepostrzeżenie przejdzie z „vous” na „tu” podczas rozmowy, kiedy tylko poczują nić porozumienia.

Nie ukazuj zbyt wielu emocji. We Francji kluczem jest dyskrecja, nawet jeśli rozpiera Cię radość i entuzjazm. Ćwicz swoją poker face i subtelne wzruszanie ramionami. Dziel się radościami i smutkami, ale nie każ wszystkim wiedzieć wszystkiego.

8. SANTÉ!

Nie pi****j sam. Tak jak z jedzeniem, picie we Francji ma swój osobny rytuał. Upewnij się, że każdy ma pełną szklankę i wznieśliście toast zanim upijesz łyk. Wspólne posiłki są elementem kultury.

Rozkoszuj się smakiem. Francuzi nie jedzą po to, by zaspokoić głód, ani nie piją, by hartować wątrobę. Jedz i pij powoli, nie pochłaniaj od razu całego kieliszka wina. Przecież chodzi o to, by cieszyć się jedzeniem i dobrą rozmową.

Ten artykuł został napisany przez Florence & Livia.

Ucz się francuskiego z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj