Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Sushi dla początkujących (i ciekawostki dla wielbicieli)

Sushi dla początkujących (i ciekawostki dla wielbicieli)

Japońska kuchnia słynie na całym świecie z sushi. By je przygotować, potrzebujemy jedynie garści składników, choć kombinacja smaków, kolorów i mozaika faktury jest nie do opisania. Dla każdego znajdzie po kawałku sushi, a z naszym poradnikiem dla początkujących (z dozą ciekawych faktów dla znawców), każdy może opanować sztukę jedzenia sushi w błyskawicznym tempie.

(Po przeczytaniu naszego krótkiego poradnika i wcieleniu w życie naszych rad w Twojej ulubionej knajpie z sushi, radzimy pojechać do Tokio, gdzie doprowadzone do perfekcji umiejętności przydadzą się każdego pysznego dnia.)

ryż, ryż i jeszcze raz ryż

Ryż jest absolutną podstawą sushi. Jak się ogólnie przyjęło, słowo „sushi” nie oznacza „surowej ryby” (nawet przepięknie udekorowanej). Nazwa pochodzi od octu ryżowego używanego do robienia tych przepysznych malutkich roladek.

poznaj słownik sushi

Nori to prasowane algi morskie, w które zawija się Maki sushi (rolowane sushi). Uramaki to wywinięte na drugą stronę roladki, Temaki wyglądają jak rożki lodów. Nigiri to sushi z plastrami ryby na wierzchu, a Sashimi to kawałki surowej ryby pocięte w plasterki z ryżem podawanym z boku.

jedz rękoma

Zgodnie z tradycją sushi je się rękoma. Zawsze możesz użyć pałeczek, ale jeśli wybierzesz się do restauracji, w której na stole będzie leżał specjalnie przygotowany ręcznik, powinieneś jeść sushi palcami.

jeden (duży) kęs na raz

Nigdy nie waż się kroić sushi! Zawsze jedz całą roladkę na raz (wtedy też smakuje najlepiej!).

cała prawda o wasabi

Prawdziwe wasabi (japoński chrzan), jest trudne do uprawy, a z racji tego bardzo drogie. Aby sprostać światowym wymaganiom, wasabi, które jemy, jest mieszanką chrzanu, musztardy i zielonego barwnika spożywczego.

czego nie robić z wasabi

Nie dodawaj wasabi do sosu sojowego, aby zrobić z niego dodatek. Zamiast tego, połóż mały kawałek na sushi tuż przed zjedzeniem. Jeśli czujesz pieczenie po wasabi, zacznij spokojnie oddychać przez nos.

jak używać sosu sojowego

Jeśli zostawisz za dużo sosu sojowego w sosjerce, będzie to odebrane za brak szacunku. Zacznij od niewielkiej ilości, a w razie potrzeby poproś o dokładkę. Nie top sushi w sosie, a szybko maczaj. Kiedy jesz Nigiri sushi, najpierw maczaj rybę, a potem ryż. Jest to konieczne, by ryba nabrała wyraźnego smaku, a ryż się nie rozsypał.

kolejność jedzenia ryby

Aby zwiększyć wrażenie smakowe, jedz rybę w określonej kolejności. Zacznij od białej, by przejść do czerwonej: od chudej do tłustej. Zachowaj najbardziej przyprawioną rybę na koniec. Całość zwieńcz słodkim sushi omletem.

(nie)świeża ryba

Jeśli obawiasz się jeść sushi ze względu na surową rybę, mamy dobra wiadomość: w Europie i w Stanach, zabrania się podawać rybę, która ledwo co wyskoczyła z wody wprost na talerz albo, w tym przypadku, na wodorost. Nawet najświeższa ryba musi być zamrożona na określoną ilość czasu, tak by zabić możliwe pasożyty. W Japonii szefowie kuchni są tak wytrenowani, że widzą, kiedy z rybą dzieje się coś podejrzanego.

wspomoże twoje trawienie

A co to za kawałek imbiru na talerzu z sushi? Z pewnością nie służy on jedynie do dekoracji. Zadaniem imbiru jest odświeżenie Twoich kubków smakowych, więc jedz go pomiędzy kolejnymi porcjami sushi, nigdy razem – to nieeleganckie! Imbir odświeży Twój oddech i wspomoże trawienie, co elegancko przenosi nas do następnego punktu programu.

mit miso

Pomimo tego, że zupa Miso jest często uważana za przystawkę, w rzeczywistości wspomaga trawienie i zgodnie z japońską tradycją jest podawana i jedzona po daniu głównym.

Zdjęcia Rita.Yang, Flickr / Creative Commons

Obozy językowe w TokioDowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Podróże