GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

10 zwyczajów, które zrozumieją tylko Niemcy

10 zwyczajów, które zrozumieją tylko Niemcy

Niemcy mają dużo więcej do zaoferowania niż ekskluzywne samochody, przytulne ogródki piwne i malownicze zamki. Ten kraj w środku Europy może pochwalić się życiem na wysokim poziomie, metropoliami takimi jak Berlin czy Monachium, które regularnie zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych miast do zamieszkania na świecie. Jest parę innych rzeczy, które czynią Niemcy wyjątkowym miejscem, możesz spokojnie dodać do tej listy zadbane środowisko.

1. PIŁKA NOŻNA JEST RELIGIĄ

Piłka nożna w Niemczech to nie tylko sport, to religia. Jest tylko kilka innych krajów na świecie, gdzie ludzie mają takiego bzika na punkcie piłki jak w Niemczech. Kibice różnych klubów wprost nienawidzą siebie nawzajem, co może mieć wpływ na relacje między ludźmi. W miastach takich jak Monachium musisz mieć szczęście, by dostać bilet na mecz, nieco łatwiej kupić karnet na cały sezon. Kiedy Bayern Monachium gra ważny mecz całe miasto, od dzieci po babcie, ubiera się na czerwono, by okazać swoje wsparcie.

2. NIEMIECKI CHLEB JEST PRZEPYSZNY

Życie w Niemczech na zawsze zmieni Twoją opinię o chlebie. Wiem, że nie jestem obiektywna, ale uważam, że niemiecki chleb jest najlepszy na świecie, ze względu na swą jakość i różnorodność. Jest tak wiele rodzajów chleba, że szybko zapomnisz co oznacza pojęcie „chleb”, które wyniosłeś z domu. Piekarnie prześcigają się w kreatywnych wypiekach chleba, bułek i rogalików: ciemne, jasne, słodkie, kruche, miękkie, tradycyjne, z wszystkimi rodzajami nasion, możesz nawet skomponować swój własny wypiek, nie ma problemu!

3. 16:00 OZNACZA 15:55 (A NIE OKOŁO 16stej)

Niemcy są znani z dyscypliny i punktualności i musisz się do tego przyzwyczaić, jeśli chcesz poznać nowych ludzi. Zawsze bądź pięć minut przed spotkaniem czy randką. Jeśli już nawiążesz przyjaźnie możesz pojawić się dokładnie na czas albo nawet dwie czy pięć minut spóźniony, ale nie więcej. Nie ma czegoś takiego jak około szesnastej w Niemczech!

4. NIEMIECKA NIEDZIELA

Zakupy w niedzielę? Niemożliwe w Niemczech. Większość sklepów jest zamknięta, wyjątkiem są małe sklepy na dworcach kolejowych i stacjach benzynowych. Zgodnie z tradycją, niedziela była Dniem Pańskim, kiedy się wypoczywało i nikt nie powinien był pracować. Obecnie jest to bardziej świecki zwyczaj, by ludzie mogli spędzić drogocenny czas z rodziną czy oddawać się zainteresowaniom. Niemcy biorą zasadę odpoczynku bardzo poważnie, więc nie próbuj kosić trawnika w niedzielę!

5. NIEDZIELNE POPOŁUDNIE JEST ZAREZERWOWANE NA KAWĘ Z CIASTEM

Brytyjczycy mają swój czas na herbatę, niemiecką tradycją jest kawa i ciasto, szczególnie w weekend. Niedzielne popołudnie, między czternastą a piętnastą jest idealnym momentem na spotkanie w gronie rodziny czy znajomych przy kawie i domowym cieście (co innego możesz robić, gdy sklepy są zamknięte i nie możesz kosić trawnika?) Jeśli nie masz czasu ani talentu kulinarnego, po prostu podjedź do najbliższej stacji kolejowej albo piekarni, która jest otwarta w niedzielę (przez kilka godzin), by zaspokoić niemieckie podniebienia świeżym ciastem i rogalikami.

6. „CO SŁYCHAĆ?” JEST POWAŻNYM PYTANIEM

Może już zdarzyło Ci się wpaść na niemieckiego znajomego i zastawiasz się dlaczego wysłuchiwałeś piętnastominutowego monologu na temat zdrowia, pieniędzy i życia osobistego jak tylko zapytałeś: „co słychać?”. To pytanie nie jest jedynie zwrotem grzecznościowym, to sprawa wagi państwowej. Ludzie oczekują, że zaczniesz mówić o swoim życiu, np. jak się miewa Twoja rodzina czy jakie są Twoje plany na niedzielne popołudnie. Jeśli zobaczysz kogoś na korytarzu w pracy i nie chcesz utknąć w długiej rozmowie, po prostu powiedz „Hallo!” („cześć!) i rób swoje.

7. NIEMCY MAJĄ POCZUCIE HUMORU

Wiem, ciężko w to uwierzyć, ale Niemcy mają świetnie poczucie humoru i uwielbiają się śmiać. Tylko ci, którzy są spoza Niemiec nie rozumieją czemu coś jest tak zabawne. Niemiecki humor bazuje na wyrażeniach z pozoru nie mających sensu, które są śmieszne ze względu na kontekst. Potrzeba czasu, by to wszystko załapać, opanowanie niemieckiego jest podstawą, a wtedy możesz lubować się żartami, które sprawią, że pękniesz ze śmiechu.

8. W SAUNIE OBOWIĄZUJE STREFA NAGOŚCI

Niemcy podchodzą z większym dystansem do kwestii nagości niż większość Europejczyków czy Amerykanów. Wyjście do sauny, bardzo popularny sposób na spędzanie wolnego czasu, może być całkiem interesującym doświadczeniem. Obowiązuje strefa nagości (mamy tu na myśli strój Adama, kostiumy kąpielowe są zabronione ze względów sanitarnych, cokolwiek to oznacza). Nie panikujcie, drogie czytelniczki, zazwyczaj jeden w dzień tygodniu jest zarezerwowany tylko dla kobiet. I wierzcie lub nie, punkt numer dziewięć nie odnosi się do sauny.

9. LUDZIE GAPIĄ SIĘ NA CIEBIE CAŁY CZAS

Niemcy mają problem z wpatrywaniem się w innych. Nie ważne czy jest sąsiadka, która jest starszą panią obserwującą Twój każdy krok, czy też dziecko w metrze nie odwraca wzroku. W Niemczech intensywny kontakt wzrokowy jest na porządku dziennym, do tego stopnia, że obcokrajowcy żyjący w Niemczech ukuli termin: „germańskie gapienie się”. Przechodnie za pomocą wzroku komunikują się ze sobą, wystarczająca ilość kontaktu w odpowiednim czasie może oznaczać: „idę tędy, to nie moja wina, jeśli nie przesuniesz się i zostaniesz popchnięty”. Potrzeba czasu i praktyki, by to wszystko zrozumieć, po prostu staraj się gapić tak jak robią to miejscowi.

10. GOTÓWKA KRÓLUJE

W Niemczech nigdy nie możesz iść w ciemno, że sklepy i restauracje będą akceptować karty płatnicze. Niemcy wolą tradycyjną metodę płatności. Bankomaty możesz znaleźć zazwyczaj w większych sklepach czy centrach handlowych, zawsze lepiej jest wybrać nieco więcej, byś miał za co wrócić do domu. Jeśli wybierasz się na zakupy do centrum handlowego nie zapomnij mieć w portfelu 1 euro, w przeciwnym razie nie dostaniesz karty potrzebnej, by zrobić zakupy. Przygotuj się, że będziesz musiał zapłacić za plastikowe reklamówki (jeśli zapomniałeś zabrać ze sobą wielokrotnego użytku) a zakupy będziesz pakować sam.

Zdjęcie Katrin Blaschke, Flickr / Creative Commons

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj