GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

11 filmów o Nowym Jorku

11 filmów o Nowym Jorku

Od dekad, niegasnące światła Nowego Jorku były idealnym tłem dla rozmaitych filmów, niezależnie od tematu lub budżetu. Wybraliśmy kilka perełek, dzięki którym – naszym zdaniem – Nowy Jork to prawdziwa gwiazda szklanego ekranu: niektóre z nich sprawią, że zaraz będziecie chcieli kupić bilety do Ameryki, inne zainspirują Was niezależnie od tego, gdzie się znajdujecie, a jeszcze inne przypomną, dlaczego nie warto zadzierać z duchami i potworami. Wszystkie jednak pozwolą Wam zrozumieć nadzieje, sny i lęki mieszkańców Nowego Jorku. No, i pomogą podszkolić trochę język angielski!

1. RÓB, CO NALEŻY (DO THE RIGHT THING)

W najgorętszy dzień lata na Brooklynie spokój zmąciła kłótnia w pizzerii, która doprowadzi do rasistowskiego konfliktu i tragedii. Rób, Co Należy od dawna należy do klasyków kina, czego też dowodzą liczne nagrody filmowe. Do tego, mimo że od premiery minęło ponad 25 lat, film wciąż trafnie opisuje społeczną sytuację w Nowym Jorku i na świecie – niestety, rasizm i brutalność służb porządkowych to nadal istotny problem.

2. MANHATTAN

Na naszej liście nie mogło zabraknąć przynajmniej jednego dzieła Woody’ego Allena, wybraliśmy więc jego najpopularniejszy film: Manhattan, romantyczny komediodramat, który opisuje historię telewizyjnego scenarzysty i jego interesującego życia uczuciowego. Manhattan to film o poszukiwaniu miłości i szczęścia w mieście, gdzie wszystko wydaje się możliwe. Cała historia jest doprawiona szczyptą melancholii.

3. TAKSÓWKARZ (TAXI DRIVER)

Oto jeden z najlepszych filmów wszechczasów, po prostu musicie go obejrzeć! Przygotujcie się na trzymającą w napięciu historię o przestępstwach, przemocy i wyobcowaniu. Fabuła jest pełna legendarnych filmowych kwestii, które wywołują rumieńce na policzkach. Robert Deniro jako Travis Bickle, weteran wojny w Wietnamie, spędza bezsenne noce jako Taksówkarz, spotyka na swej drodze szereg osób staczając się w przepaść agresji, złości i przygnębienia.

4. ELF

Nic nie przebije Nowego Jorku w porze świątecznej, toteż i na naszej liście nie mogło zabraknąć (całkiem zabawnego) świątecznego filmu: Elf opowiada historię Buddy’ego, „brzydkiego kaczątka” człowieka wychowanego przez elfy. Buddy dostrzega, że różni się od elfów dookoła, i decyduje się wyruszyć z Bieguna Północnego prosto do Nowego Jorku, aby odnaleźć swoich prawdziwych rodziców. Mimo że jest to film czysto świąteczny, można się przy nim dobrze bawić o każdej porze roku!

5. POGROMCY DUCHÓW (GHOSTBUSTERS)

Oto i prawdziwy klasyk komedii! Trzech śmiałków otwiera nowy rodzaj biznesu – paranormalne badania i likwidację duchów – pod nazwą The Ghostbusters. Nasi parapsychologowie próbują uratować Nowy Jork od, no cóż, duchów. Pełno tu ektoplazmy, gościnnie pojawia się też ogromny Marshmallow Man, no i nie wolno zapomnieć o ścieżce dźwiękowej, która na długo utkwi Wam w głowach. Jeśli zaś to wszystko nie wystarczy, by przekonać Was do obejrzenia Pogromców, oto moje ostatnie słowo… a raczej dwa : Bill Murray.

6. ŚNIADANIE U TIFFANIEGO (BREAKFAST AT TIFFANY’S)

Czas na klasyk innego gatunku, spełnienie marzeń każdego studia filmowego:  Śniadanie u Tiffaniego to ponadczasowa komedia romantyczna o dziewczynie z małego miasteczka, która szuka przygody, miłości i pieniędzy w wielkim mieście (jak my wszyscy). Postać wykreowana przez Audrey Hepburn jest urocza, trochę ekscentryczna i neurotyczna. Nie wolno też zapomnieć o kocie o imieniu Kot oraz takim nagromadzeniu modnych kreacji, że nawet dziś rzesze kobiet dookoła świata inspiruje się modą Holly Golightly.

7. WALL STREET

Bud Fox, młody makler giełdowy, rozpoczyna współpracę z Gordonem Gekko – wyrachowanym finansistą. Przez całe następne dwie godziny mamy okazję przekonać się, do czego prowadzi chciwość, chęć władzy i bogactwa. Wall Street to dramatyczny portret pompatycznych lat osiemdziesiątych, który zadaje istotne pytania o cenę marzeń. W 2010 roku doczekaliśmy się drugiej części filmu wraz z Gordonnem Gekko i jego chciwością w wersji 2.0.

8. KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY (WHEN HARRY MET SALLY)

Biorąc pod uwagę fakt, że tematyka filmu obraca się wokół odwiecznego pytania, czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa – można powiedzieć, że mamy do czynienia z tytułem ponadczasowym. Każdy z nas potrzebuje przecież wskazówek we własnych romansach i przyjaźniach! Przyjaźń Harry’ego i Sally rozpoczyna się wraz z przeprowadzką obojga z Chicago do Nowego Jorku. Na przestrzeni lat, Harry i Sally spotykają się w różnych miejscach – włączając w to delikatesy Katz’s Deli, gdzie do dziś serwuje się znaną na całym świecie kanapkę „I want what she’s having” („Chcę to, co ma ona”).

9. ZAKOCHANY NOWY JORK (NEW YORK, I LOVE YOU)

Nowy Jork zamieszkuje ponad 8 milionów ludzi, więc na pewno jest to miasto pełne ciekawych historii. Jedenaście z nich trafia do filmu Zakochany Nowy Jork jako – tak, zgadliście – jedenaście krótkich filmów. Każdy znajdzie tu historię (albo znanego aktora lub aktorkę) dla siebie, więc możemy polecić tę pozycję wszystkim chcącym poczuć klimat miasta – albo nawet od razu zarezerwować lot na drugą stronę Atlantyku!

10. SZKLANA PUŁAPKA 3 (DIE HARD WITH A VENGEANCE)

Niefortunnie przetłumaczona seria Die Hard to pięć trzymających w napięciu filmów akcji. My wybraliśmy numer trzy, a to dlatego, że najwięcej w nim widoków na Nowy Jork. Mamy więc bohatera granego przez Bruce’a Willis’a – zawieszonego gliniarza w separacji z żoną za to w bliskiej zażyłości z wszystkim, co zawiera alkohol. Po drugiej stronie barykady stoi Simon, niecny Niemiec, któremu bardzo przypadła do gustu zabawa w „Szymon mówi”, a także eksplozje niszczące wszystko dookoła. Wszystko obraca się więc wobec odwiecznego konfliktu dobra ze złem (dobro działa pod wpływem alkoholu) – razem z wieloma słynnymi kwestiami!

11. PROJEKT: MONSTER (CLOVERFIELD)

No cóż, nie wszystko w Nowym Jorku obraca się wokół miłości, pieniędzy i mody – legendarna panorama miasta często staje się obiektem ataków kosmitów, lodowców lub potworów. W filmie Projekt: Monster czeka nas kręcony domową kamerą (fikcyjny) reportaż spotkania pięciu nowojorczyków z niebezpiecznym potworem, który zaatakował Manhattan. Nie chcemy wyjawiać tutaj fabuły, ale możecie się spodziewać dużej ilości krzyku, biegania i przyprawiającego o zawroty głowy machania kamerą – mimo to obiecujemy, że film obejrzeć jak najbardziej warto!

Wyjedź do Nowego Jorku! Ucz się języka i odkrywaj miejsca kinowych hitów!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj