Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

5 powodów, dla których Kapsztad rządzi!

5 powodów, dla których Kapsztad rządzi!

Jest kilka miejsc na świecie, które oferują najlepsze rzeczy w życiu w łatwo dostępny sposób: zachwycająca przyroda, ciekawa historia, niesamowite przygody, pyszne jedzenie i wino a do tego ekscytująca dzika przyroda. Wszystko to znajdziesz w Kapsztadzie.

Podaję listę powodów, dla których mój głos na najlepsze miasto na świecie idzie do Kapsztadu, i dla których powinieneś zarezerwować lot do RPA właśnie teraz, albo zaraz po przeczytaniu artykułu.

1. Zachwycająca przyroda

Niemal z każdego miejsca w mieście wystarczy spojrzeć w górę, by zobaczyć majestatyczną Górę Stołową. Wysoka na 1100 m, dominuje nad horyzontem i jest bez dwóch zdań nierozerwalną częścią krajobrazu miasta. Jeśli jesteś zmęczony widokiem z dołu, wybierz się w górę, by zobaczyć okolicę z innej perspektywy. Zawsze możesz skorzystać z kolejki linowej albo z jednego z kilku szlaków (od 3 do 10 km), które prowadzą na sam szczyt.

Zaraz przy Górze Stołowej usadowiła się Głowa Lwa wysoka na 670 m. 5 kilometrowy spacer na szczyt zapewnia piękne widoki przy niewielkim wysiłku. Potrzebujesz więcej adrenaliny? Spróbuj paralotni w tandemie i rzuć się ze szczytu góry, by szybować nad miastem i wybrzeżem.

2. Bogata historia

Koniecznie musisz zobaczyć Robben Island, tam gdzie najbardziej znany aktywista walczący o prawa człowieka, Nelson Mandela, był uwięziony. Obiekt został zbudowany przez holenderskich kolonizatorów i został wykorzystany przez rząd w czasach aparthaidu na więzienie dla opozycjonistów politycznych. Zobaczysz tam celę, w której Nelson Mandela spędził 18 lat swojego życia. Spacer po dziedzińcu zapewnia doskonały widok na Kapsztad.

Po powrocie do miasta zwiedź Dystrykt Szósty, a dowiesz się o trudnej historii dzielnicy, która kiedyś była domem dla ponad 60 000 kupców i imigrantów. Pod rządami aparthaidu uznano dzielnicę za białą i do 1968 r. wyeksmitowano wszystkich mieszkańców do oddalonego o 25 km Cape Flats. Zwiedzanie z przewodnikami, którzy są ofiarami wysiedleni, da Ci niesamowity wgląd w historię miasta. Nie zapomnij wybrać się do District Six Museum, by dowiedzieć się jeszcze więcej o życiu mieszkańców przed dekadami.

3. Przygoda czai się tuż za rogiem

Przygoda jest wpisana na stałe w DNA miasta. Możesz tutaj surfować, chodzić po górach i latać na paralotni w ciągu jednego dnia. Jeśli jesteś bardzo, bardzo, ale to bardzo odważny wybierz się na nurkowanie w klatce z wielkimi rekinami. Firmy, które oferują takie atrakcje znajdziesz na Birkenhead Peninsula. Zabierz GoPro, ale uważaj z selfie stickiem.

Jeśli nie wystarcza Ci nurkowanie z największymi drapieżnikami świata podwodnego przejedź się do Parku Narodowego Tsitsikamma, znajdziesz tam wiele atrakcji, które z pewnością znajdują się na Twojej bucket list. Skok na bungee z Bloukrans Bridge, czwartego najwyższego punktu na świecie, spływ kajakowy, nurkowanie czy jazda na rowerze po parku.

4. Światowej klasy kuchnia i wino

Garden Route jest prawdopodobnie najbardziej idyllicznym i malowniczym miejscem, by zakosztować wina i przepysznego jedzenia. Co więcej, bardzo łatwo trafić tam z Kapsztadu. Przepiękna linia brzegowa, malownicze jeziorka i pola uprawne tworzą materiał na idealną wyprawę samochodem. To właśnie tutaj odnajdziesz najlepsze i najpopularniejsze winnice, takie jak Stellenbosch, Constantia i Paarl.

By zakosztować światowej klasy kuchni, wybierz się podczas weekend na Hout Bay Market, tętniący życiem targ, gdzie lokalni sprzedawcy oferują ostrygi wielkości Twojej głowy. Odnajdziesz tam miejscowe jedzenie, w tym czerwone mięso przyrządzane na brai (południowoafrykański grill). Hout Bay Market jest mekką dla ludzi, którzy lubią ubrania i biżuterię wyrabianą i sprzedawaną przez lokalnych artystów.

5. Big 5

Garden Route Game Lodge jest idealnym miejscem by zobaczyć „Big 5”: afrykańskie lwy, słonie, bawoły, leopardy i nosorożce. Wskocz w Land Rover z otwieranym dachem i nie zapomnij o lornetce i aparacie, by uchwycić zapierający dech w piersiach zachód słońca nad safari. Wschody są także przepiękne, szczególnie gdy zostaniesz na noc i skorzystasz z wczesnych godzin rannych, kiedy lwy i inne wielkie drapieżniki są najbardziej aktywne.

Jeszcze? De Hoop Game Reserve jest kolejnym miejsce na obserwację dzikiej przyrody. Prywatny rezerwat znajduje się zaraz przy Whale Trail – trasie na piesze wędrówki z plecakiem z widokiem na wieloryby. Zostań na noc lub dwie w rezerwacie otoczonym dziką przyrodą. Tylko uważaj na pawiany!

To wszystko brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe? Po prostu sprawdź!

Podróżuj razem z EF!Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from