GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Dlaczego warto uczyć się japońskiego – 4 powody, by podjąć się wyzwania

Dlaczego warto uczyć się japońskiego – 4 powody, by podjąć się wyzwania

Japonia jest krajem, który zaskakuje, szokuje i jest pełna fascynujących kontrastów, mieszanka ultra nowoczesnych miast i technologii z niemal starożytną tradycją i sztuką. O ile Japonia jest magicznym miejscem do zwiedzenia, energetyczne i krańcowo różne środowisko może oszałamiać. Jeśli chcesz w pełni zrozumieć ten kraj, a także dostrzec i docenić unikatowe piękno japońskiego stylu życia, znajomość języka jest nieodzowna.

Podajemy listę powodów, dla których nauka japońskiego jest dobrym pomysłem:

1. Mało znaczy dużo

Nauka japońskiego nie jest łatwa, głównie z powodu pisowni, która zawiera w sobie piktogramy zwane, kanji, które przyszły z chińskiego z dwoma wariacjami japońskiej pisowni. Jednakże podstawowa gramatyka jest bardzo prosta, wymowa jest niesamowicie powtarzalna, a nauka japońskiego alfabetu jest jednocześnie przystępna, jak i dość długotrwała. Co prawda nie będziesz rozumiał wszystkiego napisanego w kanji, ale będziesz w stanie zauważyć sushi w menu, jak i nazwę stacji kolejowej na mapie. A także zaczniesz nabierać logicznego sensu tego co Cię otacza. Przepięknym przykładem jest miasto Kyoto, którego ulice układają się w siatkę. Tak szybko jak nauczysz się liczyć do dziesięciu nagle zauważysz, że ulice, które rozciągają się na całą szerokość miasta, nie są nazwane, ale liczone! Jeśli będziesz używał łacińskiego alfabetu w Google Maps, nigdy tego nie zauważysz, a tak – zgubić się jest niemożliwością!

2. Skala i wpływ ekonomiczny

W latach 70-tych i 80-tych XX wieku boom gospodarczy i innowacje w dziedzinie technologii sprawiły, że Japonia była idealnym miejscem, by rozwijać karierę zawodową. Obecnie pierwsze miejsce rozwoju gospodarczego i impaktu ekonomicznego spoczywa w rękach Chin. Wszyscy słyszeliśmy, że nauka mandaryńskiego jest logiczna jeśli myślisz poważnie o przyszłości, ale nie zapomnij, że Japonia pozostaje trzecią gospodarką świata i jednym z najbardziej innowacyjnych rynków na naszym globie.

Co więcej, w Japonii żyje ponad 125 milionów ludzi, więc będziesz miał morze możliwości, by ćwiczyć język.

3. Nowoczesność, tradycja i poetycki styl życia

Japończycy są znani z innowacyjnej technologii, od pociągów-pocisków, przez roboty-opiekunki do dziecka przez samo nalewające się piwa i ekspres sushi na taśmociągu, które dostarcza Ci jedzenie w kilka sekund. Napawając się nowoczesnością nie zapomnij, że Japonia dba w swoje korzenie: celebrowanie kwitnących kwiatów wiśni wiosną i gór mieniących się czerwienią jesienią (oraz rozmowy filozoficzne na temat ulotności i niestałości), obserwowanie tradycyjnych festiwali i religijnych obchodów ze szczerą radością oraz delektowanie się “japońskością” w każdym zakątku tego wyspiarskiego kraju.

Unikatowa i poetycka natura Japończyków jest także warta uwagi. Nie ma innego języka, który tak oddawałby niuanse i subtelności, jest tak wiele słów, które nie się przetłumaczyć na żaden inny język.

4. Dobre wyzwanie

Wyzwanie, by zanurzyć się głębiej w japoński przynoszą niesamowitą satysfakcję, która sprawia, że komunikujesz się i myślisz w inny sposób. Ważne, by wiązać język z jego kontekstem kulturowym. Francuskojęzyczni używają formy vous a niemieckojęzyczni Sie/du, by zwracać się odpowiednio do danej osoby. Nie ma takiego problemu w angielskim. Japoński ma znacznie więcej sposobów, by zwracać się do kogoś w sposób formalny lub nieformalny, tudzież codzienny czy skromny i pełen szacunku. Wszystko zależy od kontekstu rozmowy. Całe szczęście obcokrajowcy są doceniani za wysiłek włożony w naukę, a błędy są wybaczane!

Prawdopodobnie największym i najbardziej oczywistym wyzwaniem jest nauczenie się tak wielu kanji, byś w biegle opanował język. Małą pociechą stanowi fakt, by czytać gazetę potrzebujesz znać “jedynie” dwa tysiące. Nie da się tego przeskoczyć, po prostu wszystko trwa.  Niektórym bardziej podoba się logika i porządek odtwarzania intrygujących znaczków, innym mniej. Nauka jest satysfakcjonująca, gdyż język jest ciekawy i bogaty.

Gotowy na następny krok?Ucz się japońskiego w Tokio
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj

Ucz się jednego z 12 języków w ponad 50 miastach świata

Dowiedz się więcej