GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Gdzie lepiej studiować? Londyn czy Nowy Jork?

Gdzie lepiej studiować? Londyn czy Nowy Jork?

Amerykańskie hot-dogi czy brytyjskie racuchy crumpets, kawa czy herbata, taksówki żółte czy czarne? Czas na pojedynek dwóch wielkich miast – Nowego Jorku i Londynu – a konkretniej: ustalenie, w którym studiuje się lepiej.

Prawdą jest, że żadne dwie międzynarodowe metropolie nie są tak podobne do siebie jak Nowy Jork i Londyn oraz że studiowanie w jednym z nich pozwoli Ci zasmakować życia w kosmopolitycznym centrum świata. A jednak dzięki subtelnym różnicom studiowanie w powyższych miejscach jest unikatowe i nie da się tego doświadczenia porównać do żadnego innego.

Wzięliśmy pod lupę oba miasta, aby pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie za milion dolarów: gdzie powinienem/powinnam studiować? W Londynie czy Nowym Jorku?

ROZRYWKA I ŻYCIE NOCNE

Zarówno Londyn, jak i Nowy Jork to z pewnością miejsca, gdzie nie zabraknie pomysłów na spędzenie wolnego czasu – i nie tylko za dnia, ale i nocą. Oba miasta tuż po zachodzie słońca przeistaczają się w wielkie centra nocnego życia! Światowej klasy dzielnice teatralne (Broadway w Nowym Jorku, West End w Londynie), wszystkie kuchnie świata, o jakich tylko sobie zamarzysz (a także i te, o których nawet nie śniłeś), a także najlepsze koncerty – wszystko to znajdziesz zarówno w jednym, jak i w drugim mieście. W takim razie gdzie tkwi różnica? To proste – nie bez powodu Nowy Jork jest zwany miastem, które nigdy nie śpi. Tamtejsze bary, restauracje, a nawet niektóre sklepy są otwarte do późnych godzin nocnych, podczas gdy w stolicy Wielkiej Brytanii bary i restauracje zazwyczaj zamyka się o dwudziestej trzeciej (przynajmniej w ciągu tygodnia).

UCIEC PRZED TŁUMEM

Londyn rozciąga się na terenie o wiele większym niż Nowy Jork, co oznacza, że znajdziesz tam wiele spokojnych, zielonych miejsc na wypoczynek. Fakt faktem, aż 40 procent powierzchni miasta wypełnia zieleń, w porównaniu z zaledwie 14 procentami Nowego Jorku. Z tego powodu ucieczka od szalonego tempa londyńskiego życia to o wiele łatwiejsze zadanie – czy to przez spacer Królewskimi parkami czy też rozmaitymi zielonymi skwerami. Przykładowo, Richmond Park, który znajduje się na przedsionku wielkiego miasta, pokrywa niemal tysiąc arów nieskazitelnej natury (którą zamieszkują sarenki!). Co zaś się tyczy Nowego Jorku, znajdziemy tam najpopularniejszy park miejski na świecie, Central Park, a także kilka pomniejszych parków, takich jak Riverside Park czy Prospect Park. Z pewnością zechcesz się tam udać w ciepłe letnie dni.

TRANSPORT

Na korzyść amerykańskiego Wielkiego Jabłka z pewnością przemawia tańszy system transportu miejskiego – taksówki, autobusy czy metro. Co więcej, to ostatnie działa dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Londyńskie The Tube także wprawdzie planuje otwarcie niektórych linii 24/7, jednak tylko w weekendy i dopiero od września 2015 roku. Można jednak powiedzieć, że obie podziemne sieci transportowe, podobnie jak metro w każdym innym dużym mieście, mają swoje wady i zalety – choć na ogół podróżuje się nim wygodnie, jednak w porze szczytu można się spodziewać tłumów pasażerów, a w lecie – niesamowitej duchoty. Koniec końców, najprzyjemniej podróżuje się pieszo – tylko tak możesz odkryć ukryte kawiarenki, sekretne butiki i piękną architekturę. To właśnie odkrywanie i eksploracja czynią miejskie życie tak fascynującym.

SPORT

Od czasu zagarnięcia przywileju zorganizowania Olimpiady w 2012 roku – o które to prawo zabiegały także Paryż i, no właśnie, Nowy Jork – Londyn stał się stolicą światowego sportu. Supernowoczesne stadiony są rozsiane po całym mieście i może się wydawać, że nie ma weekendu bez jakiegoś bardzo ważnego sportowego wydarzenia. Choć wybór dyscyplin w Londynie jest większy, nie znaczy to oczywiście, że Nowy Jork to miejsce dla grubasów i słabeuszy – tam również znajdziesz znane na całym świecie kluby sportowe. Każdy rozpozna nowojorskich koszykarzy Knicks, graczy rugby Jets i Giants, a także słynną czapkę baseballową Yankees.

POGODA

Letnie temperatury w Nowym Jorku są całkiem wysokie, lecz po tym czekają Cię zimne i śnieżne zimy. Co zaś się tyczy Londynu, tu lato jest krótkie i chłodne, zimy zaś łagodne. Wielka Brytania jest wprawdzie kojarzona z ponurą deszczową pogodą, jednak to właśnie w Nowym Jorku rocznie spada więcej deszczu. Koniec końców, jeśli pragniesz dobrej letniej pogody, leć do Ameryki – nowojorskie temperatury rosną tu do trzydziestu stopni Celsjusza, zostawiając Londyn z temperaturą 23 stopni daleko w tyle.

CO ZA DARMO?

London pod względem darmowych atrakcji spisuje się znakomicie zwłaszcza, jeśli jesteś biednym studentem. Nie wydasz ani pensa, by obejrzeć starożytne artefakty w British Museum oraz National History Museum, podobnie z podziwianiem sztuki wystawianej w National Gallery, Tate Britain, a także Tate Modern. Chociaż Nowy Jork nie może się równać pod względem miejsc, które zwiedzisz za darmo, na pewno i tak znajdziesz swoje własne skarby – wystarczy się trochę uważniej rozejrzeć. Niektóre muzea, galerie i koncerty oferują specyficzne oferty w wybrane dni – za darmo lub za symboliczną opłatą.

SMACZNE PRZEKĄSKI

Zapaleni smakosze na pewno odnajdą swoje niebo (w gębie) w obydwu miastach naszego zestawienia – o ile nie ograniczą się do sztandarowych dań każdego z miast. Tych też trzeba jednak spróbować! Popołudniowa herbata i wielka, soczysta mięsna pieczeń na obiad to podstawowe elementy londyńskiego życia – podobnie z hot-dogami, burgerami oraz bajglami po drugiej stronie oceanu. Nie poprzestań na tym i odkryj dania z całego świata. Zasmakuj w street food, czyli w niezwykłym jedzeniu serwowanym na ulicy lub udaj się na poszukiwanie słynnych londyńskich targowisk. Odwiedź także innowacyjnych szefów kuchni, którzy na poczekaniu są w stanie stworzyć smaki i aromaty, o których nigdzie indziej nie słyszano.

CAŁY ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU

Nowy Jork i Londyn to prawdziwe symbole różnorodności – obydwa miasta mają około 8,4 milionów mieszkańców, z czego niemal 40 procent pochodzi z różnych stron świata. Cały glob w jednym miejscu –  Ciebie również przyjmie z otwartymi ramionami!  Gwarantujemy, że niekończąca się ekscytująca gama ciekawych okolic, jedzenia i nocnych rozrywek sprawi, że od razu poczujesz się tu jak w domu.

Studiuj za granicąDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj