Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
Menu

Jak przetrwać egzaminy końcowe?

Jak przetrwać egzaminy końcowe?

Poświęciłeś godziny, dni i tygodnie, uczestnicząc w zajęciach, skrzętnie notując każde słowo mądrości z ust nauczycieli i profesorów. Ostatnia rzecz, która Ci pozostała przed uczciwie zapracowanymi wakacjami, to sesja egzaminacyjna. Pomimo ogromnego wysiłku włożonego w prace zaliczeniowe i projekty grupowe to właśnie od egzaminów końcowych zależy, czy spędzisz beztrosko wakacje, sącząc drinka na plaży, czy męcząc się nad książkami i przygotowując się do poprawek.

Nie panikuj! Przygotowaliśmy krótką listę porad i trików, które pomogą Ci przetrwać sesyjny maraton, byś mógł moczyć nogi w basenie, racząc się promieniami słońca, zamiast wdychać kurz z książek.

PRZED EGZAMINAMI:

1. PLANUJ

Zaplanuj na spokojnie całą sesję, a będziesz w połowie drogi do sukcesu. Aby nie zginąć w gąszczu egzaminów, zorganizuj swój grafik tak, by mieć czas na naukę. Ważne, byś stworzył spersonalizowany plan działania – jaki materiał bierzesz na warsztat w dany dzień. Poświęć więcej czasu na przedmioty, które sprawiają Ci najwięcej trudności. Pamiętaj, by robić przerwy w nauce – sprzyjają wewnętrznej motywacji.

2. RÓB PRZERWY

Przerwy w nauce są tak samo ważne jak czas spędzony z nosem w książkach i notatkach. W trakcie sesji egzaminacyjnej postaraj się ograniczyć oglądanie telewizji i siedzenie na portalach społecznościowych. Zamiast tego wysypiaj się, zdrowo odżywiaj i uprawiaj sport.

…WYSYPIAJ SIĘ

Twoje ciało i umysł muszą być wypoczęte, by przyswajać kolejne porcje wiedzy. Nie kładź się do łóżka zbyt późno, szczególnie noc przed egzaminem. Pamiętaj, by nie przesadzić też w drugą stronę. Kiedy Twój sen lub poobiednia sjesta trwają zbyt długo może przynieść to efekt przeciwny od zamierzonego: zamiast pełen energii do działania będziesz czuł się ciężko i ospale.

…JEDZ ZDROWO

Kiedy jesteśmy znudzeni, zwykle zakradamy się do lodówki w poszukiwaniu czegoś na ząb. Kawałek czekolady po przerobieniu kolejnej porcji materiału? Brzmi znajomo. Głód często nas dekoncentruje; aby tego uniknąć, zjedz porządne śniadanie, obiad i kolację, z dwiema zdrowymi przekąskami pomiędzy. Tutaj znajdziesz listę zdrowych przekąsek, które dodadzą Ci niezbędnej do nauki energii.

…ĆWICZ

Badania pokazują związek pomiędzy uprawianiem sportu, a sukcesami w nauce. Trening kardio (bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp.) dotlenia Twój mózg, tym samym wpływa na proces uczenia się i zapamiętywania. Nawet niewymagający wysiłku spacer po parku czy lesie pomoże zrobić większy użytek z nabytej wiedzy.

PODCZAS EGAMINU:

3. ZAPLANUJ SWÓJ CZAS

Kiedy przyjdzie godzina egzaminu, spożytkuj mądrze czas. Skupienie i organizacja są kluczami do sukcesu. Najpierw przeczytaj uważnie pytania i zaplanuj kolejność, w jakiej będziesz udzielał odpowiedzi. Powstrzymaj chęć, by pisać od razu. Zacznij od pytań, które sprawiają Ci najmniej problemu, dzięki czemu poczujesz się pewniej. Po dobrym starcie dużo łatwiej przejść do trudniejszych zagadnień. Jeśli egzamin składa się z pytań wielokrotnego wyboru, przeczytaj dokładnie wszystkie odpowiedzi przed zaznaczeniem ostatecznej. Podchwytliwe pytania lub podobne do siebie odpowiedzi bardzo często skutkują stratą cennego punktu. Nie daj się na to nabrać. Kiedy masz do napisania wypracowanie, pamiętaj, by przeczytać dokładnie zagadnienie i napisać krótki plan wypowiedzi, który będziesz później krok po kroku rozbudowywać.

4. PIJ WODĘ

Wszyscy wiemy, że równowaga płynów w organizmie jest ważna dla naszego zdrowia. A czy wiedziałeś, że szczególnie dla naszego mózgu? Odwodnienie powoduje ból głowy i ogólne wyczerpanie. Picie wody podnosi efektywność pracy mózgu, w tym zapamiętywanie nowych informacji, co pomoże Ci zdać sesję. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody na salę egzaminacyjną.

PO EGZAMINACH:

5. ŚWIĘTUJ!

Czas na świętowanie! Przetrwałeś sesję egzaminacyjną! Wziąłeś sobie do serca nasze rady, dałeś z siebie wszystko, już nic nie możesz więcej zrobić, więc przestań się zamartwiać. Zadzwoń do przyjaciół, spędź czas z rodziną albo idź potańczyć. Doceń chwile wolności po ciężkiej pracy.
Jeśli wyniki egzaminów nie są satysfakcjonujące, nie martw się – zawsze jest druga szansa. Już wiesz, jakich strategii użyć, by poprawić oceny.
Powodzenia!

A na wakacje... może obóz językowy za granicą?Dowiedz się więcej

Udostępnij ten artykuł

Latest post from Języki