GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Gdzie studiować? W Anglii czy USA? Podpowiadamy…

Gdzie studiować? W Anglii czy USA? Podpowiadamy…

Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem w Wielkiej Brytanii lub w Stanach Zjednoczonych, ale nie masz pewności, w którym państwie chciałbyś zamieszkać, nie musisz się dłużej zastanawiać. Połączyliśmy siły, by wspólnie opracować kompletny poradnik życia studenckiego po obydwu stronach Atlantyku. W naszym konkursie nie ma zwycięzców (chociaż gdyby byli, wyłonilibyśmy ich przez zapasy w dmuchanych kombinezonach sumo!).

STUDIA

WIELKA BRYTANIA | W Zjednoczonym Królestwie będziesz studiować tylko jeden przedmiot przez wszystkie swoje uniwersyteckie lata, więc wybierz mądrze! Na szczęście dostaniesz dużo wolnego czasu na samodzielne zgłębianie wiedzy na dowolny temat (na przykład w twojej ulubionej kawiarni).Fakt faktem, Brytyjczycy znajdą mniej wykładów i ćwiczeń w swoich planach zajęć w porównaniu z Amerykanami. Egzaminy na Wyspach Brytyjskich zazwyczaj odbywają się raz w roku – na wiosnę lub wczesnym latem. W Anglii skończenie licencjatu zajmuje 3 lata, a magisterka trwa kolejny rok lub dwa.

STANY ZJEDNOCZONE | Twoje studia w Ameryce rozpoczniesz dwoma latami podstawowych przedmiotów obowiązkowych, takich jak historia, matematyka czy przedmioty ścisłe. Na pewnym etapie będziesz musiał zadeklarować swój główny kierunek studiów, tzw. major. Egzaminy odbywają się pod koniec każdego semestru, a więc dwa razy w roku. Studia licencjackie trwają cztery lata, a magisterskie – dodatkowe dwa. Którykolwiek kierunek wybierzesz, szykuj się na zarwane noce i podwójną kawę przed zajęciami!

ŻYCIE

WIELKA BRYTANIA | Zjednoczone Królestwo znane jest ze swoich tradycyjnych miast dla studentów (tu znajdziesz nasz przewodnik po najlepszych miastach studenckich), więc miejsca zamieszkania obejmują zarówno ceglane kamienice w centrum miasta, jak i ultranowoczesne kompleksy mieszkalne na peryferiach. Tak czy inaczej, zawsze możesz liczyć na dogodny transport. Dodatkowo – z uwagi na to, że wszystkie miasta są tu tak blisko siebie – nigdy nie będziesz za daleko od wszelakich udogodnień i rozrywki, jakiej tylko sobie zapragniesz. (Dalsze informacje znajdziesz w naszym poradniku studiów w Wielkiej Brytanii.)

STANY ZJEDNOCZONE| Tu wszystko kręci się wokół życia na amerykańskim kampusie. To tutaj będziesz uczęszczał na zajęcia, jadł śniadanie, odbierał pocztę, wychodził coś przegryźć w środku nocy i robił pranie – wszystko w jednym sąsiedztwie. Tu nikogo nie dziwi dzielenie pokoju (zwanego dorm room – od dormitorium) bez możliwości wyboru swojego współlokatora – wręcz przeciwnie, dlatego między innymi życie na kampusie jest tak wyjątkowe!

CZAS WOLNY

WIELKA BRYTANIA | W odróżnieniu od wielkich, rozpościerających sie aż po horyzont metropolii amerykańskich, miasta w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza Londyn, mają wiele różnych mniejszych i unikatowych dzielnic. Szukasz kręgielni, baru lub kina? Wybierz się do kompleksu handlowego na przedmieściach. Modna restauracja? Znajdziesz ich pełno w dzielnicy finansowej. Alternatywny klub? Szukaj w centrum. Wybierz dzielnicę, która odpowiada twojemu stylowi!

STANY ZJEDNOCZONE | Sport dominuje życie studenckie w Ameryce – od rugby, przez koszykówkę, baseball i dwa ognie. Każdy dzień rozgrywek zaczyna się od próby znalezienia wolnego miejsca parkingowego pod stadionem (i oczywiście grilowanych hot-dogów i gry w zośkę), a kończy na świętowaniu zwycięstwa (lub rozpaczy nad porażką) w klubie. Poza rozgrywkami sprawdź swój kalendarz uniwersytecki – na pewno znajdziesz tam inne ciekawe wydarzenia.

MIEJSKIE WYPADY

WIELKA BRYTANIA | Znanym aspektem studenckiego życia na Wyspach są spotkania w pubach. Te dzielą się na trzy rodzaje: tradycyjne puby, „gastropuby” oraz naprawdę kosztowne lokale z drogim jedzeniem. Obficie najesz się jednak także i w tych skromniejszych miejscach  – i to za niewielką cenę. Jeśli masz ponad 18 lat, znajdziesz tam też szeroką gamę tanich (zazwyczaj!) drinków.

STANY ZJEDNOCZONE | Lokalne biznesy wiedzą, jak biedni bywają studenci i chętnie obniżą ceny, jeśli tylko pokażesz im swoją legitymację. W prawie każdym sklepie, barze czy restauracji znajdzie się jakaś zniżka czy specjalna okazja. Jeśli zaś planujesz noc na mieście, pamiętaj, że pić alkohol mogą tylko ci, którzy skończyli 21 lat (chociaż w wielu miejscach wpuszczą cię na parkiet nawet, jeśli masz jeszcze 18)

Proszę bardzo! Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i uczynił wybór nieco łatwiejszym!

Studiuj w Anglii lub USADowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj