GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Jak robić dobre zdjęcia w podróży – 10 porad

Jak robić dobre zdjęcia w podróży – 10 porad

Aparat zapamiętuje to, co widzą oczy.

– Roger Kingston

Fotografia idzie ręka w rękę z podróżowaniem. Przechadzka ulicami miasta, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, ze smartfonem w ręce, albo aparatem przewieszonym przez ramię, jest idealnym sposobem na tworzenie wspomnień i chwytanie ulotnych chwil. Pomoże Ci to spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Pomyśl, jak możesz zamienić to, co widzisz, w coś zupełnie nowego i zaskakującego.

Dwadzieścia tysięcy zdjęć później odkryjesz, że nauczyłeś się paru nowych rzeczy o moim ulubionym hobby. Przygotowałam zestaw dziesięciu wskazówek, które pomogą Ci wznieść się na wyższy poziom wtajemniczenia, co sprawi, że Twoje zdjęcia z podróży będą inspirować do działania i zwiedzania.

1. nigdy nie wychodź z domu bez aparatu

Poważnie, będziesz tego żałować.

2. sprawdź swoją kartę pamięci

Upewnij się, że masz wystarczającą liczbę kart pamięci, jeśli robisz zdjęcia aparatem cyfrowym, albo wystarczająco miejsca w pamięci telefonu, jeśli zdecydujesz się na fotografowanie właśnie nim. Nie ma nic gorszego od komunikatu: „pełna karta pamięci” na ekranie aparatu, w momencie kiedy łapiesz idealny kadr.

3. wstań o świcie

Wstawaj wcześnie i zawsze staraj się złapać złotą godzinę o zmierzchu (mniej więcej godzina przed zachodem słońca); światło wtedy potrafi zdziałać cuda i sprawi, że Twoje zdjęcia będą naprawdę wyjątkowe.

4. naucz się miejscowych powitań

Jest to szczególnie ważne, kiedy lubisz robić zdjęcia ludziom. Okazujesz tym samym szacunek miejscowym i zwiększa to prawdopodobieństwo, że osoba, której robisz zdjęcie potraktuje Cię przyjaźnie, a nie jako intruza. Dobrym pomysłem jest spytanie się, czy możesz zrobić komuś zdjęcie. Przyjazne kiwnięcie głową w kierunku fotografowanej osoby też może rozwiązać problem (w odpowiedzi portretowana osoba również przytaknie, co będzie oznaczało zgodę). Pamiętaj, że w niektórych kulturach robienie zdjęć ludziom, szczególnie obcym, nie jest dobrze przyjmowane.

5. spędź trochę czasu w jednej z lokalnych kawiarń

Nic nie jest bardziej inspirujące od obserwowania ludzi w mieście, w którym jesteś pierwszy raz i robienie zdjęć, kiedy robią coś ciekawego. Pomyśl tylko o kawiarnianych ogródkach w Paryżu w słoneczne, październikowe popołudnie.

Zdjęcia mojego autorstwa z Paryża, Londynu, Nowego Jorku I Berlina.

6. zanurz się w nowej rzeczywistości

Unikaj zorganizowanych wycieczek. Zamiast tego idź na spacer i posnuj sie po wąskich uliczkach. Poświęć popołudnie na odkrywanie miasta, odkładając na bok mapę. Nietypowe, zaskakujące miejsca mogą okazać się idealne na sesję zdjęciową.

7. nie spiesz się

Żyj miastem, w którym mieszkasz, nie pozwól, by dobre momenty przelatywały Ci między palcami. Spędzenie kilku tygodni, albo nawet miesięcy w nowym miejscu pozwoli Ci poznać lokalną kulturę i ludzi. Pamiętaj, że czas, cierpliwość, a także dostrzeżenie magii miejsca, które fotografujesz, będą błyszczeć na Twoich zdjęciach.

8. traktuj każdy moment, jak sesję zdjęciową

Postaraj się uciec od fotografowania sztampowych miejsc, powszechnie znanych jako turystyczne. Prawdziwe piękno kryje się w miejscach, które byś o to nie podejrzewał. Po pewnym czasie Twoje oko będzie wprawione w wychwytywaniu interesujących ujęć. To wymaga czasu i praktyki, ale jest warte zachodu. Twoje zdjęcia, bez dwóch zdań, będą znacznie ciekawsze.

9. reguła 1000/60

Z mojego doświadczenia wynika, że musisz zrobić dużo zdjęć, by otrzymać kilka świetnych ujęć. Zrobienie tysiąca zdjęć i wybranie z nich sześćdziesięciu podczas jednej podróży, jest zupełnie normalne. Nie oczekuj, że każdy kadr będzie idealny, ale staraj się znaleźć zawsze coś interesującego do sfotografowania (patrz pkt. 8). Nie usuwaj zdjęć, zanim nie zobaczysz ich na komputerze (ekran LCD aparatu nie oddaje wszystkiego). Czasem przez przypadek możesz odkryć, że niepozorne na ekranie aparatu zdjęcie kryje w sobie dużo magii.

10. obrabiaj, obrabiaj i jeszcze raz obrabiaj

Nie publikuj wszystkich swoich zdjęć z wakacji na Facebooku. Wybierz najlepsze, obrób je na komputerze prostym programem do edytowania zdjęć jak np. Iphoto, Lightroom lub Snapseed albo Instagram na telefonie. Opublikuj album “the best of” na swoim ulubionym portalu społecznościowym. Jakość w fotografii jest ważniejsza od ilości; piękny album z podróży, który zainspiruje innych, by podążyć Twoimi śladami jest warty więcej niż tysiąc słów.

Wszystkie zdjęcia, oprócz pierwszego na górze, autorstwa ©__Kaisa Schreck Danielsson

Zwiedzaj świat i uwiecznij najpiękniejsze momenty na fotografiachDowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj