GO Blog | EF Blog Poland
Aktualności o podróżach, językach i kulturze dzięki EF Education First
MenuDarmowy katalog

Noworoczne tradycje z całego świata

Noworoczne tradycje z całego świata

Masz ochotę na mix noworocznych zwyczajów, tak by zrobić wszystko co jest możliwe, by fortuna, bogactwo i szczęście uśmiechnęły się do Ciebie w 2021 roku? Nie zapomnij o odliczaniu i bąbelkach (klasyka jest zawsze w cenie), ułożyliśmy listę noworocznych zwyczajów z całego świata, które pomogą Ci spełnić marzenia.

ROZPOCZNIJ DOBRZE NOWY ROK

Prawa noga. W Szkocji i Grecji tradycja „pierwszej nogi” jest bardzo ważna i stara. Pierwsza osoba, która przekroczy próg domu przyniesie szczęście bądź nieszczęście. Rodzina i przyjaciele są mile widziani, próg muszą przestąpić prawą nogą i przynieść coś na ząb.

SKACZ!

Jeśli chcesz zaangażować więcej ludzi i nóg, zrób to po duńsku i wskocz w nowy rok skacząc z krzesła o północy. Brazylijczycy idą jeszcze dalej: na Nowy Rok wybierają się na plaże i skaczą przez siedem fal, w międzyczasie wypowiadając siedem życzeń.

USTA PEŁNE WINOGRON

W Hiszpanii i w innych hiszpańskojęzycznych krajach ludzie zaczynają nowy rok z pełną buzią. Zjedzenie dwunastu winogron o północy przynosi według tradycji dwanaście miesięcy pełnych szczęścia i pomyślności. Winogrona należy zjeść w odpowiednim momencie: kiedy kościelne dzwony wybiją północ – na każde uderzenie – jeden winogron.

NA ZDORO****WIE!

Rosjanie biorą życzenia noworoczne bardzo poważnie i wkładają mnóstwo wysiłku, by je spełnić. Życzenia powinny być spisane na kartce papieru, a potem spalone. Popiół wsypuje się do kieliszka szampana i pije. Na zdorowie!

ROK PODRÓŻY

Idealna tradycja noworoczna dla podróżujących: w Kolumbii ludzie, którzy chcą mieć rok pełen podróży wychodzą o północy na spacer po sąsiedztwie z pustą walizką.

DOBIERZ KOLORY

Jest mnóstwo ciekawych noworocznych tradycji związanych z kolorami. Brazylijczycy na przykład ubierają się na biało, by odstraszyć złe duchy. Chińczycy na czerwono, by przyciągnąć szczęście (pamiętaj jednak, że w Chinach Nowy Rok świętuje się w lutym!). Bielizna wydaje się jeszcze istotniejszą częścią noworocznych zwyczajów na całym świecie, zapoznaj się z poradnikiem kolorowej bielizny, by odpowiednio ją sobie dobrać.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO, CO JES****Z

Jeśli jesz okrągłe jedzenie powinieneś pomyślnie przeżyć nowy rok. We Włoszech, tradycyjna potrawa spożywana o północy to cotechino z lenticchie (kiełbasa z soczewicą) według tradycji w nowym roku przynosi fortunę, co jak co, soczewica kształtem przypomina monety.

NA OKRĄGŁO

Na Filipinach tradycja okrągłych rzeczy wykracza daleko poza kształt stołu. Ludzie jedzą okrągłe owoce, obdarowują siebie monetami i noszą ubrania w kropki.

WRÓŻBY Z OŁOWIU

Niektórzy ludzie wróżą z fusów. W niemieckojęzycznych i niektórych nordyckich krajach ludzie podgrzewają nieco atmosferę i używają ołowiu i miski z wodą, by przepowiedzieć przyszłość. Niewielka ilość ołowiu jest rozpuszczana w łyżce a następnie wlewana na powierzchnie wody, a powstały kształt ma nam powiedzieć co nam przyniesie nowy rok.

Szczęśliwego nowego roku życzy EF!Dowiedz się więcej
Otrzymuj najnowsze informacje o podróżach, językach i kulturze w newsletterze GOSubskrybuj